Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jonoforeza – czym jest? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

sie 23, 2024 | Gastrologia

Jonoforeza to metoda lecznicza, która polega na wprowadzeniu leku przez skórę bądź śluzówkę dokładnie w to miejsce, gdzie występuje stan zapalny, czy też zwyrodnienie. W przeciwieństwie do klasycznej farmakoterapii, zabieg nie oddziałuje na cały organizm, co ogranicza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Warto dodać, że jonoforeza jest zabiegiem bezpiecznym, który stosuje się w kosmetyce, stomatologii, neurologii, okulistyce oraz ortopedii.

Jonoforeza – co to takiego?

W ujęciu ogólnym jonoforeza to zjawisko elektrostatyczne determinowane przez ruch jonów w roztworach, wzdłuż linii sił pola elektrycznego. Najczęściej jednak termin ten stosowany jest jak nazwa zabiegu elektroleczniczego i kosmetycznego. W jonoforezie (jontoforezie) wykorzystuje się specjalne urządzenie, emitujące prąd stały galwaniczny w celu wprowadzenia bezpośrednio do organizmu jonów płynnego leku. Środek ten przenika w określone miejsce przez skórę albo śluzówkę, co zwiększa skuteczność jego działania. Czas, natężenie i przepływ prądu warunkują ilość użytego leku. Zabiegi jonoforezy w większym stopniu niwelują dolegliwości bólowe niż tradycyjna farmakoterapia.

Jak wygląda zabieg jonoforezy?

Pierwszym etapem jest nasączenie podkładów pod elektrody oraz określenie, czy lek ma zostać wprowadzony pod anodą lub katodą. Następnie, podkłady wraz z elektrodami umieszczane są na skórze i przywiązywane opaską, co zapobiega ich zsunięciu. Po ustaleniu odpowiednich parametrów urządzenia rozpoczyna się penetracja preparatu. Zabieg trwa zazwyczaj ok. kilkunastu minut. Leki wprowadzane pod anodą to m.in.: histamina, jad pszczeli, nowokaina, wapń, adrenalina, cynk i streptomycyna. Stosowane jony spod katody to: heparyna, kwas salicylowy, diklofenak, jod, ketoprofen.

Jonoforeza wykonywana jest w prywatnych gabinetach oraz publicznych ośrodkach leczniczych. Średnia cena 20-minutowego zabiegu to 20 zł. W przypadku jonoforezy wykonywanej w ramach NFZ nie trzeba uiszczać żadnych opłat.

Czy jonoforeza może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów?

Jonoforeza przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W przypadku ewentualnych nieprawidłowości w postępowaniu może dojść do oparzeń, zaczerwienień i opuchlizny skóry. Kolejne skutki uboczne źle wykonanego zabiegu to: swędzenie oraz poparzenia tkanek. Są to jednak niezwykle rzadkie sytuacje.

Jakie zalety ma jonoforeza?

Jest to metoda stosowana u osób, które cierpią na zwyrodnienie lub infekcje kończyn. Głęboka penetracja leku umożliwia również skuteczne wyeliminowanie dolegliwości bólowych spowodowanych urazem mechanicznym. Zabiegi jonoforezy nierzadko stosowane są u pacjentów, cierpiących na nerwobóle, stany zapalne oczu czy też nadpotliwość.

Warto dodać, że jonoforeza jest zabiegiem kosmetycznym, który pozwala na wyleczenie trądziku, owrzodzeń i łojotoku. Wprowadzenie jonów pod skórę poprawia jej koloryt, spłycając zarazem wszelkie zmarszczki i bruzdy. Stomatolodzy używają jonoforezy fluorkowej w celu usunięcia próchnicy.

Przeciwwskazania jonoforezy

Jontoforeza to bezpieczna metoda, która stosowana jest przez wielu specjalistów, jednak nie wszystkie osoby mogą z niej skorzystać. Główne przeciwwskazania jonoforezy to: nowotwór, choroby zakaźne, ciąża, reakcje alergiczne na wprowadzane leki, zmiany zakrzepowo-zatorowe, rozrusznik serca oraz miażdżyca. Każdy zabieg poprzedza konsultacja ze specjalistą i to właśnie on wydaje zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Na podstawie wywiadu lekarz ustala, czy jonoforeza może złagodzić objawy zgłaszane przez pacjenta.

 

Jonoforeza to nowoczesna metoda lecznicza stosowana u osób, które zmagają się z chorobami skóry, kończyn, płuc oraz zębów. Co ciekawe, można ją przeprowadzić w domu jako zabieg kosmetyczny twarzy. Musi to być jednak wykonane zgodnie ze wskazówkami lekarza, z zachowaniem dużej ostrożności. W przypadku stanów zapalnych i zwyrodnieniowych oraz urazów kończyn jonoforeza powinna być przeprowadzana przez specjalistę ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także