fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Nadciśnienie tętnicze: Jak je kontrolować i jakie są najnowsze metody leczenia?

sie 31, 2024 | Informacje medyczne, Zdrowie

Za optymalne ciśnienie tętnicze uznaje się wartości 120-129/80-84 mmHg. Jeśli wynosi ono 130-139 mmHg/85-89 mmHg mówimy o ciśnieniu wysokim prawidłowym. W takiej sytuacji warto wdrożyć działania profilaktyczne. Nadciśnienie tętnicze dotyczy nawet 30% dorosłych Polaków, zazwyczaj ma wieloczynnikową etiologię. Podpowiadamy, jakie są najnowsze metody leczenia schorzenia!

Nadciśnienie tętnicze – objawy i przyczyny

Wiele osób zastanawia się, jakie są najczęstsze objawy nadciśnienia tętniczego. Początkowo schorzenie może dawać nieswoiste symptomy, takie jak bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, szum w uszach, problemy ze snem, nudności, nadmierne zmęczenie, uderzenia gorąca i zaczerwienienie twarzy. Z biegiem czasu pojawiają się zaburzenia widzenia, duszności, zimne kończyny, obniżenie sprawności ruchowej, problemy z poruszaniem się i prawidłowym czuciem. W takiej sytuacji wskazana jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego są predyspozycje genetyczne. Do czynników ryzyka zaliczamy także:

  • nadwagę i otyłość (zwłaszcza typu brzusznego),
  • złą dietę (szczególnie nadmiar tłuszczów nasyconych i soli),
  • siedzący tryb życia,
  • przewlekły stres,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie tytoniu,
  • uzależnienie od substancji psychoaktywnych i niektórych leków,
  • niektóre schorzenia – stan przedrzucawkowy lub rzucawka, zwężenie tętnicy nerkowej, obturacyjny bezdech senny, choroby nerek, nadnerczy, tarczycy lub przytarczyc.

Przypominamy, żeby nie bagatelizować nadciśnienia. W przeciwnym razie narażamy się na wystąpienie choroby wieńcowej, migotanie przedsionków, udar, jaskrę i niewydolność nerek wymagającą dializoterapii.

Stopnie zaawansowania nadciśnienia

O nadciśnieniu 1 stopnia (łagodnym) mówimy wtedy, gdy ciśnienie skurczowe wynosi 140-159 mmHg, a rozkurczowe: 90-99 mmHg. W tym przypadku nie obserwuje się zmian w narządach. Nadciśnienie 2 stopnia (umiarkowane) stwierdza się, gdy ciśnienie skurczowe utrzymuje się na poziomie 160-179 mmHg, a rozkurczowe – 100-109 mmHg. Przyczynia się do przerostu lewej komory serca, któremu często towarzyszy białkomocz i retinopatia nadciśnieniowa (zmiany w siatkówce oka, rozpoznaje się podczas badania dna oka).

Z kolei nadciśnienie 3 stopnia (ciężkie) rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe – powyżej 110 mmHg. Taki stan przyczynia się do niewydolności serca i nerek, a także zwiększa ryzyko uszkodzenia wzroku i mózgu.

Jak kontrolować ciśnienie krwi?

Pamiętaj o regularnym mierzeniu ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, wykonaj pomiary w pozycji siedzącej z opartymi plecami, przynajmniej po 5-minutowym wypoczynku. Wstrzymaj się od palenia papierosów, picia kawy i napojów energetycznych minimum 30 minut przed badaniem. Mankiet ciśnieniomierza ułóż 2-3 cm nad zgięciem łokciowym, zwróć przy tym uwagę, czy możesz włożyć pod niego jeden lub dwa palce.

Nie rozmawiaj, ani nie zmieniaj pozycji ręki podczas pomiaru. Za każdym razem powinieneś dwukrotnie zmierzyć ciśnienie, zachowując przy tym kilkuminutowy odstęp. Badanie należy wykonać przed zażyciem leków.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Kardiolog może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii, aby przyniosła ona zamierzony efekt, należy ją połączyć ze zdrową dietą i regularną aktywnością fizycznym. Ponadto wskazana jest redukcja nadprogramowych kilogramów. W przypadku nadciśnienia tętniczego zazwyczaj stosuje się leki hipotensyjne, do których zalicza się: blokery receptora angiotensyny, diuretyki, betablokery, inhibitory ACE, czy blokery kanału wapniowego. Podczas wyboru farmaceutyku specjalista bierze pod uwagę wiek i płeć pacjenta, stopień zaawansowania choroby, schorzenia współistniejące, czy reakcję na dotychczasowe leczenie.

Palenie papierosów przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, tym samym zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Z tego powodu powinniśmy je rzucić. Oprócz tego należy ograniczyć spożycie alkoholu. Wysypianie się wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim pozwala zadbać o zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Postarajmy się spać 7-9 godzin na dobę.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także