Dieta przy chorobie wieńcowej
Choroba wieńcowa, zwana również chorobą niedokrwienną serca, polega na niedostatecznym dopływie krwi, a tym samym tlenu, do mięśnia sercowego. Dochodzi do tego w wyniku tworzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Aby ograniczyć postęp schorzenia, należy wprowadzić zbilansowaną dietę, unikając nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru. W poniższym artykule podpowiadamy, jak skomponować dietę przy chorym sercu!
Dieta przy chorobie wieńcowej – jak skomponować posiłki?
Osoby z chorobami układu krążenia powinny zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, w związku z tym należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Wśród nich wymienia się czerwone mięso, słodycze, pełnotłusty nabiał, smalec i słoninę. Oprócz tego warto unikać tłuszczów trans, występujących w twardych margarynach, frytkach, wyrobach cukierniczych, słonych przekąskach, czy daniach fast-food.
Nie wolno jednak całkowicie wyeliminować tłuszczów, ponieważ wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Należy jednak zadbać, aby były one pochodzenia roślinnego. Dietę na chore serce warto wzbogacić o:
- oliwę z oliwek,
- olej (rzepakowy, słonecznikowy, lniany, kokosowy, sojowy),
- awokado,
Jak powinna wyglądać dieta na chore serce? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowe zaleca spożywanie ryb dwa razy w tygodniu. W zdrowej diecie mogą znaleźć się sardynki, halibut, łosoś, makrela, śledź, tuńczyk, węgorz, czy sardela. Wspomniane ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów.
Dieta przy zapaleniu mięśnia sercowego – zalecenia żywieniowe
Zalecane jest, aby dieta przy zapaleniu mięśnia sercowego zawierała przynajmniej 30 g błonnika, najlepiej frakcji rozpuszczalnej. Znajdziemy go w otrębach, płatkach owsianych i jęczmiennych, orzechach, nasionach roślin strączkowych, siemieniu lnianym i kaszy jęczmiennej. Ponadto występuje w warzywach korzeniowych, cytrusach, jabłkach, agreście, truskawkach, poziomkach, malinach, jagodach, porzeczce, czy żurawinie.
Aby zwiększyć skuteczność leczenia farmakologicznego, warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. W swoim jadłospisie uwzględnijmy produkty bogate w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Z drugiej strony ograniczmy spożycie cukrów prostych, takich jak fruktoza, glukoza, mannoza i galaktoza. Zamiast tego wzbogaćmy dietę o pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, kasze, brązowy ryż i warzywa korzeniowe, czyli najlepsze źródła węglowodanów złożonych.
Dieta przy chorym sercu – na co zwrócić uwagę?
Dieta przy chorym sercu powinna zawierać odpowiednią ilość warzyw i owoców (przynajmniej 400 g dziennie). Należy zachować przy tym właściwe proporcje – ¾ warzyw do ¼ owoców. Szczególnie korzystne są produkty bogate w potas, które pozwalają utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze. Zwróćmy zatem uwagę, aby w naszym menu znajdowały się pomidory, szpinak, brokuły, marchew, ziemniaki, brukselka. Oprócz tego wzbogaćmy je o truskawki, śliwki, pomarańcze, morele, banany i brzoskwinie.
Ważny jest nie tylko dobór produktów, lecz także sposób przygotowywania posiłków. Możesz gotować (w wodzie i na parze), piec w rękawie foliowym, czy dusisz. Jeśli musisz smażyć lub grillować, użyj minimalnej ilości tłuszczu. W niektórych przypadkach wskazana jest suplementacja kwasu foliowego, niezbędnego do metabolizmu homocysteiny. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko miażdżycy.
Dieta śródziemnomorska – zdrowa dla serca
Zanim wprowadzisz zmiany żywieniowe, skonsultuj się z kardiologiem lub dietetykiem. Wielu specjalistów zaleca dietę śródziemnomorską, która jest bogata w owoce, warzywa, orzechy, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i oliwę z oliwek. Oprócz tego zawiera umiarkowaną ilość ryb i owoców morza.
Przykładowy jadłospis
Śniadanie: jogurt grecki z orzechami i bananem
Drugie śniadanie: ½ szklanki malin
Obiad: kanapka z warzywami i hummusem
Podwieczorek: 1 gruszka
Kolacja: łosoś pieczony z warzywami
Specjaliści przypominają, że geny nie stanowią jedynej przyczyny chorób serca. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób prowadzących niezdrowy styl życia. W pierwszej kolejności warto zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, a w razie potrzeby skontaktować się z dietetykiem.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków