Guzki Schmorla – Czym są? Przyczyny, objawy i leczenie
Guzki Schmorla bywają skutkiem przeciążeń kręgosłupa, zaburzeń metabolicznych, złamań kręgosłupa, nierównomiernego wzrostu kręgów, czy choroby Scheuermanna. Często nie powodują żadnych dolegliwości, dlatego możemy nie zdawać sobie z nich sprawy. Niektóre osoby skarżą się jednak na ból, osłabienie mięśni i ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda diagnostyka i leczenie!
Co to jest – guzki Schmorla?
Guzki Schmorla, znane również jako przepukliny dotrzonowe lub wpukliny, zlokalizowane są w piersiowym lub lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe powstają wtedy, gdy chrząstka międzykręgowa wbija się w pobliskie kręgi od wewnątrz. W konsekwencji zmienia swój kształt. Należy podkreślić, że nie jest to nowotwór.
Po usłyszeniu diagnozy pacjenci zadają sobie pytanie: co to jest – guzki Schmorla? Nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyna powstawania małych, okrągłych zmian, zlokalizowanych w obrębie kręgosłupa. Zaobserwowano, że częściej dotyczą one mężczyzn niż kobiet.
Zazwyczaj pojawiają się w wyniku osłabienia płytek granicznych kręgów, ale niekiedy obserwuje się u osób z kifozą młodzieńczą, czyli chorobą Scheuermanna. Do czynników ryzyka zaliczamy:
- ekstremalne obciążenia, np. podczas uprawiania sportu wyczynowego lub wykonywania pracy fizycznej,
- nierównomierny wzrost kręgów,
- niedokrwistość (anemię),
- zaburzenia tkanki łącznej,
- uwarunkowania genetyczne,
- urazy i infekcje kręgosłupa.
Drobne guzki Schmorla – jak się je rozpoznaje?
Guzki Schmorla często nie dają żadnych objawów, wówczas wykrywa się je przypadkowo podczas rezonansu magnetycznego wykonywanego z innych wskazań. Niekiedy jednak powodują ból, ciągłe uczucie dyskomfortu i ucisk w obrębie kręgosłupa. Dolegliwości nasilają się podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Do postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego. W przypadku wykrycia niewielkich zmian kostnych w obrębie płytek granicznych kręgów specjalista zleci dodatkowe badania. Dzięki temu określi przyczynę nieprawidłowości.
Guzki Schmorla – jak wygląda leczenie?
Bezobjawowe przepukliny dotrzonowe nie wymagają leczenia. Jeśli jednak powodują uciążliwe dolegliwości, zaleca się odpoczynek. Pacjent może też zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie farmaceutyków przyczynia się do uszkodzenia przewodu pokarmowego.
Ważną rolę odgrywa umiarkowana aktywność fizyczna, która nie nasila problemów z kręgosłupem, ale poprawia jego ruchomość. Możemy pływać, uprawiać nordic walking, jogę, czy pilates. Intensywność i częstotliwość treningów warto skonsultować ze specjalistą.
Ponadto wdraża się fizjoterapię, służącą wzmocnieniu mięśni. Specjalista może wystawić skierowanie na następujące zabiegi:
- kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne),
- magnetoterapia,
- jonofereza,
- krioterapia,
- masaż klasyczny,
- laseroterapia wysokoenergetyczna.
Jak wygląda leczenie drobnych guzków Schmorla u zawodowych sportowców? Kluczową rolę odgrywa rehabilitacja, ale należy również przerwać treningi, bądź zdecydowanie ograniczyć ich intensywność. W przeciwnym razie narażamy się na pogłębianie zmian zwyrodnieniowych. Z kolei pracownicy fizyczny powinni rozważyć zmianę pracy, nie tylko na czas rehabilitacji, ale też później.
Wertebroplastyka – wskazania
W wyjątkowych przypadkach przeprowadza się wertebroplastykę, czyli małoinwazyjny zabieg polegający na wstrzyknięciu cementu kostnego do osłabionego trzonu kręgowego. Wypełnienie ubytków kostnych wzmacnia i stabilizuje kręgosłup, tym samym łagodzi dolegliwości. Procedura trwa około 20 minut, wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zabieg odbywa się pod kontrolą RTG, co zapewnia precyzję i bezpieczeństwo.
Zazwyczaj pacjenci mogą wrócić do domu tego samego dnia. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, należy powstrzymać się od dźwigania przez sześć tygodni. W pierwszych dniach z reguły pojawia się ból w miejscu wkłucia. Ulgę mogą przynieść zimne okłady i środki przeciwbólowe. Rehabilitacja polega na wykonywaniu ćwiczeń stabilizujących kręgosłup pod okiem fizjoterapeuty.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków