fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jak przyspieszyć okres – czy wywołanie miesiączki jest możliwe?

sie 1, 2024 | Gastrologia

Jak przyspieszyć okres? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Powodem bywa spóźnianie się krwawienia lub chęć wywołania miesiączki w dogodnym dla siebie terminie. W pierwszym przypadku sposobem na przyspieszenie okresu mogą być leki i/lub zmiana stylu życia, a w drugim – domowe sposoby. Sprawdź metody na przyspieszenie miesiączki i dowiedz się, czy istnieje tabletka na wywołanie okresu.

Spóźniający się okres, czyli jaki?

Regularne miesiączki to jedna z oznak równowagi hormonalnej i dobrego stanu zdrowia kobiet w wieku rozrodczym. Prawidłowo miesiączka pojawia się co 21-35 dni (średnio co 28 dni). U nastolatek i kobiet w wieku okołomenopauzalnym okres częściej bywa nieregularny. Brak okresu (amenorrhea) należy do najczęstszych zaburzeń miesiączkowania. 

Co to jest wtórny i pierwotny brak miesiączki?

Brak miesiączki może mieć charakter wtórny lub pierwotny. Jeżeli u kobiety, która wcześniej prawidłowo miesiączkowała, okres nie pojawia się 3-6 miesięcy, lekarze rozpoznają tzw. wtórny brak miesiączki (amenorrhea secundaria). Pierwotny brak miesiączki (amenorrhea primaria) jest diagnozowany, jeśli u dziewczynki nie wystąpiła pierwsza menstruacja, choć z uwagi na wiek powinna się pojawić. W tym wypadku za granicę wiekową uznaje się 14 lat. 

Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nieobecności okresu. 

Wtórny brak miesiączki często jest spowodowany stanami fizjologicznymi, takimi jak:

  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • menopauza. 

Częstość występowania wtórnego braku miesiączki z pozostałych przyczyn wynosi około 2-5%. Do innych powodów tego zaburzenia zaliczamy m.in. zespół policystycznych jajników (PCOS), zwiększenie stężenia prolaktyny (hiperprolaktynemię), choroby tarczycy (niedoczynność lub nadczynność) i źle kontrolowaną cukrzycę. 

Ponadto za wtórny brak miesiączki mogą odpowiadać:

  • zaburzenia odżywania;
  • zbyt wyczerpujące ćwiczenia fizyczne;
  • stres;
  • stosowanie niektórych leków (np. preparatów przeciwpsychotycznych, metoklopramidu, haloperydolu, rysperydonu czy werapamilu); 
  • stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych (np. doustnych tabletek antykoncepcyjnych lub iniekcji z octanu medroksyprogesteronu). 

Dodatkowo częstym powodem wtórnego braku miesiączki jest chemioterapia lub radioterapia.

Jak wywołać spóźniający się okres?

W pierwszej kolejności powinnyśmy wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ciążę. W przypadku negatywnego wyniku testu i przedłużającego się braku miesiączki należy zgłosić się do lekarza. Terapia tego zaburzenia, po wykluczeniu przyczyn fizjologicznych, zależy od powodów braku menstruacji. Przykładowo, hiperprolaktynemię leczy się preparatami z grupy agonistów dopaminy lub – gdy jej powodem jest guz przysadki mózgowej – chirurgicznie. 

Jeśli brak miesiączki wiąże się z zaburzeniami odżywania, stresem czy nadmierną aktywnością fizyczną konieczna jest opieka ze strony różnych specjalistów i zmiana stylu życia. Istotne jest również dbanie o ogólny stan zdrowia – odpowiednie leczenie ewentualnych chorób przewlekłych i odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u lekarza rodzinnego. 

Kobiety uprawiające sport wyczynowy powinny omówić swoje plany treningowe i ich wpływ na poziom hormonów z lekarzem medycyny sportowej.

Jak przyspieszyć okres?

Niekiedy chcemy przyspieszyć miesiączkę nie z powodu jej spóźniania się, ale z chęci zmiany jej terminu, np. w związku z wyjazdem czy innym ważnym wydarzeniem. Powinnyśmy wiedzieć, że jedyną niezawodną metodą zmiany cyklu miesiączkowego jest stosowanie hormonalnej antykoncepcji, którą przepisuje lekarz ginekolog. Jednak niektóre tradycyjne metody na wywołanie okresu również mogą okazać się pomocne. Pamiętajmy przy tym, że skuteczność ich stosowania w tym celu nie została potwierdzona w badaniach naukowych. 

Jak wywołać okres domowymi sposobami?

Wydaje się, że umiarkowane ćwiczenia mogą rozluźnić mięśnie i sprawić, że okres wystąpi nieco szybciej. Nie zapominajmy jednak, że zbyt intensywna aktywność fizyczna może przyczyniać się do braku miesiączki. Pomocne w wywołaniu okresu bywa również odstresowanie się. Ponadto seks i orgazm oraz ciepłe kąpiele także mogą być metodami na przyspieszenie krwawienia. 

Do innych naturalnych metod na wywołanie okresu zaliczamy jedzenie ananasa oraz dodawanie do jadłospisu produktów bogatych w witaminę C. Ta ostatnia jest zawarta głównie w zielonych warzywach liściastych, warzywach kapustnych i owocach cytrusowych. 

Niektórzy uważają również, że metodą na wywołanie miesiączki mogą być wybrane zioła i pokarmy. 

Zaliczane są do nich produkty, takie jak:

  • rumianek;
  • pietruszka;
  • cynamon;
  • rozmaryn;
  • szałwia;
  • oregano.

Jako pomocne w wywołaniu miesiączki wymieniane są również:

  • granat;
  • papaja;
  • seler;
  • cykoria; 
  • kozieradka. 

Pamiętajmy jednak, że powyższe zioła i produkty (w tym w postaci suplementów) nie są zalecane kobietom w ciąży, która często bywa powodem spóźniania się krwawienia. Dlatego, niezależnie od stosowanej metody na wywołanie miesiączki i przyczyn chęci przyspieszenia okresu, najlepiej omówić ten temat z lekarzem ginekologiem. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także