Fosforany bezpostaciowe w badaniu ogólnym moczu
Obecność fosforanów w moczu to częste zjawisko, zwłaszcza u dzieci i nastolatków. Żywność wysoko przetworzona, słodkie napoje gazowane, czy mleko mogą wpłynąć na wyniki badania. W niektórych przypadkach wspomniane substancje wskazują jednak na choroby układu moczowego lub zaburzenia metaboliczne. Sprawdź, czy zmiana nawyków żywieniowych wystarczy, czy też konieczna jest szersza diagnostyka!
Fosforany bezpostaciowe – czym są?
Mianem fosforanów bezpostaciowych (amorficznych) określamy nierozpuszczalne sole fosforanowe. Co ważne, nie tworzą one wyraźnych kryształów. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy dietę bogatą w nabiał, warzywa liściaste i owoce cytrusowe. Fosforany bezpostaciowe są szczególnie widoczne w moczu zasadowym, czyli takim, którego pH wynosi powyżej 7.
Fosforany bezpostaciowe w moczu – najczęstsze przyczyny
Fosforany w moczu mogą wytrącać się w wyniku zaburzeń metabolicznych, diety lub zmian pH moczu. Ich obecność zwykle wykrywana jest podczas rutynowych badań i nie zawsze świadczy o nieprawidłowościach. Nie powinniśmy jednak ich bagatelizować, ponieważ niejednokrotnie wskazują na niewydolność nerek lub schorzenia metaboliczne. Wśród możliwych przyczyn wymienia się infekcje dróg moczowych, nadczynność przytarczyc lub odwodnienie.
Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży – przyczyny i objawy
Fosforany w moczu powstają w wyniku wytrącania się związków fosforu. Ich obecność zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Nie oznacza to jednak, że możemy ją bagatelizować, zwłaszcza w ciąży. Najczęściej ma charakter fizjologiczny, ale nierzadko sygnalizuje błędy dietetyczne lub zaburzenia metaboliczne. Fosforany bezpostaciowe w moczu w ciąży może być związane ze zmianą pH moczu na bardziej zawodowe, do czego niejednokrotnie prowadzą wymioty w I trymestrze. Przyczyny upatruje się też w odwodnieniu, diecie bogatej w fosforany, czy zakażeniu dróg moczowych. Przyszłe mamy są również narażone na kamicę moczową, ze względu na ucisk na nerki lub moczowody przez powiększającą się macicę. Utrudnia to odpływ moczu, o czym świadczą następujące objawy:
- ból w okolicy lędźwiowej,
- trudności w oddawaniu moczu,
- krwiomocz,
- przerywany strumień moczu,
- gorączka, dreszcze, nudności i wymioty.
Fosforany w moczu – diagnostyka i leczenie
Fosforany bezpostaciowe w moczu u dziecka mogą pojawić się po spożyciu produktów bogatych w wapń i fosfor. Do zwiększonego wydalania związków dochodzi także podczas intensywnego wzrostu. Do możliwych przyczyn zaliczamy również odwodnienie, zaburzenia metaboliczne i infekcję dróg moczowych. Diagnostyka opiera się na analizie ogólnej moczu, posiewie moczu i USG układu moczowego. Wielu rodziców zastanawia się, jak wygląda leczenie.
Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie żywności wysoko przetworzonej i słodkich napojów gazowanych. Z drugiej strony uwzględnijmy w swojej diecie produkty bogate w magnez – orzechy, pestki, szpinak, rośliny strączkowe, banany, gorzka czekolada i kakao. Należy też zwiększyć ilość płynów, aby zapobiec zagęszczeniu moczu. Jeśli fosforany pojawiają się w związku z infekcją dróg moczowych, wprowadza się antybiotykoterapię.
Fosforany w moczu – profilaktyka
W pierwszej kolejności wprowadźmy nowe nawyki żywieniowe. Unikajmy nadmiaru fosforanów w diecie, jednocześnie wzbogaćmy ją o produkty obniżające pH moczu (białko zwierzęce – w umiarkowanych ilościach) i cytrusy. Ponadto pijmy przynajmniej 2-3 l wody dziennie, aby rozcieńczyć mocz, a tym samym zapobiec wytrącaniu się fosforanów.
Pamiętajmy też o regularnych badaniach moczu, zwłaszcza gdy zmagamy się z kamicą moczową. Przypominamy, że pH powinno wynosić 5,5-6,5. W przypadku podejrzenia zakażenia dróg moczowych błyskawicznie skontaktujmy się z lekarzem. Szybkie wyleczenie infekcji zmniejsza ryzyko wytrącania się fosforanów. W razie niedoboru wapnia lub witaminy D3 skontaktujmy się ze specjalistą, który najprawdopodobniej zaproponuje suplementację.
Fosforan wapnia w moczu zwykle nie zagraża naszemu zdrowiu, ale jego obecność może sygnalizować konieczność dogłębnej diagnostyki, zwłaszcza jeśli pojawiają się regularnie lub towarzyszą im inne objawy.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków