Grzybica stóp – przyczyny, objawy i leczenie
Z badań wynika, że grzybica na stopach dotyczy ok. 10% społeczeństwa, przy czym mężczyźni chorują 4-krotnie częściej niż kobiety. Na przewlekłe zakażenie narażeni są diabetycy i osoby przyjmujące leki immunosupresyjne. Zazwyczaj różni się ono od schorzenia zlokalizowanego na skórze gładkiej i owłosionej, dlatego zostało ujęte jako podjednostka chorobowa. Sprawdź, jak się je diagnozuje i leczy!
Grzybica stóp – rodzaje
Wyróżniamy cztery główne odmiany grzybicy stóp. Pierwsza z nich, zwana mokasynową, złuszczającą lub hiperkeratoryczną, obejmuje piętę, podeszwę, boczną część i grzbiet stopy. Przyjmuje postać złuszczających ognisk, którym towarzyszy delikatne zaczerwienienie i lekkie swędzenie. Często ma charakter przewlekły, w związku z tym powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i stosować środki zgodnie z zaleceniami lekarza. Schorzenie może prowadzić do zmian infekcyjnych paznokci.
Grzybica międzypalcowa charakteryzuje się ogniskami złuszczającymi i maceracją naskórka, czyli jego zmiękczeniem i uszkodzeniem. Zmiany najczęściej umiejscawiają się między 4 a 5 palcem, ale z biegiem czasu mogą pojawić się między następnymi palcami, a nawet rozprzestrzenić się na inne obszary. Często towarzyszy im nieprzyjemny zapach, świąd i rumień. Grzybica międzypalcowa niejednokrotnie przechodzi w postać przewlekłą. W zaawansowanym stadium obserwuje się rozwój bolesnych nadżerek. Nie powinniśmy więc lekceważyć grzyba między palcami.
Niekiedy rozpoznaje się grzybicę potnicową (dyshydrotyczną), objawiającą się pęcherzami wypełnionymi treścią surowiczą. Zmiany mają różną wielkość i towarzyszy im silny świąd. Pęcherze powstają głównie na podeszwach stóp, ponieważ narażone są na nieustanne pocieranie. Z upływem czasu zmiany pękają, co prowadzi do powstawania nadżerek.
Warto również wspomnieć o grzybicy paznokci u nóg. Zmiany zazwyczaj dotyczą palucha i małego palca, ponieważ są uciskane i podrażniane podczas noszenia butów. Paznokcie stają się kruche i łamliwe, ponadto zmieniają kolor na brunatny, biały lub żółty. Często rozwija się wokół nich stan zapalny, na co wskazuje ból, obrzęk i zaczerwienienie.
Grzybica paznokci u nóg – jak ją rozpoznać?
Wśród pierwszych objawów grzybicy na stopach wymienia się swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Z biegiem czasu dochodzi do pękania, złuszczania i maceracji naskórka. Oprócz tego ze zmian chorobowych zaczyna wydobywać się cuchnąca ropa. W niektórych przypadkach pojawia się też grudkowata wysypka. Jeśli podejrzewamy u siebie grzybicę, zgłośmy się do dermatologa.
Po przeprowadzeniu wywiadu i ocenie zmian za pomocą lampy Wooda specjalista pobierze wymaz lub zeskrobiny do badania mykologicznego. W ten sposób można określić rodzaj grzyba odpowiadającego za grzybicę stóp u dzieci lub dorosłych, co pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. Możemy również umówić się na wizytę do podologa, który leczy dolegliwości stóp.
Na czym polega leczenie grzybicy stóp?
W pierwszej kolejności wypróbujmy środki przeciwgrzybicze (żel, krem, zawiesina, puder, płyn lub maść) dostępne bez recepty. Zwykle znajduje się w nich cyklopiroks, terbinafina, ketokonazol, czy naftifina.
Jakie są domowe sposoby na grzybicę na paznokciu u nóg? Warto regularnie nacierać paznokcie olejkiem z drzewa herbacianego lub eukaliptusa. Specyfiki mają właściwości przeciwzapalne lub przeciwgrzybicze, dlatego powinny zadziałać. Można również stosować wcierki z wyciągu z pestek grejpfruta, czy okłady z octu (woda i ocet jabłkowy w proporcji 1:1).
Jeśli objawy nie ustąpią w przeciągu dwóch tygodni, powinniśmy umówić się do dermatologa. Specjalista wprowadzi farmakoterapię, obejmującą doustne leki przeciwgrzybicze.
Grzybica stóp – profilaktyka
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia grzybicy na stopach, warto stosować specjalne preparaty. Oprócz tego powinniśmy nosić bawełniane, przewiewne skarpety. W ten sposób nie doprowadzamy do nadmiernego pocenia się stóp.
Jak zapobiec pojawieniu się grzyba między palcami? Unikajmy noszenia syntetycznych lub zbyt ciasnych butów. Nie chodźmy też boso w miejscach publicznych, szczególnie w szatni i na basenie. Pamiętajmy o regularnych wizytach u dermatologa, które umożliwiają wczesne rozpoznanie niepokojących objawów. W ten sposób nie doprowadzimy do zaawansowanej grzybicy paznokci u nóg.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków