fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Wargi sromowe – budowa i zaburzenia

sie 28, 2024 | Gastrologia

Wargi sromowe odgrywają istotną rolę w trakcie stosunku płciowego, a ponadto chronią inne narządy intymne przed infekcjami. Każda kobieta powinna pamiętać o odpowiedniej higienie tych okolic, by uniknąć ryzyka rozwoju drobnoustrojów. Jaki wygląd mają wargi sromu? O czym pamiętać w trakcie codziennej higieny?

Wargi sromowe – rodzaje

Wargi sromowe to fałdy skórne, które m.in. ze wzgórkiem łonowym, łechtaczką, pochwą, macicą i jajowodami tworzą żeński układ płciowy. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona miejsc intymnych przed urazami mechanicznymi i drobnoustrojami, mogącymi wywoływać stany zapalne. Rodzaje warg sromowych wyróżnia się na podstawie położenia. Zewnętrzne składają się z tkanki tłuszczowej i skóry. Wewnętrzna powierzchnia jest gładka i pozbawiona owłosienia. Dostrzec ją można dopiero po rozchyleniu warg sromowych. Na zewnątrz znajduje się natomiast skóra, na której w okresie dojrzewania pojawia się owłosienie. W miejscu złączenia, wargi sromowe wrastają we wzgórek łonowy. W tylnej części znajduje się natomiast spoidło tylne. 

Rodzaje sromu

W obrębie układu płciowego ulokowane są też wargi sromowe mniejsze. W przeciwieństwie do zewnętrznych fałdów skórnych nie mają tkanki tłuszczowej. Na powierzchni nie są widoczne włosy ani gruczoły potowe. Wargi sromowe mniejsze chronią cewkę moczową i pochwę przed różnymi urazami i bakteriami. W górnej części ulegają zwężeniu, łącząc się zarazem z kapturem łechtaczki.

Budowa sromu a żeński układ płciowy

Żeński układ płciowy można podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny, a wargi sromowe zaliczają się do drugiej grupy ze względu na swoje położenie i funkcje ochronne. Poza nimi wyróżnić należy: opuszki przedsionka, ujście zewnętrzne cewki moczowej, łechtaczkę (wraz z wędzidełkiem i napletkiem), wędzidełko warg sromowych oraz przedsionek z wejściem do pochwy. 

Wygląd sromu

Wargi sromowe chronią pochwę przed dotkliwymi urazami i drobnoustrojami, odpowiednio ją nawilżając, co ma duże znaczenie w trakcie stosunku seksualnego. Utrzymują one także odpowiednią florę bakteryjną i zwiększają przyjemność współżycia intymnego. Warto pamiętać, że wygląd warg sromowych u każdej kobiety może się nieco różnić, dlatego nie należy sugerować się stereotypami. Długość wewnętrznych fałdków mieści się w granicach od 1 do 8 cm. Wargi sromowe większe mają natomiast od 7 do 12 cm.

Higiena warg sromowych – czego nie należy robić?

Niekiedy zdarza się, że wargi sromowe stają się podrażnione, co powoduje pieczenie, a nawet ból. Stan ten może być spowodowany stosowaniem nieodpowiednich preparatów do higieny intymnej. Często zdarza się, że wargi sromowe ulegają podrażnieniu w wyniku kontaktu ze świeżo wypranymi majtkami. Taka reakcja wynika zazwyczaj z nadwrażliwości skóry na jakiś składnik zawarty w proszku. Należy również pamiętać, że wpływ na stan warg sromowych ma noszona bielizna. Materiały syntetyczne, koronki bardzo często źle oddziałują na narządy intymne.

Co z depilacją? Wiele kobiet, chcąc uatrakcyjnić wygląd warg sromowych, decyduje się na samodzielne usunięcie owłosienia. Oczywiście, można to robić, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Zwykła maszynka, pozbawiona paska nawilżającego z pewnością doprowadzi do podrażnień, a nawet dotkliwych zranień. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie przygotowanie warg sromowych do depilacji. Optymalne rozwiązanie to profesjonalna depilacja w gabinecie kosmetycznym.

Zaburzenia warg sromowych

Wargi sromowe mogą pokryć się opuchlizną spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi. Jest to częsty problem kobiet po menopauzie, gdyż brak estrogenu skutkuje atrofią łechtaczki. Wargi sromowe tracą ponadto swoją naturalną sprężystość. Opuchlizna może pojawić się w okresie ciąży i nie należy zbytnio się denerwować, jednak warto zgłosić ten problem swojemu lekarzowi. Wśród innych przyczyn specjaliści wskazują: alergię, nowotwór, urazy i torbiele.

 

Wargi sromowe to istotny element kobiecych narządów płciowych. Warto pamiętać o ich regularnej higienie przy użyciu bezpiecznych preparatów. W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian, należy skonsultować się ze swoim ginekologiem. 

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także