Woda w kolanie – jakie są sposoby na wysięk i płyn w kolanie?
Chociaż wodę pod kolanem rozpoznaje się głównie u sportowców, może dotyczyć też osób prowadzących siedzący tryb życia. Do czynników ryzyka zaliczamy też nadwagę, reumatoidalne zapalenie stawów, dnę moczanową i przeciążenia. Przypadłość stanowi reakcję obronną organizmu przed poważniejszymi urazami. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są objawy i na czym polega rehabilitacja!
Jakie są objawy wody w kolanie?
Pacjenci zazwyczaj skarżą się na problemy z wyprostowaniem i zgięciem kolana. Na płyn w kolanie wskazuje także obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość, ciepłota i ból w okolicy stawu. Na wspomnianą przypadłość narażone są osoby z nadwagą, chorobą zwyrodnieniową stawów, zapaleniem kaletki maziowej, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy dną moczanową. Niekiedy pojawia się jako skutek uboczny operacji kolana. Jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają, koniecznie umówmy się do dobrego ortopedy.
Woda w kolanie – diagnostyka
Specjalista postawi diagnozę na podstawie wywiadu i badania palpacyjnego. W razie potrzeby kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny, rzadziej USG lub RTG. Dodatkowo pobiera się niewielką ilość płynu stawowego poprzez nakłucie. W ten sposób można ocenić, czy jest on przejrzysty (stan prawidłowy lub proces niezapalny), czy mętny (stan zapalny, bądź infekcja).
Woda pod kolanem – sposób postępowania
Leczenie zależy od przyczyny nadprogramowej ilości płynu w kolanie. W większości przypadków zaleca się odpoczynek, aby odciążyć uszkodzony staw. W razie potrzeby lekarz przepisze niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub zaleci doogniskowe podanie glikokortykosteroidów.
Rehabilitacja nie tylko przyspiesza powrót do sprawności, lecz także zmniejsza ryzyko nawrotu urazu. Dzięki temu znacząco poprawia jakość życia pacjenta. Jeśli przyczyna wody w kolanie tkwi w dnie moczanowej, należy wprowadzić farmakoterapię i specjalną dietę. Wysięk w obrębie stawu kolanowego może wynikać z nadmiernej masy ciała. W takiej sytuacji skorzystajmy z pomocy dietetyka i trenera personalnego.
Płyn w kolanie – jak się go pozbyć?
Woda pod kolanem nie zagraża zdrowiu, ale z pewnością nie powinniśmy jej lekceważyć. To pozwoli nam uniknąć znacznego ograniczenia sprawności fizycznej. Aby pozbyć się wody w kolanie, lekarz najprawdopodobniej wykona punkcję, polegającą na wkłuciu igły do chorego stawu i odciągnięciu płynu. Zabieg zazwyczaj nie jest bolesny, ale w razie potrzeby można znieczulić skórę i torebkę stawową. Co ważne, nie trzeba się do niego przygotowywać. Wystarczy, że poinformujemy lekarza o ewentualnym stosowaniu preparatów przeciwzakrzepowych i uczuleniach na środki znieczulające.
Wysięk w kolanie – jak złagodzić ból i obrzęk?
Chociaż woda w kolanie wymaga konsultacji z lekarzem, w przypadku łagodnych dolegliwości lub oczekiwania na wizytę, warto wypróbować kilka domowych metod. Sięgnijmy po naturalne środki przeciwzapalne – imbir, kurkumę, olejek eukaliptusowy lub z mięty pieprzowej. Ograniczmy aktywność fizyczną, zwłaszcza wchodzenie po schodach, bieganie i długie spacery. W ten sposób chronimy kolana przed nadmiernym obciążeniem. Po ustąpieniu ostrego bólu możemy wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Warto również zapisać się na aqua aerobik, ponieważ wzmacnia mięśnie i poprawia ruchomość stawów, a przy tym ich nie obciąża. Zanim jednak zapiszemy się na zajęcia, skonsultujmy się z lekarzem.
Domowe sposoby na wodę w kolanie
Przede wszystkim warto stosować zimne okłady. Nie przykładajmy jednak kosteklodu bezpośrednio do skóry, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do odmrożenia. Aby tego uniknąć, owińmy je w ręcznik lub ściereczkę. Pamiętajmy, żeby nie trzymać ich na skórze dłużej niż 20 minut. Możemy również przykładać liście kapusty, a podczas odpoczynku kłaść nogę powyżej poziomu serca.
Ponadto ograniczmy aktywność fizyczną, w przeciwnym razie doprowadzimy do pogłębienia się urazu.
Woda w kolanie świadczy o nadmiernym nagromadzeniu płynu stawowego, co zwykle spowodowane jest urazem lub przeciążeniem. Zalecane jest stosowanie stabilizatora lub opaski ortopedyczne, odciążające kontuzjowaną kończynę. Można jednak je zastąpić bandażem elastycznym.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków