Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Drenaż opłucnej – wskazania i powikłania odbarczenia opłucnej

sie 19, 2024 | Gastrologia

 Wysięk opłucnowy, odma, czy ropniak zagrażają życiu pacjenta. Każda minuta jest na wagę złota. W takich sytuacjach lekarz może zdecydować o wykonaniu drenażu płuc. Wykorzystuje się go również stosować w przypadku chorób przewlekłych. Sprawdź, na czym polega wspomniana procedura i jakie niesie ze sobą ryzyko powikłań!

Na czym polega drenaż opłucnej?

Drenaż opłucnej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w pulmonologii i chirurgii klatki piersiowej. Polega na wprowadzeniu cewnika lub rurki drenującej do jamy opłucnej w celu usunięcia nadmiaru powietrza, płynu lub innych substancji. Znajduje zastosowanie w sytuacjach nagłych, takich jak masywny wysięk opłucnowy lub odma prężna.

Najpierw specjalista nacina skórę, po czym wprowadza dren i podłącza system odprowadzający. Dochodzi wówczas do rozprężenia płuca, co umożliwia jego prawidłową pracę. Na koniec zabezpiecza się go szwami i opatrunkiem. Po wprowadzeniu drenu należy regularnie kontrolować jego lokalizację przy pomocy RTG klatki piersiowej. Wyjmuje się go po kilku-kilkunastu dniach. Ważne jest również monitorowanie charakteru i ilości wydzieliny.

Drenaż płuc – przygotowanie

. Zanim jednak lekarz zdecyduje się na taką procedurę, najprawdopodobniej zleci wykonanie USG opłucnej lub RTG klatki piersiowej. Przygotowanie pacjenta obejmuje dokładny wywiad i oznaczenie parametrów krzepnięcia. Przed przystąpieniem do drenażu jamy opłucnej należy zapewnić aseptyczne warunki, odpowiednie znieczulenie miejscowe i monitorować parametry życiowe pacjenta. Wybór miejsca zabiegowego zależy od wskazań klinicznych, zazwyczaj jest to piąta-ósma przestrzeń w linii pachowej środkowej.  

Drenaż opłucnej – możliwe powikłania

Chociaż drenaż płucny ratuje życie, wiąże się też z ryzykiem powikłań. Mogą one wynikać z nieprawidłowo przeprowadzonej procedury, indywidualnych cech anatomicznych pacjenta lub chorób towarzyszących. Wczesna diagnoza i odpowiednie postępowanie minimalizuje ryzyko komplikacji. Do najczęstszych powikłań zaliczamy:

  • uszkodzenie pobliskich narządów (wątroby, płuc, czy przepony),
  • krwawienie w miejscu wprowadzenia drenu,
  • zakażenie,
  • uszkodzenie nerwu międzyżebrowego,
  • ropniak opłucnej.

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból w szczycie klatki piersiowej lub w miejscu wprowadzenia drenu. Zazwyczaj dolegliwości ustępują po 1-3 godzinach. W niektórych przypadkach występuje odma podskórna. Nie zagraża ona jednak życiu pacjenta. Sposób leczenia zależy od rodzaju i nasilenia powikłań. W przypadku krwawienia lub przetoki opłucnowej konieczna niezbędna jest interwencja chirurgiczna, natomiast zakażenie wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii celowanej. Nieprawidłowo umieszczony dren należy jak najszybciej ustawić w prawidłowej pozycji lub wymienić.

Drenaż jamy opłucnej – co warto wiedzieć?

Współczesna medycyna stale rozwija techniki i narzędzia stosowane w drenażu płuc. Nowe technologie znacząco poprawiły skuteczność, komfort i bezpieczeństwo pacjentów podczas zabiegu. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się systemy drenażowe oparte na technologiach jednokierunkowych zastawkowych. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko cofania się płynu lub powietrza do jamy opłucnowej. Obecnie wykorzystuje się materiały o wysokiej elastyczności, co pozwala na lepsze dopasowanie drenu do budowy pacjenta. 

Coraz częściej stosuje się lekkie, przenośne systemy do drenażu płucnego, które umożliwiają pacjentom większą mobilność podczas hospitalizacji, a nawet wcześniejsze wypisanie do domu. Wyposażone zostały w elektroniczne czujniki monitorujące przepływ i szczelność powietrzną. Dzięki temu można szybko zareagować w razie wystąpienia problemów. 

 Procedura poprawia funkcje życiowe pacjenta i zapobiega dalszym powikłaniom. Wymaga jednak dokładnej diagnostyki, odpowiedniego przygotowania i ścisłego nadzoru medycznego, aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Przyszłość drenażu obejmuje wprowadzenie systemów monitorujących funkcję drenu w czasie rzeczywistym i urządzenia wspierane sztuczną inteligencją. W ten sposób można automatycznie dopasować parametry do stanu pacjenta.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także