Guzek na wardze sromowej mniejszej lub większej
Guzek na wardze sromowej budzi niepokój, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból, pieczenie i zaczerwienienie. Może mieć podłoże zapalne, nowotworowe lub nowotworowe. Niekiedy spowodowany jest urazem mechanicznym, np. po goleniu. Kluczową rolę odgrywa wczesna diagnostyka i podjęcie odpowiedniego leczenia. Sprawdź, kiedy skonsultować się z ginekologiem!
Zgrubienie na wardze sromowej – najczęstsze przyczyny
Gruczoły Bartholina, zlokalizowane po obu stronach przedsionka pochwy, odpowiadają za nawilżenie okolic intymnych. Ich blokada prowadzi do rozwoju miękkiego, bezbolesnego zgrubienia. Jeśli torbiel ulegnie zakażeniu, pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienienie.
Zgrubienia, przypominające krostki lub czyraki, wskazują na zapalenie mieszków włosowych. Przypadłość pojawia się po goleniu lub depilacji. Stan ma zazwyczaj charakter łagodny i tymczasowy, wówczas wymaga tylko bacznej obserwacji. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego, stosuje się antybiotyki miejscowe, takie jak kwas fusydowy, mupirocyna lub retapamulina. Nasilone objawy wymagają wprowadzenia antybiotykoterapii ogólnej, po wcześniejszym wykonaniu antybiogramu.
Narośla na wargach sromowych mogą pojawić się w wyniku gwałtownych zmian hormonalnych, zwłaszcza w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy.
Wśród możliwych przyczyn wymienia się także:
- torbiele naskórkowe – powstają w wyniku zatkania gruczołów łojowych lub mieszków włosowych,
- kłykciny kończyste – brodawkowate zmiany wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), występują pojedynczo lub grupowo,
- ropnie bakteryjne – zwykle wywołane przez gronkowce lub paciorkowce,
- zmiany nowotworowe (przede wszystkim rak sromu) – są twarde, mają nieregularny kształt i mogą powodować owrzodzenia.
Zgrubienie na wardze sromowej – kiedy zgłosić się do lekarza?
W zależności od przyczyny mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk, ból i tkliwość w miejscu zmiany. W niektórych przypadkach pojawia się ropa, wydzielina, gorączka, osłabienie. Wielu chorych zgłasza dyskomfort podczas siedzenia, chodzenia i współżycia. Jeśli guzek na wardze sromowej nie zmniejsza się pomimo zastosowania ciepłych okładów, warto zasięgnąć opinii lekarza. Podobnie postępujmy w przypadku szybkiego wzrostu zmiany lub nietypowego kształtu.
Narośla na wardze sromowej – diagnostyka
Diagnostyka opiera się na szczegółowym wywiadzie i badaniu ginekologicznym. W ten sposób lekarz ocenia charakter guzka na wardze sromowej. W przypadku podejrzenia infekcji wykonuje się wymaz ze zmiany, pozwalający na identyfikację drobnoustrojów i ich wrażliwości na antybiotyki. USG ginekologiczne umożliwia ocenę struktury i głębokości zmian skórnych, a także ewentualnych powikłań. Niekiedy ginekolog zleca biopsję, podczas której pobiera się fragment tkanki do badania histopatologicznego.
Jak wygląda leczenie torbieli na wardze sromowej?
Mała torbiel na wardze sromowej często nie powoduje żadnych objawów, wówczas wystarczy baczna obserwacja. Można również stosować ciepłe okłady lub nasiadówki z rumiankiem. Dzięki temu zmniejszamy obrzęk i wspieramy drenaż torbieli. Wskazane jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny, aby nie podrażniać zmiany. Jeśli narośla na wargach sromowych powodują dolegliwości bólowe lub towarzyszy im infekcja, wprowadza się antybiotykoterapię. W razie potrzeby pacjent przyjmuje środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
W przypadku większych torbieli lub ropni lekarz najprawdopodobniej zdecyduje o ich nacięciu i drenażu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowych. Z kolei nawracające torbiele gruczołu Bartholina wymagają zastosowania marsupializacji, polegającej na stworzeniu małego otworu, umożliwiający stały odpływ wydzieliny. Jeśli zgrubienie na wardze sromowej często nawraca lub powoduje znaczny dyskomfort, można całkowicie go usunąć. Niekiedy torbiel wykazuje cechy zezłośliwienia (nieregularny kształt, szybki wzrost, twarda konsystencja), wówczas wykonuje się biopsję. Dzięki temu można określić, czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową.
W razie wątpliwości umówmy się na konsultację ginekologiczną. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i uniknięcie powikłań.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków