fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Choroba wieńcowa: Jak zapobiegać zawałowi serca poprzez zmiany w stylu życia?

wrz 1, 2024 | Choroby, Diagnostyka, Zdrowie

Choroba wieńcowa, zwana także chorobą niedokrwienną serca, jest jednym z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Zwężenie lub blokada tętnic wieńcowych prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. To oznacza, że dociera do niego zbyt mało krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze. Początkowo objawy pojawiają się podczas wysiłku i w sytuacjach stresowych, ale z czasem stają się częstsze i silniejsze. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Choroba wieńcowa – czym jest?

Choroba wieńcowa jest zespołem objawów chorobowych, spowodowanych niedokrwieniem mięśnia sercowego. Za główną przyczynę uznaje się miażdżycę, czyli przewlekłą chorobę tętnic, polegającą na zwężeniu ich światła. Do czynników ryzyka zaliczamy także:

  • wiek (częściej chorują mężczyźni w wieku 40-55 lat),
  • palenie tytoniu,
  • predyspozycje genetyczne,
  • otyłość,
  • cukrzycę,
  • siedzący tryb życia,
  • nadciśnienie tętnicze. 

Jakie są najczęstsze objawy choroby wieńcowej serca? U większości pacjentów pojawia się dławica piersiowa. Ból w klatce piersiowej jest spowodowany niewystarczającym dopływem tlenu do mięśnia sercowego. Może pojawić się w wyniku stresu lub intensywnego wysiłku fizycznego, ale niekiedy występuje samoistnie. Nierzadko promieniuje do gardła, żuchwy, szczęki, lewego barku, a nawet łopatek lub nadbrzusza.

Jak zmniejszyć ryzyko zawału serca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: choroba niedokrwienna serca a zawał – jakie są zależności? Wspomniane schorzenie może prowadzić do zawału mięśnia sercowego i śmierci. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, należy rzucić palenie. Dym tytoniowy zwiększa krzepliwość krwi, co z kolei przyczynia się do niedokrwienia mięśnia sercowego. Badania pokazują, że po 5 lat od rzucenia palenia ryzyko zawału jest zbliżone do tego, jakie występuje u osób, które nigdy nie paliły. 

Profilaktyka choroby wieńcowej serca obejmuje regularną aktywność fizyczną. Warto wprowadzić przynajmniej 150 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub minimum 75 minut intensywnego wysiłku. W ten sposób nie tylko możemy uniknąć zawału serca, lecz także zadbać o prawidłową masę ciała. Dodatkowo zmniejszamy ryzyko zachorowania na:

  • cukrzycę typu 2,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • osteoporozę,
  • hipercholesterolemię. 

Jeśli dotychczas prowadziliśmy siedzący tryb życia, możemy zacząć od krótkich spacerów. Z biegiem czasu zwiększajmy intensywność, częstotliwość i czas trwania treningów.

Dieta przy chorobie wieńcowej

W tym przypadku wskazana jest dieta przeciwzapalna, która obniża markery stanu zapalnego i zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej. Jadłospis warto wzbogacić o pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuste ryby morskie, chude mięso, orzechy i niskotłuszczowy nabiał. Oprócz tego możemy w nim uwzględnić oleje roślinne, czosnek, nasiona roślin strączkowych. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie przynajmniej 400 g warzyw i owoców, przy czym warto zachować proporcje ¾ do ¼. Z drugiej strony powinniśmy ograniczyć słodycze, alkohol, czerwone mięso, masło i produkty bogate w cholesterol, kwasy tłuszczowe trans i tłuszcze nasycone. 

Zwróćmy też uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Zamiast smażyć, możemy piec, dusić, gotować (na parze lub w wodzie). Jeśli chcemy smażyć lub grillować, używajmy minimalnej ilości tłuszczu.

Choroba wieńcowa – profilaktyka

Jakie badanie przy chorobie wieńcowej wykonuje się najczęściej? Lekarz może nas skierować na test wysiłkowy, czyli elektrokardiograficzną próbę wysiłkową. Do ciała pacjenta przykleja się specjalne elektrody, po czym musi on chodzić na bieżni lub jeździć na rowerku stacjonarnym. Badanie pozwala na ocenę strukturę i funkcji serca. Ponadto umożliwia wykrycie ewentualnych zaburzeń ruchomości odcinkowej ściany komory, co często wskazuje na niedokrwienie. 

Pamiętajmy też o regularnym mierzeniu ciśnienia – 1-2 razy tygodniu. Jeśli jednak znajdujemy się w grupie ryzyka, powinniśmy sprawdzać je częściej. Należy także regularnie wykonywać badania profilaktyczne, w tym glukozę na czczo i lipidogram.

Jak zapobiegać chorobie wieńcowej?

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca? Warto poszukać skutecznych technik radzenia sobie ze stresem. Do najczęstszych sposobów należą:

  • medytacja,
  • joga,
  • ćwiczenia oddechowe,
  • trening Jacobsona, czyli progresywna relaksacja mięśni,
  • trening autogenny Schultza. 

Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową, powinniśmy połączyć zdrową dietę z regularną aktywnością fizyczną. Spróbujmy znaleźć równowagę między pracą a odpoczynkiem.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także