Brodawki na twarzy i szyi
Brodawki na twarzy i szyi przyjmują postać wypukłych grudek, do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z osobą chorą. Chociaż stanowią one przede wszystkim problem natury estetycznej, nierzadko powodują też spory dyskomfort. Narośla mogą wystąpić w każdym wieku, ale głównie obserwuje się je u dzieci w wieku szkolnym. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są skuteczne metody usuwania kurzajek!
Brodawczaki na skórze – jak wyglądają?
Brodawki często są szare, ale mogą mieć również brązowe zabarwienie, wówczas przypominają pieprzyki na twarzy. Aby je odróżnić, warto wybrać się do dermatologa, który dokładnie obejrzy zmiany. Brodawczaki na skórze mają pochodzenie wirusowe, podczas gdy pieprzyki powstają w wyniku proliferacji melanocytów. Brodawczaki zazwyczaj mają średnicę kilku milimetrów, ale zdarzają się też większe zmiany. Niektóre kurzajki zlewają się ze zdrową tkanką, podczas gdy inne wyraźnie się od niej odznaczają. Tego typu zmiany najczęściej nie bolą i nie swędzą, ale łatwo ulegają podrażnieniom, a nawet krwawią.
Kurzajka na twarzy – rodzaje
Wyróżniamy dwa rodzaje brodawek na twarzy:
- Łojotokowe (starcze) – przyjmują postać okrągłych, wypukłych grudek. Przybierają różne odcienie brązu. Zazwyczaj pojawiają się u osób po 40 roku życia. Tworzą specyficzne zagłębienie, wypełnione zrogowaciałym naskórkiem i łojem. Zmiany wyraźnie odznaczają się od zdrowej skóry. Do czynników ryzyka zaliczamy wiek i nadmierną ekspozycję na słońce.
- Płaskie (młodzieńcze) – niewielkie grudki występują głównie u dzieci i młodzieży. Przybierają różne kolory (różowy, jasnożółty lub jasnobrązowy). Brodawki mają chropowatą lub gładką powierzchnię. Nie odznaczają się zbytnio od zdrowej skóry. Mogą zniknąć samoistnie w ciągu kilka tygodni, ale niekiedy utrzymują się przez wiele lat.
Brodawczaki na szyi a pasożyty
Tego typu zmiany skórne nie są związane z infekcja pasożytniczą. Brodawka na twarzy pojawia się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Dochodzi do niego w wyniku kontaktu ze skórą, błonami śluzowymi, krwią, czy śliną chorego. Nie powodują one bólu, świądu, stanu zapalnego lub pieczenia. Kurzajka na twarzy stanowi jednak problem natury estetycznej. Ponadto cechuje się wysoką zaraźliwością, w związku z tym nie powinniśmy jej rozdrapywać.
Kurzajki na twarzy – jak się ich pozbyć?
Brodawka na twarzy przypomina niewielką, chropowatą grudkę. Może sama zniknąć w ciągu kilku tygodni od pojawienia. W aptece znajdziemy liczne preparaty na kurzajki, zanim jednak sięgniemy po jeden z nich, skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą. Profesjonalny środek usuwa zmiany bez pozostawienia blizn, jednocześnie zmniejsza ryzyko ich nawrotów. Jeśli jednak tak się nie stanie, umówmy się do dermatologa. Do najpopularniejszych metod usuwania kurzajek zaliczamy:
- krioterapia (wymrażanie za pomocą ciekłego azotu),
- elektrokoagulacja (wypalanie kurzajek prądem),
- laseroterapia – pozwala pozbyć się nawet większej grupy brodawek,
- stosowanie preparatów z kwasem mlekowym lub salicylowym,
- leczenie chirurgiczne (z pomocą skalpela lub narzędzi elektrochirurgicznych, bądź łyżeczkowanie, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym).
Sposób leczenia zależy od dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Zanim umówimy się na zabieg, powinniśmy właściwie zadbać o skórę. Przede wszystkim chrońmy brodawki przed słońcem. W tym stosujmy kremy z wysokim filtrem UV. Nie rozdrapujmy kurzajek, ani ich nie wyciskajmy, w przeciwnym razie doprowadzimy tylko do eskalacji problemu.
Brodawki na twarzy – zapobieganie
Brodawczaki na skórze pojawiają się w miejscach narażonych na otarcia, zadrapania i skaleczenia. Wilgoć stanowi idealne warunki dla rozwoju wirusa. Nic więc dziwnego, że kurzajki często występują u osób korzystają z basenu lub sauny. Aby zapobiec zakażeniu, należy pamiętać o dokładnej dezynfekcji ran i ochronie uszkodzonego naskórka. Ponadto nie powinniśmy pożyczać przyborów toaletowych. Warto również zadbać o układ odpornościowy, wprowadzając zdrową dietę. W razie potrzeby sięgnijmy po suplementy.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków