Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Fluoryzacja – na czym polega zabieg?

sie 23, 2024 | Gastrologia

Wiele osób marzy o zdrowych i pięknych zębach, a kluczową rolę w ich ochronie odgrywa fluoryzacja. Zabieg polega na wzmacnianiu szkliwa za pomocą preparatów fluorkowych. Można je stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, ale wymagają odpowiedniego dawkowania. Podpowiadamy, jakie są metody fluoryzacji, kiedy warto się jej poddać, a kiedy zachować ostrożność.

Jakie są metody fluoryzacji?

Biorąc pod uwagę sposób docierania fluoru do szkliwa zębów, wyróżniamy dwie metody:

  • Fluoryzację endogenną – polega na przyjmowaniu fluoru wraz z pokarmem (np. ryby morskie, herbata, niektóre warzywa) lub wodą. W razie potrzeby przyjmuje się odpowiednie suplementy. Taką metodę stosuje się przede wszystkim u małych dzieci. Działa równomiernie na rozwijające się zęby, ale wymaga długotrwałego i regularnego dostarczania fluoru.
  • Fluoryzację egzogenną – polega na bezpośrednim nakładaniu fluoru na zęby. Można ją wykonać w domu lub gabinetach stomatologicznych. W tym przypadku stosuje się pasty do zębów, płyny, żele, pianki, czy lakiery z fluorem. Wspomniane produkty działają miejscowo, hamując rozwój bakterii i wzmacniając szkliwo. Dzięki temu skutecznie chronią przed próchnicą.

Fluoryzacja – dlaczego warto ją wykonać?

Fluoryzacja polega na nałożeniu specjalnego preparatu na zęby. W ten sposób możemy wzmocnić szkliwo. Zabieg wykonuje się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Fluor uodparnia zęby na działanie kwasów, tym samym zmniejsza ryzyko powstawania ubytków. Ponadto hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych, dzięki czemu zapobiega demineralizacji szkliwa.

Fluoryzację zazwyczaj wykonuje się u dzieci i młodzieży, ale zaleca się ją również osobom noszącym aparat ortodontyczny. Warto ją również rozważyć, gdy mamy skłonność do próchnicy lub cierpimy na nadwrażliwość zębów.

Fluoryzacja zębów – przeciwwskazania

Zabieg jest bezpieczny, pod warunkiem że wykonuje się go zgodnie z zaleceniami. Nadmiar fluoru może bowiem uszkodzić szkliwo, co objawia się kredowobiałymi zmianami. Z tego powodu niekiedy odradza się jego wykonanie. Do podstawowych przeciwwskazań należą:

  • fluoroza,
  • alergia na fluor lub inne składniki preparatu,
  • zaburzenia metaboliczne związane z gospodarką wapniowo-fosforanową,
  • nadwrażliwość na fluor.

Częstotliwość zabiegu zależy od wieku pacjenta, stanu zdrowia jamy ustnej i stosowanej metody. Jeśli chodzi o fluoryzację w gabinecie stomatologicznym, u dzieci i młodzieży powinno wykonywać się co 3-6 miesięcy, a u dorosłych – co 6-12 miesięcy. Żele fluorkowe stosuje się raz w tygodniu lub zgodnie z zaleceniami dentysty.

Fluoryzacja u dzieci – na co zwrócić szczególną uwagę?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maluchom do 6 roku życia należy szczotkować zęby pastą o zawartości 1000 ppm, w przypadku starszych dzieci może zawierać 1300-1500 ppm. Rodzice powinni nadzorować mycie zębów u pociech, aby zapobiec połykaniu pasty. 

Wizyty u stomatologa powinny odbywać się co 6 miesięcy, co pozwala regularnie sprawdzać stan uzębienia i przeprowadzać fluoryzację. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabiegi nie zastąpią prawidłowej higieny jamy ustnej, obejmującej:

  • szczotkowanie zębów 2 razy dziennie,
  • nitkowania zębów,
  • ograniczenia cukru w diecie.

 Zalecenia po fluoryzacji

Jak postępować przed fluoryzacją? Zaleca się, aby na 30 minut przed zabiegiem, powstrzymać się od napojów i posiłków, zwłaszcza mlecznych, słodkich i kwaśnych. Jeśli przyjmujemy suplementy fluorkowe, koniecznie poinformujmy o tym stomatologa. Dentysta oceni ryzyko wystąpienia fluorozy. Jeśli specjalista nie widzi przeciwwskazań, dobierze odpowiednią metodę. 

Jak długo należy nie jeść po fluoryzacji? Specjaliści przypominają, że nie wolno jeść, ani pić przez przynajmniej 30 minut po zabiegu. Dzięki temu fluor wchłonie się przez szkliwo. Unikajmy kwaśnych i mlecznych produktów przez kilka godzin, w przeciwnym razie lakierowanie zębów nie przyniesie spodziewanego efektu. Z tego samego powodu nie powinniśmy myć zębów co najmniej 4 godziny po fluoryzacji. W tym czasie nie żujmy gumy, ani nie spożywajmy twardych pokarmów. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także