Guz z tyłu głowy – czym jest?
Guzek na głowie we włosach zwykle pojawia się w wyniku stłuczenia, ale niejednokrotnie wskazuje na poważne schorzenia. Jeśli nie znika w ciągu kilku dni, powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Specjalista ustali przyczynę rozwoju guza i wprowadzi odpowiednie leczenie, co zminimalizuje ryzyko powikłań. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wygląda diagnostyka zmiany w obrębie głowy!
Powiększone węzły chłonne z tyłu głowy – przyczyny
Powiększone węzły chłonne z tyłu głowy najczęściej stanowią objaw nowotworu, reumatoidalnego zapalenia stawów, sarkoidozy lub nadwrażliwości na niektóre leki. To również jeden z symptomów choroby Kawasaki, znanej także jako zespół skórno-śluzówkowo-węzłowy. Polega na zapaleniu małych i średnich tętnic, a dotyczy głównie dzieci do 5 roku życia. Nierzadko świadczą one o rozwoju zakażenia wirusowego, grzybicy lub infekcji bakteryjnej. Powiększone węzły chłonne z tyłu głowy mogą być też oznaką innych chorób autoimmunologicznych, takich jak zapalenie skórno-mięśniowe i toczeń rumieniowaty układowy.
Przyczyną powiększonych węzłów chłonnych z tyłu głowy może być również zapalenie ucha zewnętrznego. Niekiedy upatruje się jej w ukąszeniu kleszcza lub ropnych zmianach skórnych. Aby postawić diagnozę, lekarz wykonuje badanie palpacyjne. W razie potrzeby kieruje pacjenta na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach wskazana jest biopsja węzłów chłonnych, podczas której pobiera się wycinki tkanki węzła chłonnego do badania histopatologicznego.
Powiększone węzły chłonne – diagnostyka
Aby ustalić przyczynę, należy umówić się do lekarza rodzinnego lub internisty. Po przeprowadzeniu diagnozy i zleceniu podstawowych badań – morfologia z rozmazem, markery stanu zapalnego i próby wątrobowe – skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. W razie potrzeby zleci następujące badania:
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- RTG klatki piersiowej,
- USG głowy.
Guzek na głowie we włosach – skąd się bierze?
Torbiel przywłośna jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania guza z tyłu głowy na potylicy. Zmiana pojawia się w wyniku wrastania włosów w głąb skóry, zamiast na zewnątrz. Nierzadko ma ona kilka centymetrów średnicy. Chociaż nie zagraża zdrowiu, może stanowić poważny problem natury estetycznej. Torbiel usuwa się w warunkach ambulatoryjnych.
Guzom na głowie mogą towarzyszyć następujące objawy:
- bóle i zawroty głowy,
- sztywność karku,
- stan podgorączkowy,
- wymioty,
- kłopoty z pamięcią,
- nadmierna potliwość,
- wahania nastroju,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia równowagi.
Wspomniane dolegliwości mogą być związane z przeziębieniem lub grypą, jeśli jednak utrzymują się lub nasilają, skontaktujmy się ze specjalistą. Niekiedy wskazują na ostre zapalenie opon mózgowych lub nowotwór głowy, bądź szyi. Szczególnie niebezpieczne są chłoniaki, ponieważ przez długi czas nie dają objawów. Rokowania zależą od rodzaju nowotworu i stopnia zaawansowania choroby.
Tłuszczaki i kaszaki na głowie – objawy, diagnostyka i leczenie
Guz z tyłu głowy na potylicy nie zawsze jest złośliwy. Łagodne nowotwory to przede wszystkim kaszaki i tłuszczaki. Zmiany mają zazwyczaj podłoże genetyczne, ale nierzadko spowodowane są regularnym podrażnieniem skóry głowy i szyi. Tłuszczak rozwija się na skutek nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Zmiany zazwyczaj nie powodują bólu, chyba że naciskają na okoliczne nerwy lub inne struktury. Duże guzy ograniczają ruchomość głowy, w związku z tym przyczyniają się do problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Z kolei kaszaki powstają w wyniku zablokowania ujścia mieszka włosowego i stopniowego gromadzenia się łoju oraz zrogowaciałego naskórka.
Leczenie guzka na głowie zależy od przyczyny jego powstania. Kaszaki zwykle znikają samoistnie po pęknięciu. Jeśli dojdzie do ich nadkażenia, wdraża się antybiotykoterapię. Czasami kaszaki umiejscawiają się w miejscach, w których narażone są na regularne podrażnienia. W takiej sytuacji warto rozważyć ich usunięcie. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowych. Pacjent wraca do domu tego samego dnia.
Każdy guzek na głowie, który systematycznie się powiększa, wymaga konsultacji z lekarzem. Pamiętajmy o tym, nawet wtedy, gdy nie towarzyszą mu inne objawy.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków