fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

 

Czym są badania profilaktyczne i czego dotyczą?

Prawie każdy z nas konsultował się z lekarzem lub takiej konsultacji potrzebował. Zazwyczaj konsultacje lekarskie dotyczą nagłych zachorowań, czy też sytuacji, w których mamy problem z długo utrzymującymi się dolegliwościami. Bez względu na to, jaki finalnie będzie wynik badań, warto abyśmy przeprowadzali je regularnie. Dzięki regularnej diagnostyce naszego stanu zdrowia będziemy mogli szybko wykrywać nawet małe zmiany, które wskazywać mogą na wczesne etapy rozwoju chorób.

 

Dlaczego unikamy badań profilaktycznych?

Wśród nas jest  wiele  osób, które bronią się przed kontaktem z lekarzem. Nawet wtedy, kiedy objawy, jakie daje nasze ciało, zaczynają być dokuczliwe i     lekarz online przeprowadza konsultację po otrzymaniu wyników badań coraz trudniej jest je wytłumaczyć. lekarz online przeprowadza konsultację po otrzymaniu wyników badańWiele z nich może okazać się jedynie błahostką, którą da się szybko wyleczyć. Czasami pomocna będzie tu farmakoterapia, a czasami wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, wyeliminowanie alergenu w stosowanych kosmetykach, itp. Istnieją jednak przypadki, w których zignorowanie objawów wiąże się z rozwojem choroby, a ta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. I właśnie tu, jednym z pierwszych kroków pozwalających na uniknięcie zaostrzenia stanu chorobowego są badania profilaktyczne.

 

Jak konsultacje online z lekarzem pomagają w diagnostyce?

Wiele chorób, które atakują organizm człowieka, nie daje dość wyraźnych objawów. Dlatego wszelkie sygnały są często bagatelizowane i spychane na dalszych badanie profilaktyczne morfologia krwiplan. Ciągłe odwlekanie wizyty utrudnia jednak leczenie i może pogłębić chorobę. Właśnie w takich sytuacjach, kiedy kontakt z lekarzem mamy utrudniony, albo terminy wizyt u internisty po skierowanie są zbyt długie, warto skorzystać z porad telemedycyny. Konsultacja online z lekarzem jest szybką formą na pozyskanie skierowania na badania podstawowe, diagnostyczne, prześwietlenie rtg, czy także USG. To rozwiązanie przyspiesza nam drogę do postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Taka diagnostyka jest szczególnie ważna, kiedy istnieje podejrzenie chorób m.in nowotworowych i cywilizacyjnych.

 

Podstawowe badania profilaktyczne, które powinniśmy wykonywać regularnie

Planując badania profilaktyczne powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który wg naszego wieku zleci odpowiednią diagnostykę. Istnieje lista badań podstawowych, które powinniśmy wykonywać regularnie i należą do tej grupy:

  • Morfologia, która jest podstawowym badaniem krwi, które polega na ilościowej i jakościowej ocenie występujących elementów morfotycznych.
  • Poziom glukozy, które  należy do bardzo ważnych badań Glukoza, które może być wykonane jednocześnie przy badaniu morfologicznym i pokazuje nam poziom cukrów we krwi. To badanie jest jednym z wstępnych do wykrycia nieprawidłowości m.in przy chorobach cukrzycowych.
  • Lipidogram, czyli badanie cholesterolu we krwi. Oznacza się, w tym badaniu, poziom cholesterolu całkowitego, frakcji HDL, LDL, nie-HDL orazbadanie profilaktyczne poziomi hormonów we krwi badanie trójglicerydów, a krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej na czczo.
  • Próba wątroba jest kolejnym badaniem krwi, które ocenia aktywność enzymów wytwarzanych przez wątrobę. W ramach tego badania określa się poziom: aminotransferazy asparaginianowej (AspAT, AST), aminotransferazy alaninowej (AlAT), fosfataza zasadowa (Alt), badanie GGTP, czy stężenie bilirubiny.
  • Odczyn Biernackiego, potocznie nazywany OB, to określenie miejsca i rodzaju infekcji. Jest to badanie bardzo pomocne w w monitorowaniu przebiegu wielu chorób. To badanie jest również wskazaniem dla lekarza do skierowania na kolejne, bardziej szczegółowe badania.
  • Jonogram, czyli badanie elektrolitów pozwalające na określeniu jaki mamy poziom gospodarki wodno-elektrolitowej. Ten rodzaj badania również wykonuje się na podstawie pobranej próbki krwi, a samo badanie zlecane jest, kiedy występują zaburzenia równowagi, zawroty głowy, senność, osłabienie, brak koncentracji, obrzęk nóg i rąk, bóle mięśni, czy też ich skurcze.
  • Stężenie hormonów, są również często zlecane w badania podstawowych, a do jednych z nich zaliczamy Stężenie Hormonu Tyreotropowego (TSH), Stężenie trójjodotyroniny (FT3), Stężenie tyroksyny (FT4) oraz Stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG). Uzupełnieniem dla tego badania często jest przeprowadzenie USG tarczycy.

 

Dodatkowe badania diagnostyczne, które powinniśmy wykonywać

Oprócz badań z krwi dobrze jest kontrolować jamę brzuszną wykonując USG, a także sprawdzać płuca poprzez wykonanie RTG klatki piersiowej. Istnieje wiele różnorodnych badań, które pozwolą na ochronę organizmu przed rozwojem poważnych schorzeń i jednocześnie uzupełnią podstawowe badania, np. z krwi pomogą na pełna diagnostykę naszego stanu zdrowia.

Kobiety powinny dodatkowo, co roku, pojawić się na wizycie kontrolnej u ginekologa, w celu wykonania cytologii i mammografii. Każda z Pań powinnabadanie profilaktyczne uzupełniające badanie test wysiłkowy badanie profilaktyczne uzupełniające badanie test wysiłkowy badać swoje piersi samodzielnie w domu, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się do lekarza.

Tak samo mężczyźni, już po ukończeniu 50 roku życia, powinni zgłosić się do urologa, w celu wykonania badań gruczołu krokowego. Lekarz najczęściej zleca wykonanie badania na antygen PSA, za pomocą którego możliwe jest wczesne wykrycie raka prostaty.

 

Co zrobić kiedy mamy wyniki badań profilaktycznych?

Ogólnie przyjęte jest, aby po uzyskaniu takich wyników zgłosić sie do lekarza. Może być to zarówno wizyta stacjonarna, jak i telekonsultacja. W czasie porady telefonicznej lekarz omówi nasze wyniki i na ich podstawie podejmie dalsze kroki dotyczące naszego stanu zdrowia.

Teleporada jest idealnym rozwiązaniem dla zabieganych, pracujących do późna lub osób z daleka od domu rodzinnego. Ten rodzaj rozwiązania pozwala nam na szybki dostęp do e-recept, zwolnień lekarskich pozwalających na wykonanie dodatkowych badań, ale również na uzyskanie porad innych porad lekarskich. Konsultacja medyczna online jest zaledwie pierwszym krokiem i po przeprowadzonym wywiadzie lekarz zdecyduje, czy potrzebne będzie wizyta stacjonarna, domowa lub skierowanie do szpitala.  To ogromne ułatwienie, gdyż pomoc lekarską mogą uzyskać nie tylko osoby z nagłymi problemami, ale również pacjenci leczący się na schorzenia przewlekłe. Umówienie się na konsultacje nie zajmuje długo, a w wielu przypadkach konsultacja z lekarzem może okazać się zbawienna i zapobiec rozwojowi poważnych schorzeń.

 

 

 Nie czekaj i zgłoś się po skierowanie na badania profilaktyczne:

  • Bezpłatnie w ramach NFZ po zapisaniu się do HomeDoctor TUTAJ
  • Konsultacja odpłatna z Internistą TUTAJ
Zobacz także