fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Objaw Trendelenburga – co to jest i jak leczyć?

sie 31, 2024 | Gastrologia

Jedną z głównych przyczyn niewydolności mięśni pośladkowych lub miednicy jest dysplazja stawu biodrowego. Jeśli istnieje podejrzenie dysplazja stawu biodrowego, specjalista zleci wykonanie próby Trendelenburga. Służy ona ocenie opadania miednicy podczas chodzenia lub stania na jednej nodze. W przypadku pozytywnego wyniku wdraża się kompleksowe leczenie. Sprawdź, jak wygląda pozycja Trendelenburga!

Test Trendelenburga — na czym polega?

Próba Trendelenburga pozwala ocenić mięśni pośladkowych — mniejszego i średniego — zwanymi również mięśniami miedniczno-krętarzowymi. Podczas stania powinny się one kurczyć, co sprawia, że macica po stronie zgiętej nogi zostaje uniesiona lub pozostaje w pozycji zbliżonej do horyzontalnej. To z kolei gwarantuje harmoniczny chód. W przeciwnym razie staje się on kaczkowaty, zwłaszcza przy obustronnym zwichnięciu stawu biodrowego. Jeśli doszło do zajęcia tylko jednej stronie, chory zazwyczaj utyka. Wynika to ze skrócenia fazy podparcia i uwypuklenia biodra do boku. Im szybciej wykryta przypadłość, tym większa skuteczność leczenia.

Próba Trendelenburga – interpretacja

Wspomniane badanie wykonuje się w przypadku podejrzenia uszkodzenia lub upośledzenia osłabienia mięśni wynikającego z porażenia, czy zwichnięcia stawu biodrowego, bądź przebytej operacji w tej okolicy. O dodatnim objawie Trendelenburga mówimy wtedy, gdy miednica pochyla się w stronę nieobciążonej kończyny. W takiej sytuacji stwierdza się niewydolność mięśni odwodzicieli stawu biodrowego. 

Wynik próby Trendelenburga jest ujemny, gdy kolce biodrowe i przednie utrzymują się na jednym poziomie. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do ich uniesienia po stronie niepodpartej nogi.

Objaw Trendelenburga – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn jest zanik mięśni pośladków. Objaw Trendelenburga może również wynikać z przebytych urazów lub jałowej martwicy w obrębie stawu biodrowego (choroby Pethesa). Do pozostałych powodów zaliczamy szpotawość biodra, złamanie szyjki kości udowej, czy powikłania po operacjach.

Pozycja Trendelenburga – leczenie

Aby zaplanować skuteczną terapię, należy ustalić powód pozytywnego testu Trendelenburga. Jeśli wynika ono z jakiegoś schorzenia, powinniśmy wdrożyć leczenie przyczynowe. W przypadku zaniku mięśni pośladków wskazana jest kinezyterapia. Służy ona przede wszystkim nauce prawidłowej postawy i wzmocnieniu mięśni. Warto ją połączyć z masażem, kinesiotapingiem (plastrowaniem dynamicznym) i zabiegami fizykoterapeutycznymi. W ten sposób można zapobiegać przykurczom i zwiększyć ruchomość stawu biodrowego. 

Objaw Trendelenburga – konsekwencje

Nie wolno bagatelizować objawu Trendelenburga, w przeciwnym razie narażamy się na skrzywienie kręgosłupa, przykurcze i zanik mięśni. Często towarzyszy mu objaw Duchenna’a, charakteryzuje się opadaniem miednicy na zdrową stronę. Dochodzi wówczas do przesunięcia środka ciężkości, na co wskazuje nachylenie klatki piersiowej w stronę kończyny podpartej o podłoże. Z jednej strony zapobiega to przewróceniu, ale prowadzi do utrwalenia nieprawidłowej postawy. 

Jak postępować w przypadku pozytywnego testu Trendelenburga? W takiej sytuacji niezbędna jest współpraca lekarza ortopedy z fizjoterapeutą i rehabilitantem. 

Zestaw ćwiczeń na zanik mięśni pośladkowych

Słabe mięśni pośladkowe przyczyniają się do wady postawy, co z kolei prowadzi do dolegliwości bólowych. Aby tego uniknąć, powinniśmy regularnie wykonywać treningi wzmacniające dolne partie ciała. Wśród sprawdzonych ćwiczeń znajdują się przysiady, wykroki, mostki pośladkowe, unoszenie nogi w bok w klęku podpartym, czy deska boczna z odwodzeniem nogi. 

Aby uniknąć kontuzji, pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu. Zadbajmy o prawidłową technikę ich wykonywania, dzięki czemu przyniosą pożądany efekt. W razie potrzeby skonsultujmy się z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Ćwiczenia na zanik mięśni pośladkowych warto połączyć z następującymi aktywnościami:

  • skakanka, 
  • jazda na rowerze,
  • wchodzenie po schodach,
  • pływanie.

 Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie pośladków, dzięki czemu nie tylko pozwalają cieszyć się wysportowaną sylwetką, lecz także pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała. W ten sposób możemy zapomnieć o bólu pleców.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także