Rabdomioliza – jakie są przyczyny i objawy, jakie badania wykonać i jak leczyć?
Rabdomioliza to choroba mięśni, która może doprowadzić do ich rozpadu. Czasami przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów, przez co istnieje spore ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. Kiedy należy zatem udać się do lekarza? Których objawów nie można lekceważyć? Czy rabdomioliza jest uleczalna?
Czym jest rabdomioliza?
Do powstanie rabdomiolizy prowadzi masywny rozpad tkanek mięśni poprzecznie prążkowanych, przez co we krwi pojawia się wolna mioglobina. która w kolejnym etapie zostaje przefiltrowana przez nerki, powodując zapalenie ich cewek. Jeśli leczenie zostanie wdrożone we wczesnych stadium schorzenia, istnieje spora szansa, że przyniesie świetne rezultaty. Zbyt późno podjęta terapia może natomiast doprowadzić do poważnej niewydolności nerek.
Przyczyny rabdomiolizy
Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do rabdomiolizy. Nie zawsze wynikają one z nieprawidłowości anatomicznych. Na rozpad mięśni narażone są osoby, które zbyt ciężko trenują, narażając tym samym swój organizm na ekstremalny wysiłek. W grupie ryzyka znajdują się też osoby chore na epilepsje. Rozpad mięśni stanowi często skutek uboczny porażenia prądem bądź poparzenia. Istnieje spore zagrożenie, że osoby, cierpiące na rabdomiolizę, przekażą chorobę swoim dzieciom. Wśród innych przyczyn rabdomiolizy należy wskazać:
- urazy,
- niedokrwienie ręki lub nogi,
- problemy z metabolizmem,
- alkoholizm,
- zatrucie grzybami.
W jaki sposób diagnozuje się rabdomiolizę?
W diagnostyce rabdomiolizy wykorzystuje się kilka metod, a podstawowa z nich to wywiad lekarski. Laboratoryjnej analizie poddaje się aktywność enzymów mięśniowych oraz stężenie potasu. Pacjent oddaje również do badania mocz w celu określenia poziomu mioglobiny.
Objawy rozpadu mięśni
Jednym z największych problemów z rabdomiolizą jest brak wyraźnych objawów rozpadu mięśni. Bardzo często zdarza się, że niepokojące oznaki pojawiają się dopiero wówczas, gdy dochodzi do ostrej niewydolności nerek. Chory ma problemy z oddawaniem moczu, który zmienia dodatkowo swój kolor. Pojawiają się nudności i wymioty, zaburzenia elektrolitów, obrzęki, a nawet trudności w oddychaniu.
Wśród innych objawów rabdomiolizy należy wskazać bóle i skurcze mięśniowe, gorączkę, drgawki, czy też problemy ze świadomością.
Leczenie rabdomiolizy
Standardowa procedura to podawanie płynów, które oddziałują bezpośrednio na objawy rabdomiolizy. Leczenie ma również na celu przywrócenie do normy proces wydalanie moczu, a co za tym idzie – możliwość usunięcia mioglobiny, Pod stałą obserwacją są nerki pacjenta narażone na wystąpienie ostrej niewydolności. Jeśli zastosowana terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczna jest dializa.
W leczeniu uwzględnia się też przyczynę rozpadu mięśni. W przypadku epilepsji konieczna jest stała kontrola neurologa i skuteczna farmakoterapia, ograniczająca liczbę napadów. W przypadku rabdomiolizy spowodowanej zbyt intensywnym sportem, konieczne jest ograniczenie wysiłku fizycznego.
W jaki sposób zapobiec rabdomiolizie?
Osoby przewlekle chore nie do końca mają wpływ na zapobieganie innym schorzeniom. Nad ich stanem powinien czuwać lekarz prowadzący, który podejmie odpowiednie leczenie, jeśli pojawiają się symptomy, wskazujące na rozpad mięśni.
Osoby, które nie chorują na nic innego, powinny zwrócić uwagę na swoją aktywność fizyczną. Często zdarza się, że początkujący amatorzy sportu wykonują zbyt intensywne ćwiczenia. Organizm nieprzyzwyczajony do takiego wysiłku może źle zareagować i ulec poważnemu osłabieniu. Przed każdym treningiem należy zatem porządnie rozgrzać mięśnie, by przygotować je do pracy. Nie warto również przesadzać z ćwiczeniami. Należy powoli i stopniowo zwiększać obciążenie, by organizm mógł przygotować się do pracy na większych obrotach.
Rabdomioliza to poważna choroba, której nie należy lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do rozpadu mięśni i niewydolności nerek. Kiedy zatem pojawią się niepokojące symptomy, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Podjęte na wczesnym etapie choroby leczenie może przynieść świetne efekty.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków