Ćwiczenia na skoliozę – przykłady, rodzaje – jakie stosować?
Skolioza jest jedną z najczęstszych wad postawy, objawiającą się w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Nie stanowi jedynie problemu natury estetycznej, ale przede wszystkim wpływa na narządy wewnętrzne. Nieleczone schorzenie przyczynia się do zaburzeń krążenia i oddychania. Wyjaśniamy, które ćwiczenia przynoszą najlepsze efekty, a jakich lepiej unikać!
Skolioza – czym jest?
Skolioza zazwyczaj rozwija się w dzieciństwie, ale może również pojawić się w późniejszym wieku. Kręgosłup równocześnie się wypłaszcza, skręca do boku i wygina. W konsekwencji przypomina literę S. Schorzenie zazwyczaj dotyczy odcinka piersiowego. Nie możemy go bagatelizować, ponieważ wpływa na całe ciało.
Nie da się zapobiec skoliozie, można jednak spowolnić postęp choroby. W tym celu skorzystajmy z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty lub ortopedy. Plan terapeutyczny opiera się na ćwiczeniach asymetrycznych, przy czym dla każdego odcinka kręgosłupa przewidziany został inny zestaw. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych, odpowiadających za stabilizację kręgosłupa. Ponadto umożliwiają jego zginanie, prostowanie, skłony i skręty.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na skoliozę?
Rodzice często zastanawiają się, jakie ćwiczenia na skoliozę dla dzieci są najlepsze. Zamiast samodzielnie układać plan, warto zapisać pociechę na gimnastykę korekcyjną. Dzięki temu zyskujemy pewność, że specjalista zwróci uwagę na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. Plan terapii zależy od wieku pacjenta i stopnia deformacji. Bazuje na ćwiczeniach mających na celu wzmacnianie określonych partii mięśniowych i rozciągnięcie przykurczów. Spotkania z fizjoterapeutą koncentrują się też na korekcji postawy i mobilizacji kręgosłupa.
Zestaw ćwiczeń na skoliozę
Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia na skoliozę do stanu zdrowia pacjenta, biorąc pod uwagę zalecenia ortopedy, informacje zebrane podczas wywiadu i wyniki badań. Jedno z nich wykonujemy przy pomocy piłki gimnastycznej. Siadamy na niej ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder, po czym naprzemiennie unosimy kolana w kierunku brzucha. Wykonujemy 10 powtórzeń na każdą nogę.
Jakie są sprawdzone ćwiczenia na skoliozę prawostronną? Kładziemy się na podłodze, a następnie odrywamy ręce od podłogi i zataczamy nimi kółka, tak jak w przypadku pływania stylem klasycznym (żabką). Patrzymy wtedy w podłogę, aby nie nadwyrężyć szyi. Ćwiczenia polecane jest również osobom ze skoliozą lewostronną.
Plan ćwiczeń dla osób ze skoliozą
Wśród ćwiczeń na skoliozę znalazła się również “jaskółka”, polegająca na podniesieniu jednej nogi i wysunięciu jej przed siebie. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie łopatek. Obojczyki powinien znajdować się równolegle do podłogi, a brzeg łopatki – równolegle do kręgosłupa. Ważne jest również to, żeby wyrostek barkowy tworzył jedną linię z wyrostkiem sutkowym. Powtarzamy 5 razy.
Wiele ćwiczeń na skoliozę lewostronną można wykonywać w domu. Jednym z nich powinny być wykroki. W pozycji stojącej rozstawiamy stopy na szerokość bioder, po czym robimy naprzemienne wykroki. Staramy się przy tym zachować proste plecy. Lewa stopę stawiamy jak najdalej do przodu, wracamy do pozycji wyjściowej, a następnie powtarzamy prawą. Takie ćwiczenia mogą także wykonywać osoby ze skoliozą prawostronną.
Skolioza a aktywność fizyczna
Pływanie jest jedną z najczęściej polecanych dyscyplin dla osób zmagających się ze skoliozą. Woda zmniejsza obciążenie kręgosłupa, zapewniając dużą ulgę. Wspomniana dyscyplina wzmacnia mięśnie całego ciała, jednocześnie poprawia samopoczucie.
Wielu specjalistów zaleca też jogę, jazdę na rowerze, aerobik, jogging i spacery. Z drugiej strony eksperci odradzają siatkówkę, golf, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, rugby, czy kulturystykę. Zanim zaczniemy uprawiać sport, porozmawiajmy o tym z ortopedą.
Aby uniknąć pogłębienia wady, zrezygnujmy z ćwiczeń przyczyniających się do nadmiernego obciążenia kręgosłupa w długiej osi. To oznacza, że powinniśmy powstrzymać się od podnoszenia ciężarów. Zanim wybierzemy się na siłownię lub klubu fitness, skonsultujmy się z fizjoterapeutą. Warto również skorzystać z usług trenera personalnego.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków