fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Guzek przy odbycie – co może oznaczać?

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

W większości przypadków guzek przy odbycie oznacza hemoroidy. Nie powinniśmy go jednak lekceważyć, ponieważ zaawansowane zmiany zwiększają ryzyko zakrzepicy. Objawia się ona nagłym, silnym bólem i dużą tkliwością. Należy pamiętać, że narośl może również sygnalizować inne schorzenia. Sprawdź, o czym świadczą tego typu zmiany!

Jak objawiają się hemoroidy?

W większości przypadków guzek w okolicach odbytu to hemoroid, który powstaje na skutek zwiększonego ciśnienia w żyłach i naczyniach krwionośnych w kanale odbytu. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  • przewlekłe zaparcia,
  • siedzący tryb życia,
  • ciążę i poród,
  • dietę ubogobłonnikową,
  • biegunkę,
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Krwawniczy guzek w odbycie może również powodować uczucie niepełnego wypróżnienia i wyciek śluzu. Często obserwuje się ślady jasnoczerwonej krwi na stolcu lub papierze toaletowym. Początkowo bolącą narośl przy odbycie można leczyć maścią lub czopkami bez recepty. Jeśli jednak nie przynoszą ulgi, skonsultujmy się ze specjalistą.

Podłużne zgrubienie przy odbycie nierzadko świadczy o zakrzepie hemoroidalnym. Pod wpływem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej dochodzi do pęknięcia naczynia żylnego. Skrzepnięta krew tworzy wówczas twardy guzek, który może boleć przy dotyku. Zazwyczaj usuwa się go w znieczuleniu miejscowym.

Guzek na odbycie – co może oznaczać?

Guzek w odbycie zazwyczaj wskazuje na hemoroidy, nie powinniśmy go jednak bagatelizować, ponieważ może on też sygnalizować ropień okolicy odbytu, a nawet chorobę nowotworową. Często towarzyszy mu swędzenie, pieczenie, krwawienie lub bóle brzucha. Wielu pacjentów skarży się na biegunki lub zaparcia. W takiej sytuacji należy umówić się do proktologa, który ustali przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie.

Długotrwałe zaparcia mogą przyczynić się do powstania kamieni kałowych, przypominających guzek w okolicach odbytu. Zwykle towarzyszą mu wzdęcia, brak apetytu, ból brzucha i uczucie pełności. Nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ kamienie kałowe podrażniają błonę śluzową jelita. W konsekwencji mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Niekiedy przyczyniają się do krwawienia z przewodu pokarmowego. Do głównych czynników ryzyka zaliczamy:

  • siedzący tryb życia,
  • złą dietę,
  • zaburzenia hormonalne,
  • uchyłkowatość jelita grubego.

Jak pozbyć się kamieni kałowych? Lekarz zaleci stosowanie środków zmiękczających stolec (np. glicerol, laktuloza, siarczan magnezu, parafina, dokuzan sodowy, czy makrogole). Czasami konieczne jest mechaniczne usunięcie kamieni kałowych.

Guzek przy odbycie na zewnątrz – najczęstsze przyczyny

Twardy bolesny guzek przy odbycie niekoniecznie świadczy o chorobie nowotworowej. Niekiedy pojawia się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Początkowo kłykciny kończyste są niewielkie i nie powodują bólu, w związku z tym można je zbagatelizować. Z biegiem czasu deformują jednak skórę w okolicach intymnych. W większości przypadków brodawki weneryczne ulegają cofnięciu w ciągu 2 lat, dlatego specjalista może zaproponować leczenie zachowawcze. Niektórzy lekarze decydują się na wdrożenie farmakoterapii, zwłaszcza w przypadku niewielkich zmian skórnych.

Jakie są wczesne objawy nowotworu?

Nie wolno zapominać, że guzek w odbycie może wskazywać na nowotwór odbytnicy. Wczesna diagnoza zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie. Początkowo rak odbytnicy przebiega bezobjawowo, z czasem pojawiają się jednak takie dolegliwości jak:

  • nagła utrata masy ciała,
  • na przemian występujące biegunki i zaparcia,
  • krew w stolcu,
  • bolesne parcie na stolec,
  • ołówkowate (przypominające wstążki lub paski) stolce.

Jeśli wyczujemy guzek na odbycie, powinniśmy umówić się do lekarza. Specjalista ustali przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

W niektórych przypadkach narośl sygnalizuje raka odbytu. Może pojawić się nie tylko w odbycie, lecz także w otaczającej go skórze i kanale odbytu. Chorzy skarżą się także na bolesne wypróżnianie, swędzenie, nietrzymanie gazów i powiększenie węzłów chłonnych. Pamiętajmy, żeby ich nie ignorować. W zależności od stopnia zaawansowania choroby specjalista zdecyduje o wdrożeniu chemioterapii lub skieruje pacjenta na operację.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także