Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Angina – przyczyny, objawy i leczenie

sie 26, 2024 | Gastrologia

Angina to choroba, która atakuje zarówno dorosłych, jak i dzieci wywoływana podrażnieniem lub zakażeniem migdałków oraz błony śluzowej gardła. Niestety, infekcja może przenosić się drogą kropelkową, dlatego tak istotna jest szybka konsultacja z lekarzem. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać anginę.

Jakie są objawy anginy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ostre zapalenie gardła to zatrucie krwi spowodowane obecnością bakterii paciorkowca. Objawy infekcji koncentrują się głównie na migdałkach i błonie śluzowej, choć mogą pojawić się też inne symptomy, m.in. podwyższona temperatura, bóle stawów i kości oraz ogólne osłabienie. Niestety, w przypadku anginy u dzieci pojawia się bardzo silna gorączka, a w przypadku maluchów – dokuczliwe wymioty. Ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła utrudnia przełykanie śliny i pokarmów; mogą pojawić się ponadto kłopoty z mówieniem. Jeśli infekcja jest poważna, wówczas objawami anginy są: niedrożność gardła oraz ropne naleciałości.

Na czym polega leczenie anginy?

Angina niesie ogromne ryzyko wystąpienia innych, poważnych infekcji, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u laryngologa. Leczenie anginy paciorkowcowej opiera się na antybiotykoterapii, środkach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W walce z bakteriami niezbędne jest przyjmowanie penicyliny fenoksymetylowej, klarytromecyny, azytromecyny bądź amoksycyliny (u dzieci i kobiet w ciąży).

Należy zaznaczyć, że angina ma tendencję do nawrotów. U takich pacjentów przeprowadza się zazwyczaj operację usunięcia migdałków. Zabieg ten zalecany jest też osobom, u których w wyniku anginy pojawiła się ropa na migdałkach.

Leczenie anginy wirusowej

Choć w większości przypadków angina ma podłoże bakteryjne, zdarzają się sytuacje, gdy do infekcji doszło w wyniku zakażenia wirusowego. Leczenie takiego zapalenia wygląda nieco inaczej, gdyż nie trzeba przyjmować antybiotyków. Wirusowa angina u dorosłych leczona jest za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, W celu złagodzenia bólu gardła można zażywać środki do ssania i aplikować preparaty o działaniu miejscowym. Świetne właściwości wykazuje także chlorowodorek benzydaminy. Działa przeciwwirusowo, zwalcza bakterie i grzyby, łagodzi ból i zaczerwienienia.

Wirusowa angina u dorosłych – jak ją rozpoznać?

Symptomy anginy wirusowej są nieco inne niż bakteryjnej. Najczęstsze objawy to:

  • katar,
  • gorączka,
  • problemy z głosem,
  • bóle mięśni i stawów,
  • obrzęk gardła,
  • wrzody w obrębie gardła.

Angina wirusowa ma również inny przebieg niż ta wywołana przez bakterie paciorkowcowe. Co ciekawe, objawy pierwszej z nich mogą ustąpić same, bez farmakoterapii. Symptomy rozwijają się powoli i są mniej dokuczliwe niż w przypadku anginy paciorkowcowej. Infekcja bakteryjna ma nagły i szybki przebieg. To właśnie dlatego każdy chory powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Szczególną uwagę powinni zachować rodzice, gdyż dzieci zazwyczaj gorzej znoszą infekcję bakteryjną migdałków i błony śluzowej gardła.

Jakie są przyczyny infekcji?

Oczywiście przyczynami anginy są wirusy bądź bakterie, w zależności od czynnika chorobotwórczego. Należy również pamiętać, że infekcja jest zaraźliwa, a niekiedy rozwija się samoistnie, szczególnie przy osłabionej odporności. Przyjmuje się, że nosiciel wirusa zaraża przez 1-2 dni przed pojawieniem się pierwszych symptomów i 3 tygodnie po ich ustąpieniu. W przypadku anginy paciorkowcowej do zarażenia może dojść w ciągu 24 godzin od wdrożenia farmakoterapii, a jeśli nie było żadnej kuracji, chory może zarażać nawet do 7 dni po ustąpieniu objawów. Warto pamiętać, że zarówno wirusy, jak i bakterie przenoszą się bardzo łatwo drogą kropelkową. Istnieje zatem spore ryzyko złapania anginy przez domowników chorej osoby. 

 

Angina to poważny stan zapalny, którego nie należy bagatelizować, niezależnie od tego, czy infekcja rozwinęła się u dorosłego, czy dziecka. Szczególnie młodzi pacjenci bardzo dotkliwie odczuwają infekcję i istnieje spore ryzyko wystąpienia powikłań. Warto zatem pamiętać, by nie ignorować pierwszych symptomów anginy. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także