fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Potówki u dorosłych – przyczyny, objawy i leczenie

sie 12, 2024 | Gastrologia

Potówki u dorosłych pojawiają się w wyniku zablokowania gruczołów potowych. Stan zapalny prowadzi do powstawania małych pęcherzyków. Zmiany występują głównie na twarzy, szyi, plecach, klatce piersiowej i w pachwinach. Często towarzyszy im świąd i uczucie pieczenia. Z poniższego artykułu dowiesz się, skąd się biorą i jak wygląda leczenie!

Jak wyglądają potówki?

Mianem potówek określamy białe lub przezroczyste pęcherzyki o wielkości 1-2 mm, wypełnionych płynem. Chociaż drobne grudki występują przede wszystkim u małych dzieci, mogą również pojawić się u dorosłych. Do czynników ryzyka zaliczamy:

  • gorączkę, 
  • nadwagę, 
  • menopauzę, 
  • pikantne potrawy,
  • alkohol, 
  • wysoką temperaturę powietrza,
  • niektóre antybiotyki,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • wysoką wilgotność powietrza,
  • nieprzewiewne ubrania.

Potówki u dorosłego pojawiają się w wyniku nadmiernej potliwości, przegrzania lub stresu. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, nośmy przewiewną odzież, najlepiej uszytą z naturalnych materiałów. Postawmy też na wygodne obuwie, które przepuszcza powietrze. Potówki na stopach znikają samoistnie, pod warunkiem że zapewnimy skórze swobodny przepływ powietrza. Warto ją również przemywać zimną wodą lub stosować zimne okłady. Potówki na plecach często występują u pacjentów leżących, a także osób zmagających się z cukrzycą, gruźlicą, czy niedoczynnością tarczycy.

Potówki – rodzaje

Wbrew pozorom potówki u dorosłego występują nie tylko latem. Mogą pojawić się pod wpływem stresu lub intensywnego treningu. Potówki zwykłe pojawiają się pod naskórkiem i mają tendencję do samoistnego ustępowania. Przyjmują one postać pęcherzyków o wielkości 1-2 mm. Co ważne, nie bolą, ani nie swędzą. Do rozwoju potówek głębokich dochodzi w wyniku nadkażenia. W większości przypadków towarzyszy im zaczerwienienie. Mogą być również bolesne, a dotyczą głównie mieszkańców krajów tropikalnych. 

Warto także wspomnieć o potówkach czerwonych. Zmiany rozwijają się w wyniku zablokowania przewodu potowego w dolnych warstwach naskórka. Chorzy skarżą się na swędzenie i pieczenie skóry, które nasilają się na wskutek nadmiernego pocenia. To najczęstsza postać potówek.

Potówki – co warto wiedzieć?

Czas gojenia potówek u dorosłych zależy od ich umiejscowienia. Najdłużej trwa ono wtedy, gdy zmiany pojawią się pod pachami, na stopach, zgięciach łokciowych i kolanowych, czy w pachwinach. To właśnie w tych miejscach najbardziej się pocimy, jednocześnie zapewniamy im mniejszy dopływ powietrza. Ponadto proces gojenia potówek wydłuża się w przypadku ran lub otarć.

Jak odróżnić pokrzywkę od potówki na dłoniach? W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze swędzącymi i czerwonymi bąblami. Zmiany różnią się wielkością i kształtem, co odróżnia je od potówek.  

Potówki u dorosłego – leczenie

Potówki na dłoniach łatwo pękają, powodując dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Ponadto stanowią one problem natury estetycznej. Na szczęście istnieją skuteczne metody, aby się ich pozbyć. Wskazane są kąpiele z dodatkiem olejku migdałowego, naparu z rumianku lub sody oczyszczonej. Ponadto warto stosować specjalne antyperspiranty na nadpotliwość. Możemy również regularnie smarować skórę żelem z aloesu i przemywać ją naparem z nagietka, szałwii, kory brzozy lub mięty pieprzowej. Jeśli domowe metody nie przynoszą spodziewanego rezultatu, umówmy się do lekarza rodzinnego. W takiej sytuacji zalecane jest wdrożenie antybiotykoterapii i aplikacja maści bornej z mentolem.

Potówki – jak im zapobiegać?

Zadbajmy o właściwą temperaturę powietrza i wilgotność w mieszkaniu. W upalne dni warto zamienić gęsty balsam na lekki krem na bazie wody. Osoby zmagające się z cukrzycą, niedoczynnością lub nadczynnością powinny postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, należy regularnie złuszczać skórę za pomocą delikatnego peelingu. Nie rozdrapujmy zmian, w przeciwnym razie doprowadzimy do zakażenia.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się potówek, unikajmy kosmetyków, które blokują pory. Zrezygnujmy ze specyfików z olejami i masłami, które pozostawiają tłustą warstwę na skórze. Nie wystawiajmy skóry na działanie słońca, zwłaszcza w godzinach 11-15. Nie zaklejajmy potówek opatrunkami i plastrami, w przeciwnym razie ograniczamy im dopływ powietrza.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także