fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Hiperkeratoza – przyczyny, objawy i leczenie rogowacenia naskórka

sie 19, 2024 | Gastrologia

Nadmierne rogowacenie naskórka zwykle obserwuje się w miejscach narażonych na długotrwały ucisk, takich jak podeszwa stopy, paluch, czy najmniejszy palec stopy. Co ważne, samo w sobie nie powoduje bóle, ale niewłaściwa pielęgnacja przyczynia się do pękania skóry. Podpowiadamy, jak postępować w przypadku hiperkeratozy.

Nadmierne rogowacenie naskórka – przyczyny

Suchość skóry jest najczęstszą przyczyną hiperkeratozy. Do czynników ryzyka zaliczamy również:

  • predyspozycje genetyczne,
  • palec koślawy,
  • płaskostopie,
  • niewydolność krążenia,
  • zaburzenia przemiany materii,
  • łuszczycę,
  • otyłość,
  • infekcje grzybicze,
  • cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba wątroby, problemy z nerkami,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • menopauzę,
  • źle dobrane obuwie.

Hiperkeratoza na stopach przyjmuje postać nagniotków, odcisków, modzeli lub pękających pięt. Na nadmierną keratynizację wskazuje kolor naskórka, staje się wtedy brunatnoszary, żółty, bądź biało-żółty. 

Odciski, modzele i nagniotki – jak się ich pozbyć?

Odciski pojawiają się w wyniku długotrwałego ucisku lub tarcia. Zazwyczaj występują na przodostopiu, piętach i między palcami. Zmiany nie tylko powodują ból lub dyskomfort, ale także przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego. Aby tego uniknąć, umówmy się do podologa. 

Modzele przyjmują postać żółtych, płaskich i dużych skupisk zrogowaciałego naskórka. Najskuteczniejszym sposobem na ich wyeliminowanie jest regularne moczenie stóp w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem sody oczyszczonej. W ten sposób zmiękczamy naskórek, co ułatwia jego usunięcie za pomocą frezarki. Zamiast sody oczyszczonej możemy też użyć naparu z rumianku. 

Wiele osób ma też problem z nagniotkami, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także powodują dyskomfort podczas chodzenia. Pojawiają się głównie na palcach, pięcie i bocznej powierzchni stopy. Zwykle rozpoznaje się je na podstawie badania klinicznego, ale w niektórych przypadkach wskazane jest dermatoskopii i RTG. Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny. Nie usuwajmy zgrubień przy pomocy ostrych narzędzi. Zamiast tego wybierzmy pumeks lub tarkę. Ulgę przynoszą również okłady z aloesu, cebuli, octu lub kurkumy.

Jeśli domowe metody nie przynoszą spodziewanego efektu, skorzystajmy z pomocy specjalisty. Podolog wykona profesjonalne zabiegi i dobierze preparaty pielęgnacyjne, dzięki czemu pomoże nam się cieszyć pięknymi i zdrowymi stopami.

Hiperkeratoza – jak wygląda leczenie?

Hiperkeratoza skóry niejednokrotnie współistnieje z kandydozą, w takiej sytuacji stosuje się środki przeciwgrzybicze w postaci doustnej lub maści. W większości przypadków obserwuje się ją na stopach, co nie znaczy, że nie może dotyczyć paznokci, owłosionej skóry głowy, kolan, pośladków, czy łokci. Aby zminimalizować ryzyko nadmiernego rogowacenia naskórka, warto systematycznie szczotkować ciało na sucho.

Niewielkie zmiany można moczyć w ciepłej wodzie, stosować kremy i maści z rumiankiem, kwasem salicylowym, czy mocznikiem. Ponadto zapewnijmy stopom dopływ świeżego powietrza i starajmy się, jak najwięcej odpoczywać. Zrogowaciały naskórek możemy usuwać za pomocą tarki lub pumeksu. Pamiętajmy, żeby czyścić narzędzia po każdym zabiegu, w przeciwnym razie staną się siedliskiem bakterii.

Warto też raz na jakiś czas wykonać pedicure podologiczny. Zabieg polega na usunięciu odcisków, nagniotków, modzeli, czy brodawek. Specjalista udzieli również przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp. Jeśli przypadłość spowodowana jest chorobą przewlekłą, należy również skupić się na jej leczeniu. Regularne wizyty u podologa są szczególnie istotne dla cukrzyków, którzy często mają problem z gojeniem się ran. 

Hiperkeratoza skóry – profilaktyka

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o skórę. W tym celu sięgnijmy po kosmetyki wykazujące intensywne działanie nawilżające i natłuszczające. Ponadto regularnie stosujmy preparaty z mocznikiem i kwasem mlekowym, które skutecznie usuwa martwy naskórek. Warto również używać tarki do stóp lub frezarki podologicznej. Hiperkeratoza  może być związana z nieprawidłową budową stóp, wówczas zalecane jest noszenie wkładek ortopedycznych. Oprócz tego pamiętajmy o nawodnieniu organizmu i noszeniu wygodnych, przewiewnych butów.

Hiperkeratoza paznokci objawia się pogrubieniem łożyska. Żółte rowki przyjmują postać poprzeczną lub podłużną. Najczęściej rozpoznaje się je u osób z egzemą, łuszczycą lub liszajem płaskim. Sposób leczenia zależy od przyczyny hiperkeratozy paznokci. W większości przypadków polega na stosowaniu witaminy A, emolientów lub glikokortykosteroidów, ale ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także