Duszność spoczynkowa – przyczyny problemów z oddychaniem?
Duszność spoczynkowa to stan, w którym każdym oddech staje się prawdziwym wyzwaniem, nawet podczas relaksu. Może sygnalizować różnorodne schorzenia – astmę, zatory płucne, infekcję, czy problemy kardiologiczne. Nie ignorujmy trudności z oddychaniem, ponieważ świadczą o tym, że organizm przestaje pobierać efektywnie tlen. Podpowiadamy, jak temu zaradzić!
Skąd się biorą problemy z oddychaniem?
Duszność spoczynkowa może być spowodowana przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą oskrzelową, czy chorobami układu krążenia. Nierzadko pojawia się ona na tle nerwowym. Czasami przyczyna tkwi w anemii, ponieważ niskie stężenie hemoglobiny zaburza transport tlenu. Wśród możliwych powodów wymienia się także schorzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, czy stwardnienie zanikowe boczne. Może wzbudzać strach u pacjenta, a co najważniejsze, w niektórych przypadkach zagraża życiu.
Duszność spoczynkowa – diagnostyka
Duszność spoczynkowa, odczuwana przez pacjenta jako uczucie braku powietrza, nawet podczas odpoczynku, wymaga pilnej diagnostyki. Obejmuje ona wywiad medyczny, podczas którego zbiera się informacje na temat:
- początku i czasu trwania dolegliwości – nagłe wystąpienie świadczy o zatorowości płucnej, odmie opłucnowej lub ostrym obrzęku płuc, z kolei postępujące trudności z oddychaniem zwykle związane są z niewydolnością serca, bądź przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
- czynnikach nasilających i łagodzących objawy – aktywność fizyczna, zmiana pozycji ciała, przyjmowanie leków,
- towarzyszących objawach – kaszel, gorączka, ból w klatce piersiowej, obrzęki nóg, dolegliwości neurologiczne,
- ekspozycji na czynniki ryzyka – palenie tytoniu, alergeny, substancje chemiczne,
- choroby przewlekłe – astma, anemia, niewydolność serca, choroba zakrzepowo-zatorowa.
Następnie specjalista wykonuje badanie fizykalne, podczas którego zwraca uwagę na świsty, rzężenie, szmery, sinicę i obrzęki. Ponadto kieruje pacjenta na badania, takie jak:
- pulsykometria i gazometria – ocena wysycenia hemoglobiny tlenem i poziomu gazów we krwi,
- spirometria – umożliwia ocenę objętości i pojemności płuc, a także szybkości przepływu powietrzu przez drogi oddechowe podczas wdechu i wydechu,
- RTG klatki piersiowej,
- morfologia krwi z rozmazem,
- EKG,
- echokardiografia,
- USG płuc i jamy opłucnej,
- angio-TK klatki piersiowej – wykrycie patologii naczyń płucnych lub zatorowości płucnej,
- bronchoskopia – w przypadku podejrzenia ciał obcych, nowotworu lub infekcji.
Nie istnieje skala nasilenia trudności z oddychaniem, pod uwagę bierze się subiektywne odczucie pacjenta.
Trudności z oddychaniem – sposób postępowania
Kłopoty z oddychaniem pojawiają się nagle lub stopniowo narastają. Nie wolno zapominać, że same w sobie nie są chorobą, lecz jednym z objawów. W pierwszej kolejności pacjentowi podaje się tlen, niezależnie od przyczyny duszności. W przypadku ostrej niewydolności krążenia terapię uzupełnia się o środki moczopędne. Astma oskrzelowa wymaga podania leków rozszerzających oskrzela i przeciwzapalnych, a następnie wprowadza się antybiotyk i preparat przeciwhistaminowy.
Z kolei osoby z POChP przyjmują bronchodilatatory, które rozluźniają mięśnie w drogach oddechowych. W niektórych przypadkach wskazana jest interwencja chirurgiczna. Ważną rolę odgrywa również rehabilitacja oddechowa. Obejmuje ćwiczenia służące wzmocnieniu mięśni oddechowej i poprawie wentylacji płuc.
Kłopoty z oddychaniem – profilaktyka
Przede wszystkim powinniśmy rzucić palenie i unikać biernego wdychania dymu tytoniowego. Chrońmy się też przed zanieczyszczeniami powietrza, w tym celu używajmy maski antysmogowej, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Zadbajmy również o regularną aktywność fizyczną. Dzięki temu zwiększymy wydolność oddechową, co wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli zmagamy się z astmą lub przewlekłą chorobą płuc, musimy się znaleźć pod opieką specjalistyczną.
Choroby układu krążenia przyczyniają się do problemów z oddychaniem, dlatego zadbajmy o serce. Regularnie mierzmy ciśnienie tętnicze, zrzućmy nadprogramowe kilogramy i wprowadźmy zdrową dietę. Ograniczmy spożycie soli i tłuszczów trans, a w swoim menu uwzględnijmy produkty bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe omega-3.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków