Zielony stolec u dorosłych i dzieci – czy jest się czym martwić?
Ludzki stolec to efekt trawienia, który powstaje w jelicie grubym, gdzie dochodzi do zagęszczenia resztek pokarmowych i resorpcji wody. U większości osób ma brązowy kolor, choć czasami zdarza się, że przyjmowane leki i spożywane produkty zmieniają jego barwę. Efektem ubocznym trawienia może być wówczas zielony stolec, który występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Czy jest to powód do zmartwień?
Zielonkawa kupka u niemowlaka
Pierwszy stolec noworodka nazywany jest smółką i może przybierać zielonkawy kolor, wynikający z beztlenowej przemiany żółci w przewodzie pokarmowym. Nie należy się jednak za bardzo przejmować, gdyż organizm malucha musi usunąć z jelit resztki wód płodowych. Zielonkawa kupka u niemowlaka może przybierać żółty bądź brązowy odcień. Jeśli nietypowy kolor stolca będzie się utrzymać przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę albo pediatrą.
Zielona kupka u dziecka – jakie są przyczyny?
Organizm malucha pozostaje w symbiozie z ciałem mamy, nie tylko w trakcie ciąży, ale i karmienia piersią. To właśnie dlatego kobiety muszą zwracać szczególną uwagę na prowadzony tryb życia i spożywane pokarmy. Zielona kupka u dziecka karmionego piersią może być objawem nadwrażliwości na składniki odżywcze, np. białko. Konieczne jest wówczas zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie mleka, jogurtów, masła itp.
Zdarza się, że niekorzystny wpływ na procesy trawienne malucha ma nadmierna ilość żelaza zawartego w mleku modyfikowanym. Zielonemu stolcowi mogą towarzyszyć inne objawy, np. kolka albo zaparcia. Wielu maluchów ma też problem z prawidłowym przyswajaniem żelaza, nawet jeśli jego ilości dostarczane w trakcie karmienia nie są zbyt duże. Warto wówczas zasięgnąć porady specjalisty. Nie należy natomiast podawać dzieckusuplementów i ziół, które nie zostały przepisane przez lekarza.
Czy zielony kał może wskazywać na chorobę dziecka?
Zielonkawy stolec nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, o ile nie towarzyszą mu inne objawy. Najczęściej dochodzi do zmiany barwy i konsystencji kału. Maluch może również częściej się wypróżniać, wymiotować i mieć podwyższoną temperaturę. Jedną z częstych przyczyn zielonkawego kału jest zatrucie Salmonellą. Diagnostyka polega na zbadaniu stolca, w którym mogą ukrywać się pałeczki bakteryjne. W leczeniu Salmonelli stosuje się natomiast leki przeciwbiegunkowe, probiotyki, płyny nawadniające i środki przeciwgorączkowe.
Zielony stolec u dorosłego
Podobnie jak u dzieci, przyczyny zielonego stolca u dorosłych nie zawsze wynikają z poważnych dysfunkcji organizmu. Częstym prowodyrem wypróżniania zielonego kału jest dieta bogata w warzywa – ogórek, sałatę, cukinię, awokado itp. Zawarty w nich naturalny barwnik może oddziaływać bezpośrednio na usuwane treści pokarmowe, a co za tym idzie – stolec przybiera nietypowy odcień.
Zielony kał u dorosłego – problemy z żółcią
W procesach trawienia i wchłaniania pokarmów uczestniczy specjalna żółć, którą wytwarza wątroba. Jej zasadniczym zadaniem jest emulgowanie tłuszczy. W trakcie transferu żółci do jelita cienkiego zachodzą zmiany kolorytu – od zielonego aż do brązowego, który wynika z oddziaływania bakterii. Zielony kał jest zatem objawem zaburzeń przepływu albo wytwarzania żółci.
Zielonkawy stolec a przyjmowane środki lecznicze
Ciemno-zielony kolor stolca nierzadko występuje u osób, które stałe przyjmują leki lub zażywają je przez dłuższy czas z powodu choroby bakteryjnej, wirusowej bądź kontuzji. Warto wówczas pomyśleć o włączeniu do diety produktów bogatych w zdrowe składniki odżywcze. Przyjmując antybiotyki, można np. spożywać więcej nabiału, by kolor czarno-zielonego stolca poprawił się.
Czy zielony stolec powinien niepokoić?
Zielona biegunka, utrzymująca się przez kilka dni, jest symptomem choroby lub zatrucia pokarmowego. W takim przypadku należy udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i podejmie odpowiednie leczenie. Zielonkawy stolec u dorosłych to efekt: zakażenia pasożytniczego, zapełnia wrzodów jelita grubego, celiakii, zespołu jelita drażliwego itp. Ostrożność powinny również zachować osoby, stosujące środki przeczyszczające. Ich nadmiar może źle wpływać na perystaltykę jelit. Żółć nie może wówczas zmienić koloru i pojawia się zielony stolec u dorosłego człowieka.
Wśród innych przyczyn zielonego stolca u dorosłego można wskazać chorobę Leśniewskiego-Crohna. Jest to zapalenie końcowego odcinka jelita cienkiego i początkowej części jelita grubego. Objawy tej choroby to: zielona biegunka, bóle brzucha, wymioty, osłabienie, zmiany okołoodbytnicze. Inne symptomy to: szybki spadek masy ciała, rumienie skórne i zahamowanie wzrostu (u dzieci). Leczenie polega na wprowadzeniu farmakoterapii.
Nieprawidłowy kolor stolca u dorosłego albo dziecka może wynikać z wielu problemów, dlatego najważniejsze jest zachowanie spokoju. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na spożywane produkty, a potem zapoznać się ze skutkami ubocznymi przyjmowanych leków. Jeśli kał nie zmieni swojego koloru, wówczas konieczna jest pomoc lekarza.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków