fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jak odetkać ucho? Domowe sposoby na zatkane uszy

sie 31, 2024 | Gastrologia

Ucho jest podstawowym narządem słuchu, odpowiadając za odbieranie fal dźwiękowych, przekształcanie ich w drgania mechaniczne, a w dalszej fazie – impulsy nerwowe. Składa się ono z trzech stref: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej, które mogą ulec zatkaniu, w zależności od przyczyny problemu. Nie zawsze jest to poważny stan zapalny. Jak odetkać zatkane ucho?

Zatkane ucho woskowiną

Zatkane ucho powoduje uczucie dyskomfortu, utrudniając prawidłowe odbieranie dźwięków otoczenia. Co więcej, może ono zaburzać równowagę w trakcie poruszania się. Jedną z częstych przyczyn zatkanego ucha jest zalegający czop woskowiny, która odpowiada za oczyszczanie i nawilżanie kanału słuchowego. Stanowi ona też naturalną barierę przed grzybami i bakteriami. Organizm człowieka posiada zdolność samooczyszczania, dzięki któremu woskowina zostaje usunięta z kanału słuchowego. Dużą rolę w tym procesie odgrywa ruch żuchwy. Zdarza się, że usuwanie woskowiny zostaje zaburzone. Objawy takiego stanu to: swędzenie, ból, szum i zniekształcenie odbieranych dźwięków.

Domowe sposoby na zatkane uszy

Jak odetkać ucho? Najskuteczniejszy patent to zastosowanie dedykowanego spray’u zmiękczającego woskowinę. Taki środek stanowi zazwyczaj kompozycję olejków, parafiny, witamin i polisorbatu, które nie tylko umożliwiają usunięcie zalegającej substancji, a jednocześnie chronią ucho przed nawrotem problemu. Spray warto stosować również w codziennej higienie, gdyż wspomaga proces oczyszczania uszu. Jest on bezpieczny dla dorosłych i dzieci.

Jak odetkać zatkane ucho – irygacja i woskowanie

Inne domowe sposoby na zatkane uszy to wypłukanie zalegającej warstwy strzykawką. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność, gdyż taka metoda może doprowadzić do powikłań.

Irygacja jest zabiegiem wykonywanym głównie przez profesjonalnego laryngologa, co ogranicza ryzyko infekcji. Polega ona na wstrzyknięciu do ucha ciepłej wody. W tym celu należy ułożyć ręcznik na ramieniu, usiąść w pozycji pionowej, a następnie wprowadzić delikatnie strzykawkę do ucha i nacisnąć jej tłok. Czasami czynność trzeba powtórzyć kilka razy. Jeśli pojawi się ból, wówczas nie należy kontynuować płukania. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu warto wykorzystać sól fizjologiczną, która pomoże usunąć woskowinę, a jednocześnie nawilży ucho.

Alternatywą dla irygacji jest woskowanie. Umieszcza się wówczas w uchu zapaloną, pustą świecę, dzięki czemu powstaje niewielka próżnia. Świece do woskowania można zamówić przez internet. Zazwyczaj są wykonane z bawełny albo lnu. Podobnie jak irygacja, woskowanie może doprowadzić do uszkodzenia kanału środkowego.

Czy warto stosować patyczki higieniczne?

Wiele osób mylnie uważa, że odetkanie ucha można wykonać przy użyciu patyczka higienicznego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Dlaczego? Wkładając patyczek do ucha, można spowodować perforację błony bębenkowej, która grozi utratą słuchu i nawracającymi infekcjami. Patyczków higienicznych nie należy również stosować w codziennej higienie ucha. To właśnie one bardzo często doprowadzają do powstawania czopów woskowiny. W gruncie rzeczy nie usuwają zanieczyszczeń, a wpychają je do błony bębenkowej. Dochodzi wówczas do ponownego zatkania ucha i szumu, utrudniającego odbiór fal dźwiękowych. U wielu osób powoduje on też uciążliwe bóle głowy.

Ucho zatkane katarem

Zalegająca woskowina to tylko jeden z powodów zatkania ucha. Częstym prowodyrem jest przeziębienie, grypa lub reakcja alergiczna. Zatkane ucho od kataru siennego powoduje często świąd i ból.

Kolejna z przyczyn to zapalenie zatok przynosowych, kiedy dochodzi do zablokowania trąbki Eustachiusza, przez co nie może ona usuwać wydzieliny. Choć choremu wydaje się, że ucho jest zatkane od kataru, główny problem stanowi obrzęk trąbki. Jeśli trwa on przez długi okres, powstaje podciśnienie w uchu środkowym, co skutkuje wysiękowym zapaleniem ucha środkowego.

W jaki sposób zweryfikować niedrożność trąbki Eustachiusza? Najlepszy patent to próba Valsalvy. Należy nabrać powietrze, zamknąć usta i uciskać skrzydełka nosowe, a następnie wydmuchiwać powietrze. Jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, trąbka funkcjonuje prawidłowo.

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Zatkanie ucha przy katarze można usunąć za pomocą leków przeciwzapalnych bądź specjalnych inhalacji, które zmniejszają obrzęk trąbki Eustachiusza, zatok i nosa. Najważniejsze jest jednak usunięcie pierwotnej przyczyny. Jak odetkać ucho zatkane katarem? Należy stosować leki przepisane przez lekarza w celu zwalczenia infekcji. Można również aplikować krople udrażniające do nosa. Czy da się odetkać ucho zatkane katarem przy użyciu spray’u oczyszczającego? Wszystko zależy od infekcji. Może się okazać, że sam spray nie wystarczy do odblokowania drożności trąbki. Jest on jednak bezpiecznym preparatem, który da uszom dodatkową ochronę.

Jak odetkać zapchane ucho przy pomocy pęsety?

Niekiedy zdarza się, że do ucha dostaje się ciało obce. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, które nie powinny bawić się małymi klockami. Przez przypadek mogą one włożyć do ucha taki element i tym samym zablokować kanał. Czasami problem ten występuje u dorosłego człowieka, który używa w codziennie patyczka higienicznego. Jeśli do środka ucha dostanie się fragment waty, usunięcie go palcem może okazać się nieskuteczne. Domowe sposoby na zatkane uszy przez ciało obce to użycie pęsety. Warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Użycie pęsety jest dobrym rozwiązaniem dla ciała obcego, które nie przedostało się w głąb ucha. Jeśli zatkaniu towarzyszy uciążliwy ból lub wydostaje się wydzielina, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Zalanie ucha wodą

Jest to częsty problem u profesjonalnych pływaków i nurków. Może się również zdarzyć, że w trakcie kąpieli albo prysznica strumień wody dostanie się bezpośrednio do ucha. Grozi to zatkaniem, a ponadto zwiększa prawdopodobieństwo infekcji. Po każdej kąpieli należy zatem dokładnie wytrzeć swoje ciało, nie pomijając małżowiny. W przypadku zatkania ucha i szumu można wykorzystać kilka sposobów.

Jednym z nich jest przechylenie głowy w bok. Na skutek oddziaływania grawitacji woda będzie mogła swobodnie wypłynąć ze środka ucha.

Kolejną, sprawdzoną metodą jest intensywne żucie gumy, stymulujące produkcję śliny i częstotliwość przełykania. Połączenie tych odruchów spowoduje udrożnienie kanału usznego.

Warto pamiętać, że żuchwa pomaga w procesie samooczyszczenia wszelkich zalegających płynów. Jej ruchy mogą zatem doprowadzić do wypłynięcia wody i odetkania ucha. W tym celu można wykonać parę głębokich wdechów lub ziewać, rozchylając szeroko żuchwę.

Zatkane ucho i szum w trakcie lotu

Zatkane uszy to klasyczny skutek zmiany ciśnienia w trakcie lotu, wspinaczki albo nurkowania. Dochodzi wówczas w przewodzie słuchowym do zatoru, który znika samoistnie. Można również przyspieszyć ten proces na kilka sposobów:

  • żucie gumy w trakcie lotu,
  • intensywne, silne ruchy żuchwą,
  • próba Valsalvy – wypuszczanie powietrza z zamkniętymi ustami i zatkanym nosem.

Zatkane ucho i szum – czy to objawy choroby?

Ostre zapalenie ucha środkowego może być przyczyną zapalenia wyrostka sutkowatego. Chory odczuwa wówczas:

  • ból ucha,
  • pogorszenie słuchu,
  • zmęczenie.

Pojawią się również ropnisty wysięk. Diagnostyka zapalenia wyrostka sutkowatego to badanie otorynolaryngologiczne. Składa się ono z kilku etapów:

  • rynoskopia,
  • badanie zewnętrzne ucha,
  • otoskopia,
  • badanie jamy ustnej i gardła,
  • badanie węzłów chłonnych,

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zawartości wyrostka sutkowatego i antybiotykoterapii. Zazwyczaj trwa ona dwa tygodnie. Jeśli jednak chory nie podejmie leczenia, wówczas może dojść do powikłań wewnątrz czaszki.

Zatkane uszy to problem, który dotyka dzieci i dorosłych. Niezależnie od wybranego sposobu na odetkanie ucha, należy zachować dużą ostrożność. Jeśli pojawią się dodatkowe objawy, zalecana jest pomoc laryngologa. By uniknąć ryzyka zatkanych uszu, warto pamiętać o odpowiedniej, regularnej higienie. Najlepszym sposobem czyszczenia uszu jest aplikacja specjalnego spray’u, który można kupić bez recepty. Jeśli do tej pory używałeś patyczków higienicznych, zmień ten nawyk.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także