Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Co wykrywa RTG klatki piersiowej?

sie 27, 2024 | Gastrologia

RTG klatki piersiowej jest jednym z najczęściej zlecanych badań obrazowych. Pozwala wykryć wiele poważnych problemów zdrowotnych, a przy tym nie powoduje dyskomfortu. Wystarczy kilka sekund, aby ocenić stan płuc, serca, naczyń krwionośnych, czy kości. Przeczytaj, kiedy naprawdę warto wykonać zdjęcie klatki piersiowej i jak się przygotować!

Co wykrywa RTG klatki piersiowej?

Rentgen klatki piersiowej to podstawowe badanie obrazowe, które umożliwia ocenę struktur wewnętrznych, takich jak płuca, serce i duże naczynia krwionośne. Stanowi ono podstawę diagnostyki chorób układu krążenia i oddechowych, ale w razie potrzeby można je uzupełnić o tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Powiększone serce wskazuje na wady zastawkowe, niewydolność krążenia, nadciśnienie płucne, czy kardiomiopatię. RTG klatki piersiowej uwidacznia aortę i tętnicę płucną, tym samym pozwala wykryć zwapnienia i zwapnienia. Chociaż nie zastępuje ono EKG, stanowi przydatne narzędzie przesiewowe.

RTG klatki piersiowej można wykorzystać do oceny położenia rozrusznika serca, cewnika centralnego, rurki intubacyjnej lub tracheostomijnej. Badanie pozwala również zidentyfikować ciała obce, które utkwiły w tchawicy, czy oskrzelach. Na zdjęciach widać także ewentualne guzy śródpiersia, zmiany po przebytych operacjach, powiększone węzły chłonne.

RTG klatki piersiowej – zalety

Badanie jest szybkie, nieinwazyjne i łatwo dostępne, nic więc dziwnego, że często wykonuje się go w pierwszej kolejności. Od momentu wejścia pacjenta do pracowni do otrzymania zdjęcia zazwyczaj mija nie więcej niż kwadrans, co odgrywa kluczową rolę przy ostrym ataku duszności, urazie klatki piersiowej, czy podejrzeniu zapalenia płuc.

W porównaniu do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej wykonanie RTG nie wiąże się z wysokimi kosztami. Cena waha się od 60 do 130 zł, w zależności od liczby zdjęć i ośrodka. Badanie w ramach NFZ jest darmowe, wystarczy, że mamy skierowanie od lekarza. Minimalna dawka promieniowania sprawia, że RTG można wykonać nawet kilka razy w ciągu roku, w razie potrzeby.

Zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej – wskazania

Specjaliści zalecają wykonanie rentgena płuc co dwa lata, a w przypadku palaczy, nawet raz na rok. Warto go również zrobić w przypadki wystąpienia następujących objawów:

  • nasilający się lub przewlekły kaszel,
  • krwioplucie, 
  • nawracające zapalenie opłucnej, płuc lub oskrzeli,
  • świszczący oddech,
  • nagłe omdlenia, 
  • obrzęki.

Prześwietlenie klatki piersiowej – kiedy warto je wykonać?

Zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej wykonuje się w przypadku podejrzenia zapalenia płuc. Typowy obraz to okrągłe, małe zagęszczenia miąższowe. Różnią się one gęstością, wielkością, charakterem brzegu i rozmieszczeniem w tkance płucnej. Badanie znajduje zastosowanie w diagnostyce gruźlicy płuc. Schorzenie objawia się naciekami, jamami lub zwłóknieniami. Prześwietlenie klatki piersiowej pozwala wykryć nawet niewielkie złamania, pęknięcia i zmiany zwyrodnieniowe. 

Jeśli lekarz podejrzewa przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), odmę opłucnową lub nowotwór, najprawdopodobniej skieruje pacjenta na rentgen klatki piersiowej. W ten sposób specjalista stwierdzi obecność płynu w jamie opłucnej. Może mieć on charakter włóknikowy, surowiczy lub ropny. Wysięk zazwyczaj spowodowany jest schorzeniami autoimmunologicznymi, serca, bądź płuc. 

Co wykrywa RTG klatki piersiowej? Badanie wykorzystuje się do monitorowania zmian w chorobach przewlekłych, takich jak mukowiscydoza, sarkoidoza, azbestoza, czy pylica płuc. Ponadto doskonale ukazuje struktury kostne, co jest niezmiernie ważne w przypadku złamania żeber (nawet niewielkiego urazu), zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego i deformacji klatki piersiowej. Na zdjęciach da się również zauważyć powikłania po złamaniach – krwiaka opłucnej, czy odmy.

Jak przygotować się do RTG klatki piersiowej?

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy zdjąć biżuterię, górną partię garderoby i metalowe elementy (np. pasek i okulary). Kobiety w ciąży koniecznie powinny o tym poinformować lekarza.  Pacjent zazwyczaj stoi przodem do detektora (projekcja przednio-tylnej), niekiedy też odwraca się bokiem. Technik prosi o wstrzymanie oddechu na kilka sekund, co wpłynie na jakość zdjęcia. Po zakończeniu badania pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także