fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Grypa żołądkowa – jelitówka

sie 31, 2024 | Gastrologia, Zdrowie

Grypa żołądkowa, zwana również jako nieżyt żołądkowo-jelitowo lub jelitówka, jest wirusowym zakażeniem układu pokarmowego. Zazwyczaj wywołują ją rotawirusy, norowirusy lub adenowirusy, które powodują wymioty, nudności i wodnistą biegunkę. Może im towarzyszyć ból brzucha, gorączka, brak apetytu i osłabienie organizmu. Podpowiadamy, ile trwać i jak skutecznie leczyć jelitówkę!

Jakie są najczęstsze objawy jelitówki?

Czas wylęgania i trwania nieżytu żołądkowo-jelitowego zależy od tego, jaki patogen go wywołał. Wzrost zakażeń obserwuje się w okresie jesienno-zimowym, najczęściej dochodzi do nich drogą pokarmową, w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności lub wody. Wirusy przenoszą się także drogą kropelkową, czyli poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorobą lub styczność ze skażonymi przedmiotami.

Objawy grypy żołądkowej zwykle pojawiają się po 12-72 godzinach od zakażenia. Głównym symptomem jest silna, wodnista biegunka, która może trwać od 2-3 dni do tygodnia. Towarzyszą jej nudności, wymioty, dreszcze, skurczowe bóle brzucha i wysoka gorączka (powyżej 39° C). U dzieci mogą również pojawić się następujące objawy jelitówki: senność, apatia, krwawe stolce, zapadnięte oczy. W niektórych przypadkach obserwuje się dolegliwości wskazujące na odwodnienie – skąpomocz, wzmożone pragnienie, spierzchnięte usta, zmniejszone napięcie skóry i płacz bez wydzielania łez. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry lub szpitala.

U osób zdrowych jelitówka rzadko prowadzi do powikłań, inaczej wygląda sytuacja w przypadku małych dzieci, seniorów i pacjentów z obniżoną odpornością. Może wówczas przybrać ostry przebieg, co zwiększa ryzyko zaburzeń wodno-elektrolitowej i odwodnienia. Należy zaznaczyć, że zagrażają one zdrowiu i życiu. Jeśli objawy grypy żołądkowej utrzymują się dłużej niż 2-3 dni, przyczyniają się do osłabienia mięśni, bólu i zawrotów głowy.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Terapia ma charakter objawowy, co ważne, nie istnieje jeden lek, który poradziłby sobie z infekcją wirusową. Zazwyczaj zaleca się także przyjmowanie probiotyków, środków przeciwgorączkowych, leków przeciwwymiotnych (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).

Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie. Możemy pić wodę średniozmineralizowaną, napary ziołowe i słabą herbatę. Warto również stosować doustne płyny nawadniające (preparaty glukozowo-elektrolitowe). Pamiętajmy, żeby spożywać je często, ale w małych porcjach. 

Zastanawiasz się, jak leczyć grypę żołądkową? Aby szybciej wrócić do zdrowia, warto wprowadzić dietę lekkostrawną. Zrezygnujmy z produktów wysokobłonnikowych, które pobudzają perystaltykę jelit. To oznacza, że powinniśmy unikać kasz, płatków zbożowych, pełnoziarnistego pieczywa i makaronu.

W swoim jadłospisie uwzględnijmy:

  • kleik ryżowy,
  • kaszę manną na wodzie,
  • chudy bulion drobiowy z pietruszką i marchewką,
  • kisiel,
  • napar z czarnych jagód,
  • kakao na wodzie,
  • biszkopty i suchary,

W miarę ustępowania objawów możemy wprowadzić ziemniaki, chude mięso, ryby, warzywa gotowane na parze i białe (najlepiej czerstwe) pieczywo. Powrót do normalnej diety powinien odbywać się stopniowo. Powstrzymajmy się od pikantnych i tłustych potraw. Możemy natomiast wybrać zupy krem, gotowane warzywa, rybę pieczoną, musy owocowe, kefiry, jogurty i makarony pszenne.

Na czym polega leczenie jelitówki u dzieci?

Nieżyt żołądkowo-jelitowy może dawać objawy o różnym nasileniu, począwszy od lekkiego bólu brzucha, luźnego stolca i nudności, a skończywszy na silnej biegunce i obfitych wymiotach. W niektórych przypadkach wskazana jest hospitalizacja i nawadnianie dożylne, podczas gdy w innych wystarczą leki dostępne bez recepty i dieta lekkostrawna. Nie podawajmy jednak środków przeciwbiegunkowych, ponieważ spowalniają perystaltykę jelit. W konsekwencji opóźniają one proces usunięcia patogenów z organizmu.

Jakie są skuteczne lekarstwa na jelitówkę u dzieci? Przede wszystkim powinniśmy im podawać elektrolity, które zapobiegają odwodnieniu. Ważną rolę odgrywają również probiotyki, odbudowujące skład flory jelitowej. Tego typu preparaty łagodzą przebieg infekcji. Jelitówka zawsze pojawia się niespodziewanie, dlatego warto odpowiednio się przygotować.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także