fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Przykurcz Volkmanna – objawy, przyczyny, rehabilitacja

sie 19, 2024 | Gastrologia

Przykurcz Volkmanna może doprowadzić do nieodwracalnych, patologicznych zmian w obrębie kończyny górnej. Zdarza się również, że niedokrwieniu ulega noga, np. na skutek poważnego złamania piszczeli lub kości udowej. Czym objawia się zespół Volkmanna? Jak należy go leczyć?

Czym jest przykurcz Volkmanna?

Przykurcz Volkmanna to obumieranie i zwyrodnienie nerwów oraz mięśni. Do zmian patologicznych dochodzi w wyniku pourazowego niedokrwienia kończyny. Schorzenie to ma charakter postępujący, a wraz z jego rozwojem dochodzi do nasilenia objawów. Do martwicy nerwów i mięśni przyczynia się w największym stopniu złamanie ramienia (przedramienia), jeśli doszło do przemieszczenia odłamów kostnych. Przykurcz Volkmanna może również powstać u pacjentów, którzy zwichnęli staw łokciowy.

Warto zaznaczyć, jak istotne jest prawidłowe nałożenie gipsu po tego typu kontuzjach. Źle dopasowany opatrunek może doprowadzić do nadmiernego zaciśnięcia naczyń krwionośnych. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał przez kilka godzin, wówczas uszkodzenia mięśni są nieodwracalne.

Przykurcz mięśni ręki – objawy i leczenie

Charakterystyczne symptomy to ból i obrzęk. Przykurcz mięśni ręki objawia się też wyraźnym zesztywnieniem palców oraz brakiem tętna w tętnicach, przez co kończyna staje się wyraźnie zasiniona.

W walce z niedokrwieniem kończyny najważniejsze jest szybkie działanie. Wystarczy jedynie kilka godzin, by nerwy oraz mięśnie doznały martwicy bądź poważnego zwyrodnienia. W pierwszej kolejności niezbędne jest przywrócenie prawidłowego krążenia. Pacjent z martwicą musi przez kilka tygodni przyjmować specjalne środki, wspomagające regenerację mięśni, tkanek i nerwów.

Przykurcz stawu łokciowego – ćwiczenia

Specjaliści zauważyli pozytywny wpływ elektroterapii oraz termoterapii w leczeniu przykurczu Volkmanna. Każda z nich ma na celu uśmierzenie bólu oraz stymulację krążenia krwi.

Warto wiedzieć, że przykurcz stawu łokciowego można leczyć na kilka sposobów w ramach fizjoterapii, wykorzystującej prąd i impulsy. Stosuje się m.in. specjalną kąpiel wodno-elektryczną w wannie, która ma dwie lub cztery komory, w zależności od liczby kończyn poddawanych zabiegowi.

Kolejną z metod elektroterapii jest jontoforeza. Polega ona na wprowadzeniu do tkanek leczniczych jonów za pośrednictwem odpowiedniego pola elektrycznego. Podobnie jak kąpiele, jontoforeza pobudza krążenie krwi, działa przeciwzapalnie i pomaga złagodzić ból.

Przykurcz Volkmanna – termoterapia

Świetne efekty przynosi ciepłolecznictwo, które powoduje rozszerzenie naczyń i przyśpieszenie transportu krwi do mięśni. Termoterapia pozwala też złagodzić ból i działa rozluźniająco.

W zależności od potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, stosuje się różne metody, np. ogrzewanie ciała ciepłym powietrzem. To podstawowy zabieg, który można przeprowadzić w domu, stosując specjalne okłady albo poduszkę elektryczną. Korzystne skutki ma też sauna, jednak warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej temperatury. W profesjonalnej fizykoterapii stosuje się m.in. promieniowanie IR, które zwiększa energię cieplną tkanek. Długość emitowanych fal zależy od efektu cieplnego. Im krótsze promieniowane, tym więcej energii dostają tkanki.

Przykurcz nóg

Przykurcz łydki występuje o wiele rzadziej niż niedokrwienie kończyny górnej. Istnieją jednak przypadki, kiedy dochodzi do złamania górnej kości piszczelowej i zaburzenia przepływu krwi. Na przykurcz łydki narażone są też osoby, którym już kilkakrotnie nastawiono nogę. Wśród innych przyczyn przykurczu Volkmanna należy wskazać złamanie nadkłykciowe kości udowej i krwiaki podpowięziowe.

 

W przypadku wystąpienia przykurczu Volkmanna najważniejsza jest szybka reakcja lekarza. Ogromną rolę odgrywają także zabiegi elektro- oraz termoterapii. Każda osoba, która doznała przykurczu Volkmanna, powinna uważać na wysiłek fizyczny. Nie należy przeciążać ręki, dlatego specjaliści zalecają założenie ortezy ortopedycznej.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także