Ból śródstopia podczas chodzenia – co oznacza ból pod stopą przy chodzeniu?
Ból w śródstopiu może wynikać z przeciążenia związanego z pokonaniem długiego dystansu. Sami również narażamy się na takie dolegliwości, nosząc niedopasowane obuwie. Należy jednak pamiętać, że mogą one wskazywać na poważniejsze schorzenia, takie jak nerwiak Mortona, reumatoidalne zapalenie stawów, czy neuropatii cukrzycowej. To także jeden z objawów skręcania złamania stopy.
Najczęstsze przyczyny bólu śródstopia
Ból śródstopia zazwyczaj spowodowany jest przeciążeniem lub urazem. Nic więc dziwnego, że na takie dolegliwości skarżą się przede wszystkim osoby prowadzące aktywny tryb życia i zawodowi sportowcy. Przypadłość może być również związana z deformacjami stopy, zwłaszcza paluchem koślawym i płaskostopiem. Do czynników ryzyka zaliczamy także wiek, wysokie podbicie, nadwagę, noszenie wysokich obcasów i pracę stojącą.
Dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów i osteoartroza to jedne z głównych przyczyn dolegliwości śródstopia. Wspomniane schorzenia powodują ból i obrzęk. Ból śródstopia może być również związany z zespołem korzeniowym kręgosłupa lędźwiowego. W tym przypadku promieniuje on do pośladka i całej nogi. Ponadto towarzyszą mu zaburzenia czucia, osłabienie mięśni i parestezje (mrowienie, drętwienie, kłucie lub pieczenie).
Ból stopy przy chodzeniu – skąd się bierze?
Ból pod stopą przy chodzeniu często świadczy o złamaniu przeciążeniowym, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu obrzęk. Wspomniane dolegliwości mogą również wskazywać na stan zapalny rozcięgna podeszwowego. W takiej sytuacji nasilają się podczas pierwszych kroków po przebudzeniu i wstaniu z łóżka, a także całodniowym chodzeniu.
Chociaż ból śródstopia zwykle ma podłoże ortopedyczne, równie dobrze przyczyna może tkwić w neuropatii cukrzycowej lub przewlekłej niewydolności naczyń krwionośnych. To także jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych.
Wśród potencjalnych przyczyn dolegliwości śródstopia można wymienić nerwiaka Mortona. To zgrubienie tkanki w obszarze nerwu podeszwowego. Zwykle pojawia się między 3 a 4 palcem u nogi, a spowodowany jest uciskiem, urazem lub podrażnieniem nerwów. Ból nasila się podczas chodzenia, towarzyszy mu mrowienie i drętwienie palców.
Uraz śródstopia a ból
Niezależnie od tego, w którym miejscu doszło do złamania kości śródstopia, pojawia się silny ból, zwykle po bocznej (zewnętrznej) stronie stopy. Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia, dotykania, czy poruszania palcami. Aby je złagodzić, należy odciążyć kończynę. Na złamanie wskazuje również krwiak i obrzęk.
Do postawienia diagnozy nie wystarczy dokładny wywiad. Specjalista zleci wykonanie RTG i USG stopy. Leczenie zazwyczaj ma charakter zachowawczy. Operację przeprowadza się w przypadku skomplikowanego złamania.
Diagnostyka bólu śródstopia – na czym polega?
Jeśli dokucza nam ból w śródstopiu, zgłośmy się do lekarza rodzinnego. W pierwszej kolejności przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego zapyta o lokalizację, charakter i intensywność dolegliwości. Ponadto powinniśmy opisać okoliczności, w których najczęściej je odczuwamy. Oprócz tego lekarz zbierze informacje na temat schorzeń przewlekłych, stylu życia i przebytych urazów. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, podczas którego zwraca uwagę na obrzęki, deformacje i zaczerwienienie stopy. W razie potrzeby skieruje nas do ortopedy. Specjalista może zlecić następujące badania:
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- RTG.
W przypadku podejrzenia dny moczanowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów oznacza się poziom kreatyniny, glukozy, cholesterolu, kwasu moczowego, RF, anty-CCP, CRP i OB.
Ból pod stopą – jak leczyć?
Leczenie bólu śródstopia zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku choroby zwyrodnieniowej należy zmienić styl życia. Ulgę przynosi również fizykoterapia i kinezyterapia. Istotną rolę odgrywa farmakoterapia, obejmująca stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Ból śródstopia może mieć charakter ostry lub przewlekły. Nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ważne jest, aby nie bagatelizować objawów. W przeciwnym razie narażamy się na deformację stopy, trudności w chodzeniu, a nawet niepełnosprawność.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków