Rak piersi: Wczesne wykrycie i najnowsze metody leczenia
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce stanowi on ok. 23% wszystkich zachorowań, należy zaznaczyć, że w 14% przypadków prowadzi do zgonu. Wyniki badań nie są optymistyczne. Wykrywalność raka we wczesnym stadium wynosi 41% w naszym kraju, podczas gdy w pozostałych państwa UE przekracza 50%. Poniższy artykuł zawiera informacje na temat objawów nowotworu złośliwego piersi, sposobów diagnostyki i metod leczenia!
Jakie są objawy raka piersi?
Nieregularny guzek, zlewający się z gruczołem, to główny objaw nowotworu złośliwego. Należy jednak podkreślić, że nie każde zgrubienie musi wskazywać na raka. W obrębie piersi mogą rozwinąć się zmiany łagodne, takie jak torbiel, włókniak, czy tłuszczak.
Zaczerwieniona, swędząca, ocieplona, pokryta wysypką skóra klatki piersiowej i brzucha mogą wskazywać na guz w piersiach. Takie zmiany niekiedy pojawiają się też na kończynach, głowie i szyi. Można również zaobserwować nagłe wciągnięcie brodawki i skóry, a także obrzęk kończyny górnej. Ponadto zmienia się wielkość, kształt lub napięcie skóry piersi. Do typowych objawów raka piersi zaliczamy także powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.
Jakie są rodzaje raka piersi?
Klasyfikacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyróżnia trzy typy:
- przedinwazyjny (istnieje szansa na całkowite wyleczenie),
- wewnątrzprzewodowy (dobrze unaczyniony, łagodny nowotwór piersi, który nie nacieka na pobliskie tkanki),
- naciekający (rozprzestrzenił się poza zraziki lub przewody do zdrowej piersi, węzłów chłonnych bądź odległych narządów).
Im wcześniej postawiona diagnoza, tym większa szansa na wyleczenie. Nie bagatelizujmy więc objawów nowotworu piersi. Średni wskaźnik przeżycia 5-letniego wynosi w Polsce 74%.
Nowotwór piersi – diagnostyka
Aby wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju, należy regularnie wykonywać badania przesiewowe. Kluczową rolę odgrywa mammografia, którą u kobiet w wieku 50-69 lat powinno przeprowadzać się co dwa lata. Dzięki niej można ocenić mikrozwapnienia, niewidoczne podczas USG lub rezonansu magnetycznego.
To specjalistyczne, nieinwazyjne, bezpieczne badanie obrazowe piersi, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Niektóre pacjentki odczuwają dolegliwości bólowe, związane z uciskiem piersi podczas badania. Uciśnięcie jest jednak konieczne. W ten sposób gęstość tkanek rozkłada się tkanek, co pozwala na precyzyjną ocenę gruczołu. Nowoczesne urządzenia wykrywają nawet milimetrowe zmiany. Aby wyniki były wiarygodne, mammografię wykonuje się w 5-15 dniu cyklu.
Początkowo nowotwór piersi przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne. Guz jest wyczuwalny podczas samobadania piersi, które powinniśmy przeprowadzać regularnie, najlepiej 3-5 dni po miesiączce. W ten sposób możemy wykryć ewentualną różnicę. W takiej sytuacji niezwłocznie skonsultujmy się ze specjalistą. Ginekolog wykonuje badanie palpacyjne i USG piersi, a w razie potrzeby skieruje pacjentkę na mammografię. Jeśli lekarz stwierdzi podejrzane zmiany, a szacowane ryzyko nowotworu piersi wynosi powyżej 2%, zleci biopsję gruboigłową. Polega ona na pobraniu fragmentu guza i poddaniu go badaniu histopatologicznemu. Dzięki temu można ocenić charakter zmiany i ustalić plan leczenia.
Na czym polega leczenie raka piersi?
Sposób postępowania zależy od stadium zaawansowania choroby nowotworowej, stopnia złośliwości, stanu HER2 i ekspresji receptorów estrogenowych (ER) i receptorów progesteronowych (PR). Podstawowym sposobem leczenia raka piersi jest chirurgia. W zależności od zaawansowania specjalista może zdecydować o usunięciu całego gruczołu lub zabiegu oszczędzającym pierś. W niektórych przypadkach stosuje się hormonoterapię, radioterapię, chemioterapię lub terapię anty-HER2.
Po usunięciu piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy konieczna jest rehabilitacja, mająca na celu przywrócenie sprawności ręki i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia obrzęku limfatycznego. Obejmuje masaże i terapię manualną stawu barkowego. Można również przeprowadzić operację rekonstrukcji piersi z użyciem tkanek własnych i ewentualnie dodatkowo implantów. Specjaliści rekomendują, żeby wstrzymać się z nią 12-24 miesiące od operacji pierwotnej.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków