fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Czerniak paznokcia – jak rozpoznać objawy?

sie 1, 2024 | Choroby, Choroby skóry i rany, Zdrowie

Czerniak paznokcia nierzadko przypomina krwiak, co utrudnia jego rozpoznanie. Późne wykrycie nowotworu zmniejsza skuteczność leczenia i sprawia, że rokowania są niepomyślne. Należy jednak zaznaczyć, że występuje on stosunkowo rzadko. Jeśli zauważymy ciemne plamki pod płytką paznokciową, które nie ustępują mimo jej wzrostu, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Czerniak paznokcia – przyczyny

Czerniak akralny paznokcia (dystalny) występuje częściej na stopach niż na rękach. Nowotwór pojawia się w miejscach nienarażonych na ekspozycję słoneczną. Stanowi on 2-5% wszystkich czerniaków. Nie wiadomo, jaka jest jego dokładna przyczyna, ale podejrzewa się, że wynika z nacisku, urazu skóry lub tarcia danego miejsca. Regularne podrażnienia prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, a to z kolei zwiększa ryzyko zmian nowotworowych. 

Specjaliści podkreślają, że wspomniany rodzaj nowotworu może być także spowodowany zakażeniem bakteryjnym lub nieleczoną grzybicą. Wśród przyczyn występowania czerniaka na paznokciu upatruje się predyspozycje genetyczne, ciemna karnacja i wiek. Z badań wynika, że najczęściej dotyczy on jednej kończyny.

Jak wygląda czerniak na paznokciu?

Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze objawy czerniaka paznokcia? Nowotwór złośliwy zazwyczaj przybiera postać charakterystycznej pręgi, ale czasami przypomina pieprzyki lub czarne plamki. W tym miejscu powstają także zagłębienia lub bruzdy. Należy zaznaczyć, że zmiany nie znikają wraz ze wzrostem płytki, jak ma to miejsce w przypadku krwiaka pod paznokciem. 

Z biegiem czasu może ona ulec deformacji. Skóra w okolicy paznokcia zmienia wówczas zabarwienie, co oznacza, że mamy do czynienia z objawem Hutchinsona. Świadczy on o zaawansowanym stadium choroby. Objawy czerniaka paznokcia są często bagatelizowane, podczas gdy wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe dla dalszego rokowania.

Z czym można pomylić nowotwór złośliwy paznokcia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czerniak podpaznokciowy a grzybica – jak je rozpoznać? Nowotwór złośliwy zazwyczaj pojawia się na paluchu lub kciuku. Jakie są początki czerniaka paznokcia? Przyjmuje on postać ciemnej smugi biegnącej wzdłuż płytki paznokcia. Zazwyczaj jest ona czarna, granatowa lub brązowa. Czasami jednak nie wypełnia się barwnikiem, w związku z tym nie możemy jej dostrzec. Z kolei zmiany grzybicze są ciemnożółte lub brązowe. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ prowadzą do pogrubienia płytki paznokciowej i oddzielenia jej od łożyska.

Jeśli podejrzewasz u siebie nowotwór złośliwy, możesz zobaczyć zdjęcia czerniaka paznokcia. Pamiętaj jednak, żeby nie diagnozować się samemu. W takiej sytuacji niezwłocznie skonsultuj się z dermatologiem lub onkologiem. Specjalista wykona badanie dermatoskopowe, podczas którego ogląda zmiany skórne pod 10-krotnym powiększeniem.

Czerniak paznokcia – jak go rozpoznać?

Wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na wyleczenie, dlatego tak ważną rolę odgrywa samobadanie. W razie wątpliwości warto zobaczyć zdjęcia czerniaka paznokcia. Jeśli coś Cię niepokoi, zgłoś się do specjalisty. Podczas badania lekarz stosuje regułę CUBED, która pozwala wykryć zmianę nowotworową na podstawie określonych kryteriów:

  • C – zmiana ma inny kolor niż otaczająca ją skóra,
  • U – niepewna diagnoza.
  • B – znamię sączy się, krwawi, można także zauważyć tkankę ziarnicującą,
  • E – powiększenie lub owrzodzenie znamiona pomimo leczenia,
  • D – opóźnienie w gojeniu trwa dłużej niż dwa miesiące.

W diagnostyka czerniaka na paznokciu wykorzystuje także algorytm ABCDEF. Dzięki temu możemy ocenić, czy zmiana barwnikowa spełnia następujące kryteria:

  • A – wiek (50-70 lat),
  • B – obecność brązowo-czarnego lub brązowe prążka o szerokości powyżej 3 mm,
  • C – zmiana kształtu lub szybkie rozprzestrzenianie się prążka na płytce paznokcia,
  • D – zmiana występuje na palcu wskazującym, kciuku lub palcu stopy,
  • E – zmiana rozprzestrzenia się na okoliczne tkanki,
  • F – zachorowanie na czerniaka w rodzinie.

Czerniak paznokcia – leczenie

Jeśli zachodzi podejrzenie raka, lekarz wycina całą zmianę lub jej fragment, po czym kieruje ją do badania histopatologicznego. Dzięki temu można ocenić jej charakter. W przypadku wykrycia czerniaka paznokcia wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się płytek wraz z pobliskimi tkankami. Niekiedy trzeba usunąć cały lub część paliczka zajętego chorobą. Im później wykryty czerniak, tym większe ryzyko wystąpienia przerzutów.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także