Guzki Heberdena i Boucharda – objawy, leczenie, usuwanie
Guzki Boucharda i Heberdena są typowymi zmianami kostnymi w obrębie palców rąk. Przyczyny upatruje się w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Większość pacjentów nie zgłasza żadnych dolegliwości, ale zdarza się, że wyrośla kostne przyczyniają się do deformacji dłoni. W konsekwencji obniżają jakość życia chorego. Podpowiadamy, do którego lekarza się udać!
Choroba Boucharda i Heberdena – objawy
Guzki Heberdena to charakterystyczne zmiany zwyrodnieniowe, występujące w okolicach stawów międzypaliczkowych dalszych. Wyrośla kostne stanowią nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim uniemożliwiają precyzyjne wykonywanie ruchów. Zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych, mogą jednak utrudniać korzystanie z telefonu komórkowego, mycie naczyń, szycie, czy pisanie. Guzki Heberdena dotyczą osób w każdym wieku. Najczęściej wskazują na reumatoidalne zapalenie stawów lub chorobę zwyrodnieniową stawów (artrozę).
Z kolei guzki Boucharda to narośla kostne, zwane również osteofitami, które pojawiają się w obrębie stawów międzypaliczkowych bliższych. Mogą powodować ból i sztywność palców, w konsekwencji utrudniają wykonywanie codziennych czynności, takich jak otwieranie słoika i przekręcanie klucza. Główną przyczyną zmian zwyrodnieniowych jest długotrwałe zużycie tkanek stawowych. Nie oznacza to jednak, że występują tylko u osób starszych.
Choroba Heberdena – diagnoza
Choroba Heberdena jest uwarunkowana genetycznie. Dotyczy przede wszystkim kobiet po 55 roku życia. Częstsze występowanie wyrośli kostnych u pań może mieć związek z obniżeniem poziomu estrogenów w okresie menopauzy. To jeden z głównych czynników przyspieszających proces degeneracji chrząstki.
Z podejrzeniem guzków Heberdena powinniśmy się zgłosić do reumatologa. To lekarz zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób kości, stawów i tkanki łącznej. Aby umówić się na wizytę w ramach NFZ, potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego. Możemy też zgłosić się na prywatną konsultację. Specjalista przeprowadza wywiad, po czym wykonuje badanie fizykalne układu ruchu. Przede wszystkim oceni bolesność palpacyjną i zakres ruchów, W razie potrzeby zleci:
- badania laboratoryjne – OB, CRP, RF. analiza płynu owodniowego,
- badania obrazowe – RTG, rzadziej USG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.
Guzki Boucharda i Heberdena – leczenie
Leczenie w głównej mierze służy złagodzeniu objawów i zwiększeniu ruchomości stawów. Farmakoterapia polega na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zazwyczaj w postaci doustnej, rzadziej w formie żelu lub maści. W przypadku nasilonych objawów leczenie guzków Heberdena obejmuje zastrzyki z glikokortykosteroidów lub medykamenty z siarczanem chondroityny.
Ważną rolę odgrywa również rehabilitacja. Specjalista dobierze plan ćwiczeń do potrzeb pacjenta. Ponadto ulgę mogą przynieść następujące zabiegi:
- magnetoterapia,
- ultradźwięki,
- okłady z parafiny,
- laseroterapia,
- naświetlanie lampą Sollux,
- suche igłowanie,
- masaż tkanek,
- kąpiele siarkowe i wirowe.
Aby uniknąć nasilenia objawów, pacjent powinien powstrzymać się od dźwigania. Oprócz tego należy chronić dłonie przed wyziębieniem, a w razie potrzeby użyć termoforu po powrocie domu. Jeśli dotychczasowe metody nie przyniosły spodziewanego efektu, specjalista najprawdopodobniej zaproponuje wycięcie wyrośli kostnych. Podobnie wygląda leczenie guzków Boucharda.
Choroba Heberdena i Boucharda – domowe sposoby
Okłady z kapusty lub octu winnego łagodzą ból i obrzęk stawów. Warto również zmienić nawyki żywieniowe. Przede wszystkim unikajmy alkoholu, żywności wysoko przetworzonej i słodyczy, ponieważ nasilają stan zapalny. Z tego samego powodu zrezygnujmy z palenia tytoniu.
Wzbogaćmy dietę o warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuszcze roślinne i kurkumę. Zwróćmy też uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Zamiast smażyć na głębokim tłuszczu, możemy gotować (w wodzie i na parze), dusić, piec w rękawie foliowym.
W przypadku przewlekłej choroby Boucharda lub Heberdena ulgę mogą przynieść plastry borowinowe. Warto też wypróbować zioła, które wykazują właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i przeciwbólowe. Zaliczamy do nich czarci pazur, owoc dzikiej róży, żywokost lekarski, rozmaryn, arnikę, czy imbir. Pamiętajmy, żeby wcześniej skonsultować się ze specjalistą.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków