Domowe sposoby na zatkane uszy
Jak odetkać ucho? Domowe sposoby na zatkane uszy
Zatkane uszy są jedną z częstszych dolegliwości laryngologicznych. Przypadłość miewa różne przyczyny. Czasem ustępuje dzięki prostym sposobom na zatkane ucho. Jednak przedłużający się problem bywa objawem poważnych chorób. Dlatego, jeśli domowe metody na tę dolegliwość nie skutkują, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dowiedz się więcej o przyczynach zatkanego ucha i jego leczeniu.
Jak odetkać ucho zatkane wydzieliną woszczynową?
Powszechnie spotykaną przyczyną zatkania ucha jest korek woszczynowy – powstały z zalegającej wydzieliny gruczołów łojowych, połączonej z włoskami oraz złuszczonym nabłonkiem skóry. Ucho może się też zatkać w ten sposób po kąpieli – po dostaniu się wody do ucha woszczynowa wydzielina pęcznieje i uszczelnia przewód słuchowy.
Jeżeli korek woszczynowy zatkał nam ucho, zwykle wystarczy zaaplikować preparat, który pozwoli upłynnić i wypłukać zalegającą wydzielinę. Na rynku dostępnych jest wiele środków, których bazę może stanowić:
- woda utleniona;
- parafina;
- oliwa z oliwek.
Przed ich użyciem powinniśmy zapoznać się z dołączoną ulotką. Jeżeli stosowanie preparatu nie przyniesie efektu po kilku dniach, w celu odetkania zatkanego ucha umówmy się na konsultację lekarską.
W przypadku zatkania uszu korkiem woszczynowym nie jest wskazane samodzielne oczyszczanie wydzieliny kosmetycznymi patyczkami z watką. Niejednokrotnie przynosi to bowiem efekt przeciwny do zamierzonego, czyli głębsze wepchnięcie wydzieliny do przewodu słuchowego i całkowite zasłonięcie błony bębenkowej.
Jak odetkać ucho zatkane katarem?
Innym, często spotykanym powodem zatkanych uszu jest ostry lub przewlekły nieżyt nosa i zatok, który skutkuje zapaleniem trąbki słuchowej (tzw. trąbki Eustachiusza), czyli kanału łączącego ucho środkowe z gardłem. Wskutek kataru gromadzi się w niej gęsta wydzielina spływająca z zatok, która powoduje poczucie zatkania ucha. Dodatkowym objawem jest pogorszenie się słuchu.
Istnieje wiele sposobów na zatkane ucho przy katarze, z wykorzystaniem zarówno środków farmakologicznych, jak i domowych metod. W pierwszej kolejności należy udrożnić drogi oddechowe. W tym celu najlepiej zaaplikować krople, które obkurczą śluzówkę nosa. Pamiętajmy jednak, że tego typu preparaty można stosować tylko kilka dni. Lekami zalecanymi na poczucie zatkanych uszu przy katarze są również miejscowe steroidy do nosa.
Jak wykonać domowe inhalacje na katar i zatkane uszy?
Domowe sposoby na zatkane uszy
Z domowych sposobów na katar i zatkane uszy w grę wchodzą inhalacje:
- ziołowe (np. rumiankowe);
- z olejków eterycznych (np. eukaliptusowego).
Aby przygotować taką inhalację należy dodać do naczynia z gorącą wodą kilka kropli olejku, a następnie pochylić się nad naczyniem z głową przykrytą ręcznikiem i krótko wdychać opary.
Niekiedy do odetkania uszu przy katarze wystarczy ziewanie, przełykanie śliny czy żucie gumy. Można także nabrać głęboko powietrza i delikatnie wydmuchać nos, jednocześnie zaciskając nozdrza i zamykając usta.
Jeśli dolegliwość się przewleka, a poczucie zatkanego ucha przy katarze nie ustępuje po środkach obkurczających czy domowych inhalacjach, powinniśmy się zgłosić do lekarza.
Czym jest zapalenie skóry przewodu słuchowego?
Zatkanie ucha może być również wynikiem zapalenia skóry przewodu słuchowego. Do najczęstszych objawów tego problemu zaliczamy obrzęk i ból ucha, spowodowany intensywnym złuszczaniem się nabłonków, które pęcznieją i zatykają przewód słuchowy po wchłonięciu ropnej wydzieliny. Ta przypadłość występuje najczęściej po kąpieli w zbiornikach wodnych. Aby odetkać zatkane w taki sposób ucho, wymagana jest pomoc lekarska.
Jak odetkać ucho zatkane z powodu barotraumy?
Poczucia zatkanych uszu doświadczają również osoby, które doznały tzw. barotraumy, czyli nagłej zmiany ciśnienia zewnętrznego. Szczególnie narażone są nią osoby uprawiające sporty lotnicze lub wodne: lotniarstwo, baloniarstwo, skoki ze spadochronem czy nurkowanie.
Urazy ciśnieniowe ucha prowadzą do uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego. Objawiają się zwykle bólem, zawrotami głowy oraz zaburzeniami równowagi. Groźnym powikłaniem barotraumy może być zakażenie i powstanie ropnia w zatokach. Takie urazy wymagają niezwłocznej konsultacji laryngologicznej.
Jakie mogą być poważne przyczyny przytkanego ucha?
Przyczyną uczucia zatkanego ucha może być też postępująca głuchota lub nagłe pogorszenie słuchu. W takich przypadkach odczuwamy również silne szumy w uszach. Przyczyną nagłego pogorszenia się słuchu może być m.in. zator naczynia krwionośnego, które doprowadza krew do ucha wewnętrznego. Ta sytuacja grozi poważnym uszczerbkiem słuchu i wymaga szybkiej konsultacji oraz interwencji lekarza laryngologa.
Kolejnym powodem przytkanego ucha bywa choroba Meniere’a, zwana również wodniakiem błędnika. To rzadko występujące schorzenie, które przejawia się silnymi, nagłymi zawrotami głowy, z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Aby zdiagnozować chorobę Meniere’a, lekarz wykonuje szczegółowe badania specjalistyczne. Konsekwencje tego schorzenia mogą być poważne, bo pogorszenie się słuchu stopniowo przechodzi w niedosłuch, a ucho wewnętrzne narażone jest na uszkodzenie.
Masz problemy zdrowotne? Zgłoś się po skierowanie na badania:
- Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ