fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Wszy łonowe (wszawica łonowa) – objawy i leczenie

sie 15, 2024 | Gastrologia

Wszawica łonowa uważana jest za wstydliwą chorobę, dlatego wiele osób zwleka z wizytą u lekarza. Specjaliści podkreślają, że do zakażenia dochodzi niezależnie od stopnia zachowania higieny. Leczenie powinno obejmować nie tylko osobę chorą, lecz także domowników i partnera. Im szybciej wdrożymy kurację, tym szybciej pozbędziemy się pasożytów. Sprawdź, jakie są najczęstsze metody leczenia!

Jakie są najczęstsze przyczyny wszawicy łonowej?

Do zakażenia wszą łonową najczęściej dochodzi podczas kontaktu płciowego, ale transmisja patogenów odbywa się także podczas korzystania z tej samej odzieży, ręczników, czy pościeli. Dojrzałe pasożyty zwykle są jasnoszare, co utrudnia ich wykrycie. Aby tak się stało, należy wyrwać włos. W odchodach wszy łonowej wywołują reakcję alergiczną, ale nasilenie objawów zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Samica składa 200-300 jaj miesięcznie, które osiągają dojrzałość w ciągu 2-3 tygodni. Gnidy przyczepiają się do włosów specjalną wydzieliną. Można je usunąć za pomocą specjalnego grzebienia z gęsto osadzonymi zębami.

Jakie są objawy wszawicy łonowej?

Dolegliwości zwykle pojawiają się po kilku tygodniach od zakażenia. Typowym objawem jest dokuczliwe swędzenie, nasilające się w nocy, gdy pasożyty wykazują największą aktywność. Oprócz tego można zaobserwować szare lub sinofioletowe plamy. Zmiany skórne, tzw. plamy błękitne, występują przede wszystkim na brzuchu, udach i klatce piersiowej, czyli w miejscach ukąszenia przez wszy. Dochodzi wówczas do hemolizy, czyli rozpadu czerwonych krwinek. Nie powinniśmy drapać zmian, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do nadkażenia. Niekiedy stwierdza się powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych. Dochodzi do niego w wyniku reakcji alergicznej. 

Wszawica łonowa – co warto wiedzieć?

Wszawica łonowa może wystąpić u osób w każdym wieku. U dzieci pasożyty często zajmują brwi i rzęsy. Uporczywy świąd przyczynia się do drapania tej okolicy, co zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia spojówek i brzegów powiek.

Okres wylęgania trwa 30 dni, kiedy pasożyty zaczynają się namnażać i atakować większe obszary ciała. Ze względu na sposób zarażania wszawica łonowa jest zaliczana do chorób wenerycznych, co ważne, może współistnieć z innymi infekcjami intymnymi.

Wszawica łonowa – leczenie

Jeśli podejrzewamy, że za wystąpienia dokuczliwych objawów odpowiada wesz łonowa, zgłośmy się do dermatologa, ginekologa lub wenerologa. Lekarz przeprowadzi wywiad, po czym dokładnie obejrzy skórę pod mikroskopem. W ten sposób może stwierdzić ewentualną obecność pasożytów. Jajeczka wesz łonowych są owalne i kuliste, lokalizują się głównie w okolicach intymnych. W przypadku zajęcia powiek i rzęs aplikujemy na nie wielokrotnie wazelinę kosmetyczną, po czym usuwamy pasożyty za pomocą pęsety. Możemy także sięgnąć po fizostygminę w postaci maści do oczu.

Jeśli pasożyty umiejscowiły się w okolicach intymnych, specjalista najprawdopodobniej zaleci stosowanie permetryny (w postaci żelu, szamponu lub kremu) i preparatu z cyklometikonem lub dimetikonem (w formie roztworu, szamponu, bądź lotionu). Medykamenty są bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Po zakończeniu kuracji należy sprawdzić, czy pozbyliśmy się wesz, a jeśli nadal są, powtarzamy leczenie. Przypominamy, że powinno ono objąć wszystkich domowników. Ważna jest również regularna wymiana pościeli, bielizny i ręczników, a także pranie ich w wysokiej temperaturze. Ponadto zachowajmy abstynencję seksualną, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko zakażenia. 

Wszy łonowe – jak się ich pozbyć?

W przypadku stwierdzenia wszawicy łonowej u jednego z domowników warto umówić się do lekarza. Specjalista zbada skórę, a w razie wykrycia pasożytów dobierze odpowiednią terapię. W przypadku uporczywego świądu zaleca się stosowanie roztworu z lindanu na noc. Po 8-10-dniowej kuracji wskazane jest jej powtórzenie, tym razem sięgnijmy po maść rtęciową lub preparat z dimotikonem. Substancja skutecznie zwalcza pasożyty, nie podrażniając przy tym skóry.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także