Protruzja – przyczyny, objawy i leczenie protruzji
Protruzja jest jedną z najczęstszych zmian dyskopatycznych obejmujących krążki międzykręgowych. Początkowo może przebiegać bezobjawowo, ale nie powinniśmy jej lekceważyć. W przeciwnym razie narażamy się na poważne problemy z kręgosłupem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak rozpoznaje się i leczy protruzję!
Czym jest protruzja?
Dyskopatia jest postępującą chorobą kręgosłupa. W zależności od stopnia zniekształcenia wyróżniamy cztery stadia: protruzja, ekstruzja, sekwestracja i prolapsja.
Mianem protruzji określamy łagodne uwypuklenie dysku międzykręgowego w poziomie, przy czym nie powoduje ono ucisku na korzenie nerwowe kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe zazwyczaj wiążą się z naturalnym procesem starzenia. Do czynników ryzyka zaliczamy także:
- siedzący tryb życia,
- nadwagę i otyłość,
- długotrwałe przeciążenia,
- uwarunkowania genetyczne,
- nieprawidłowy wzorzec ruchowy,
- długotrwałe pochylanie się do przodu z wyprostowanymi kończynami.
Protruzja krążka międzykręgowe najczęściej dotyczy odcinka lędźwiowego, ale może również wystąpić w części piersiowej lub szyjnej kręgosłupa.
Protruzja krążka międzykręgowego – objawy
Protruzja krążka może nie dawać żadnych objawów, zwłaszcza gdy jest wynikiem powoli postępującego zwyrodnienia. Czasami bywa następstwem urazu, a wtedy powoduje tępy, piekący ból. Może promieniować do szyi, pośladków lub kończyn, w zależności od umiejscowienia uwypuklenia i przebiegu nerwów.
Jeśli dolegliwości bólowe towarzyszą nam podczas wykonywania codziennych czynności, powinniśmy się zgłosić do neurochirurga, ortopedy lub neurologa. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad, po czym wykonuje badanie fizykalne kończyn i kręgosłupa. W razie potrzeby zleci RTG, tomografię komputerową, USG lub rezonans magnetyczny.
Szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego a przepuklina
Przepuklina kręgosłupa i protruzja to dwie choroby krążków międzykręgowych. Schorzenia dają podobne objawy, takie jak ból, mrowienie, drętwienie, problemy z poruszaniem i osłabienie. Chociaż mogą one dotyczyć dowolnej części kręgosłupa, zazwyczaj pojawiają się w dolnym odcinku.
O przepuklinie mówimy wtedy, gdy pierścień włóknisty pęka i uciska nerw lub rdzeń kręgowy. Z kolei protruzja nie powoduje ucisku. Rzadko wymaga ona leczenia operacyjnego. W przypadku przepukliny częściej przeprowadza się zabieg w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry, po czym odciąga mięśnie od kręgosłupa. Następnie usuwa luźne fragmenty krążka, dzięki czemu przestają naciskać na korzenie nerwowe.
Jak wygląda leczenie protruzji krążka?
W przypadku łagodnych zmian wdraża się leczenie zachowawcze, polegające na stosowaniu środków przeciwbólowych, rozluźniających i przeciwzapalnych. Jeśli nie przyniosą zamierzonego efektu, stosuje się blokady. To zabieg, podczas którego specjalista podaje środki przeciwbólowe i przeciwzapalne prosto w ognisko bólu.
Z biegiem czasu może wystąpić protruzja krążka międzykręgowego z uciskiem worka oponowego, czyli delikatnej struktury wypełnionej płynem. Otacza korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy. Pełni funkcję amortyzującą i ochronną. Po postawieniu diagnozy specjalista najprawdopodobniej skieruje pacjenta na operację.
Protruzja – rehabilitacja
W większości przypadków wystarczy rehabilitacja. Może ona obejmować magnetoterapię, stosowanie okładów chłodzących, elektrostymulację, ultradźwięki, laseroterapię, czy krioterapię. Dobre efekty przynosi również Mechaniczna Diagnoza i Terapia, zwana także metodą McKenzy’ego. Co ważne, ma ona głównie charakter mobilizacyjny, a nie manipulacyjny. W większości ćwiczeń pacjenci biorą czynny udział. Fizjoterapeuta dostosowuje obciążenia do planów leczenia.
Protruzja krążka międzykręgowego nie jest przeciwwskazaniem do podejmowania aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie, zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe i posturalne. W przypadku łagodnych zmian pacjent może również chodzić po schodach, jeździć na rowerze, uprawiać jogę i aqua aerobic.
Ponadto specjalista podpowiada, jak przyjmować prawidłową pozycję podczas wykonywania codziennych czynności. Warto również zadbać o higienę snu. Kluczową rolę odgrywają poduszki ortopedyczne, które dopasowują się do kształtu ciała. Podczas zakupów skorzystaj z pomocy eksperta.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków