fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Zapalenie ucha: Jak rozpoznać infekcję i jakie są metody leczenia?

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Zapalenie ucha dotyczy osób w każdym wieku. W zależności od tego, czy obejmuje ucho zewnętrzne, wewnętrzne, czy środkowe może mieć różne przyczyny. Nie powinniśmy go bagatelizować, w przeciwnym razie narażamy się na groźne powikłania, takie jak zapalenie opon mózgowych. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze objawy i jak wygląda leczenie!

Zapalenie ucha zewnętrznego – symptomy i leczenie

Jakie są przyczyny zapalenia ucha? Na infekcję bakteryjną wskazuje silny ból, ropny wyciek z ucha, często pojawiają się problemy ze słuchem. Przy zakażeniu grzybiczym występuje świąd i gęsta, kleista, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina. Choroba może mieć podłoże egzematyczne, wówczas objawia się dokuczliwym swędzeniem i bólem przewodu słuchowego.

Sposób leczenia zależy od czynnika, który wywołał zapalenie ucha zewnętrznego. Jeśli wskazane jest podanie farmaceutyków działających miejscowo, specjalista najpierw oczyści ucho za pomocą sączków gazowych, wacików lub ssaka.

Zapalenie ucha – objawy

Ostre zapalenie ucha środkowego objawia się nagłym, pulsującym bólem ucha, któremu towarzyszą wymioty, gorączka, brak apetytu. Ponadto chorzy skarżą się na szumy w uszach i ból głowy. Może się przerodzić w zapalenie wysiękowe, zazwyczaj dotyczy ono dzieci do 10 roku życia. Świadczy o nim płyn gromadzący się w jamie bębenkowej. Nie stwierdza się natomiast przerwania ciągłości błony bębenkowej. Nie wolno bagatelizować zapalenia ucha środkowego, w przeciwnym razie narażamy się na trwałe uszkodzenie słuchu. Stan przewlekły prowadzi do perforacji błony bębenkowej. Objawia się

ropno-śluzową, bezwonną wydzieliną z uszu i postępującym ubytkiem słuchu.

Zapalenie ucha – leczenie

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego? W przypadku ostrego stanu wdraża się farmakoterapię, obejmującą leki przeciwzapalne, antybiotyki, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Niekiedy stosuje się również krople lub aerozol do nosa, które udrażniają drogi oddechowe i odblokowują trąbkę słuchową. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego wymaga podania antybiotyku, leku przeciwzapalnego lub środka mukolitycznego, oprócz tego specjalista nacina błonę bębenkową i zakłada dren umożliwiający odpływ wydzieliny. Leczenie stanu zapalnego nie ogranicza się do przepisania antybiotyku. Niezbędna jest operacja, polegająca na zamykaniu ubytków w jamie słuchowej i rekonstrukcji kosteczek słuchowych.

Bolące ucho u dziecka – przyczyny

Dolegliwości najczęściej spowodowane są zapaleniem ucha zewnętrznego lub środkowego. Niekiedy ból ucha stanowi jeden z objawów zapalenia gardła lub migdałków. Wczesna diagnoza umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia, tym samym zmniejsza ryzyko powikłań. Badania pokazują, że za zapalenie ucha u dziecka odpowiadają przede wszystkim bakterie i wirusy. Niekiedy jednak wywołują je grzyby, zwłaszcza z rodzaju Aspergillus i Candida. Może być również powikłaniem po odrze lub szkarlatynie.

Niekiedy zapalenie ucha u niemowlaka, podobnie jak u starszych dzieci, bywa następstwem ekspozycji na alergeny, zanieczyszczenia powietrza, dym tytoniowy, czy częste zmiany ciśnienia. Ważną rolę odgrywają też geny.

Zapalenie ucha u malucha – objawy i leczenie

 Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak rozpoznać i postępować w przypadku zapalenia ucha u niemowlaka. Do najczęstszych objawów zaliczamy bezsenność, pocieranie głową o poduszkę, gorączkę, płaczliwość i zwiększona drażliwość, zwłaszcza podczas karmienia. Zazwyczaj towarzyszy im brak apetytu, biegunka, wymioty, kaszel, czy katar. Z biegiem czasu wydobywa się ropna wydzielina z ucha. Aby tego uniknąć, powinniśmy się skontaktować z pediatrą, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy.

W przypadku infekcji bakteryjnej wdraża się antybiotykoterapię. Nie stosuje ich natomiast, gdy za ból ucha u dziecka odpowiadają wirusy, Ponadto lekarz może zalecić leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zawierające Ibuprofen. Wspomniana substancja niweluje też stan zapalny, w przeciwieństwie do Paracetamolu. Ulgę przynoszą także ciepłe okłady.

Leczenie zapalenia ucha u dziecka obejmuje również stosowanie kropli. Często zawierają one steryd i antybiotyk, dzięki czemu mają właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwświądowe. W niektórych przypadkach wdraża się farmakoterapię celowaną, należy ją jednak poprzedzić pobraniem wymazu z ucha.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także