Ankyloza – czym jest, jakie są objawy i jak leczyć?
Ankyloza objawia się zesztywnieniem i unieruchomieniem stawów, co znacząco wpływa na jakość życia pacjenta. W niektórych przypadkach dotyczy też zębów. Za wystąpienie objawów zazwyczaj odpowiada zazwyczaj stan zapalny, toczący się w strukturach stawu, a także w pobliskich tkankach ścięgnistych i mięśniowych. Sprawdź, jakie są przyczyny ankylozy, a także jak wygląda proces diagnostyki i leczenia!
Czym jest ankyloza?
Najczęściej rozpoznaje się ankylozę stawu biodrowego, barkowego, skokowego i łokciowego, rzadko natomiast obejmuje staw skroniowo-żuchwowy. Do typowych objawów zaliczamy obrzęk, zaczerwienienie, ból i uczucie ciepła w obrębie zajętego obszaru. Ponadto dochodzi do ograniczenia ruchomości stawów, co powinno nas skłonić do wizyty u lekarza. Z czasem ankyloza prowadzi do przykurczu, a następnie zaniku mięśni. W ostatniej fazie choroby rozpoznaje się zesztywnienie stawu.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest jedną z najczęstszych przyczyn ankylozy. Schorzenie bywa również następstwem przebytego urazu, powikłania po operacji lub długotrwałego pozostawania w pozycji leżącej. Wśród możliwych powodów wymienia się także uwarunkowania genetyczne, nadaktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych) i zakażenia wewnątrzczaszkowe, zwłaszcza ropień i gronkowiec.
Jak rozpoznaje się ankylozę?
Diagnostyka zesztywnienia stawu skokowego obejmuje RTG, które pozwala wykryć ewentualne deformacje. Na podstawie wyników badania dobiera się odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach wykonuje się także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Dzięki można ocenić stopień uszkodzenia stawów i zrostu kości. W przypadku podejrzenia zesztywnienia stawu lekarz zleca takie badania laboratoryjne jak:
- CRP (białko C-reaktywne),
- antygen HLA-B27,
- ESR (wskaźnik sedymentacji krwinek czerwonych).
Czy ankyloza jest uleczalna? Choroba ogranicza zakres ruchomości stawów, co obniża jakość życia pacjenta. Nie da się jej wyleczyć, można jednak spowolnić postęp schorzenia. Nie bagatelizujmy objawów, w przeciwnym razie narażamy się na postępujące włóknienie tkanek.
Leczenie ankylozy – jak wygląda?
Leczenie ankylozy kręgosłupa polega na farmakoterapii i rehabilitacji. Zwykle stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i iniekcje dostawowe. Aby zwiększyć skuteczność leczenia, warto również skorzystać z następujących zabiegów:
- Jonofereza – polega na dostarczaniu leków za pomocą prądu elektrycznego. W ten sposób można wprowadzić środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, czy rozszerzające naczynia krwionośne.
- Ultradźwięki,
- Okłady parafinowe,
- laseroterapia.
Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, konieczna może być operacja. W wielu przypadkach wykonuje się osteotomię, polegającą na wymianie uszkodzonego stawu na implant. Zabieg przywraca sprawność ruchową. Niekiedy lekarz decyduje o wykonaniu osteotomii, pozwalającej na cięcie i modelowanie struktur kostnych.
Aby zwiększyć skuteczność leczenia, wprowadźmy zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Dodatkowo powinniśmy rzucić palenie. Ankyloza wpływa na jakość życia pacjenta, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.
Ankyloza w stomatologii – przyczyny i leczenie
Ankyloza zęba to stan patologiczny, objawiający się zrośnięciem zębiny i cementu korzeniowego zęba z kością. W konsekwencji prowadzi do zesztywnienia zębów. Przypadłość występuje stosunkowo rzadko, ale stanowi poważne wyzwanie dla stomatologów. Do czynników ryzyka zaliczamy:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia rozwoju kości,
- powikłania po leczeniu ortodontycznym lub endodontycznym,
- stan zapalny lub infekcje,
- zaburzenia przemiany materii,
- ucisk ze strony języka.
Sposób leczenia zależy od tego, czy ankyloza dotyczy zębów mlecznych, czy stałych. W pierwszym przypadku wskazane jest ich usunięcie. Można również rozważyć transplantację lub reimplantację. Procedura jest wykonywana ze znieczuleniem. Jeśli zaś chodzi o zęby stałe, dentysta sprawdzi, czy nie doszło do zakażenia. Ponadto oceni, czy ankyloza zagraża prawidłowemu zgryzowi. Zwykle wykonuje się zwichnięcie zęba. Jeśli nie przyniesie to spodziewanego efektu, stomatolog najprawdopodobniej zaproponuje jego usunięcie.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków