fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Ból szczęki – jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach szczęki?

sie 31, 2024 | Gastrologia

Zastanawiasz się, dlaczego dokucza Ci ból szczęki przy ziewaniu, mówieniu, czy jedzeniu? Tego typu dolegliwości mogą wskazywać na bruksizm (zgrzytanie zębami), uraz, wadę zgryzu, przewlekły stres lub reumatoidalne zapalenie stawów. Aby potwierdzić diagnozę, warto skonsultować się ze stomatologiem. Specjalista dobierze leczenie, które pozwoli zapomnieć o bólu!

Ból szczęki – najczęstsze przyczyny

Ból szczęki w zawiasach świadczy zazwyczaj o uszkodzeniu lub nadwyrężeniu stawów skroniowo-żuchwowych. W takiej sytuacji dolegliwości nasilają się podczas gryzienia i żucia. Możemy także usłyszeć charakterystyczne klikanie lub pykanie. Ból często promieniuje do szyi, ramion lub uszu.

Jakie są przyczyny bólu szczęki z jednej strony przy otwieraniu? Może być to związane ze świnką, nazywaną nagminnym zapaleniem przyusznic. Infekcję wywołują paramyksowirusy, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub w wyniku kontaktu z wydzieliną chorego. Okres wylęgania trwa 14-21 dni (zwykle 17 dni). 

Ból szczęki z jednej strony nierzadko spowodowany jest ubytkiem próchnicowym lub zapaleniem zatok.  Może też sugerować choroby przyzębia, zwłaszcza ropień okołozębowy. Pojawia się on w miejscu zakażenia bakteryjnego. Silny ból to tylko jeden z objawów, pacjenci skarżą się też na zwiększoną wrażliwość zęba na nacisk, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł wokół zęba.

Ból szczęki przy uchu – skąd się bierze?

Ból szczęki przy uchu zwykle świadczy o stanie zapalnym. Może mieć ono podłoże wirusowe, grzybicze lub bakteryjne. Leczenie zależy od przyczyny przypadłości. Tego typu dolegliwości nierzadko wiążą się z zapaleniem ucha lub zatok. W takiej sytuacji lekarz rodzinny wystawi skierowanie do laryngologa. Specjalista upłynnia wydzielinę, co przywraca drożność nosa i eliminuje stan zapalny. 

O czym świadczy ból szczęki z jednej strony?

Wszczepienie implantów, usunięcie ósemek (tzw. “zębów mądrości), czy resekcja wierzchołka korzenia niosą ze sobą ryzyko powikłań. Wśród nich należy wymienić neuralgię nerwu trójdzielnego, objawiającą się przewlekłym, jednostronnym bólem szczęki.

To jednak niejedyna przyczyna takiej przypadłości. W niektórych przypadkach zęby mądrości rosną pod nieprawidłowym kątem, w konsekwencji uciskają sąsiednie zęby i kość żuchwy. Pojawia się wówczas silny ból, któremu towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk wokół dziąsła. Dolegliwości nasilają się w czasie otwierania ust, gryzienia, żucia lub przełykania. Mogą one utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Bóle szczęki – co może być powodem?

Tego typu dolegliwości nierzadko wskazują na stan zapalny ucha, zębów lub zatok. W ostatnim przypadku towarzyszy mu katar i zaburzenie drożności nosa. Czasami wynika z migreny, szczękościsku, wady zgryzu, neuralgii nerwu trójdzielnego lub choroby ślinianek. Nie powinniśmy go jednak lekceważyć. Przypadłość jest jednym z nietypowych objawów zawału serca. Dotyczy to przede wszystkim kobiet. Ból szczęki i nadmierne napięcie w tej okolicy może także wiązać się z chronicznym stresem i zaburzeniami psychicznymi.

Ból szczęki – leczenie

Ból szczęki z lewej strony lub prawej znacząco obniża jakość życia, zanim jednak sięgniemy po środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, powinniśmy poznać przyczynę dolegliwości. Zgrzytanie lub nadmierne zaciskanie zębów wymaga rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych. Obejmuje ćwiczenia rozluźniające mięśnie szczęki i szyi. 

Aby złagodzić dolegliwości bólowe, warto stosować zimne okłady, zażywać środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Wskazane jest również tymczasowe stosowanie diety papkowatej. Warto również skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam pozbyć się takich nawyków jak obgryzanie paznokci, czy gryzienie przedmiotów (długopisów, ołówków, czy wieczek od butelek).

Jak postępować w przypadku bólu szczęki na tle nerwowym? 

Przede wszystkim postarajmy się unikać sytuacji stresujących i poszukajmy skutecznych metod radzenia sobie z napięciem. Możemy słuchać muzyki relaksacyjnej, wypróbować techniki oddechowe, wybrać się na spacer, czy wziąć ciepłą kąpiel. Warto również rozważyć wsparcie psychologa, który podpowie, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także