Kamienie w woreczku żółciowym – przyczyny, objawy, leczenie i usuwanie
Początkowo złogi w woreczku żółciowym mogą nie dawać żadnych objawów, ale z biegiem czasu pojawia się kłucie pod żebrami z prawej stronie, nasilające się po posiłku. W takiej sytuacji warto umówić się do lekarza rodzinnego, który zleci podstawowe badania i skieruje nas do gastrologa. Sprawdź, jak wygląda leczenie kamienia na woreczku żółciowym!
Kamień w woreczku żółciowym – przyczyny i objawy
Kamienie żółciowe, zwane również złogami, powstają w drogach żółciowych i pęcherzyku. Tworzą się ona w wyniku wytrącania składników żółci, takich jak cholesterol, bilirubina, bilirubinian wapnia, czy białko.
Kamienie w woreczku żółciowym, zwane również złogami, można podzielić na:
- barwnikowe (powstają w wyniku podwyższonego stężenia bilirubiny),
- cholesterolowe,
Jakie są najczęstsze objawy kamienia w woreczku żółciowym? Przede wszystkim chorzy odczuwają nagły, silny ból w prawej części podbrzusza. Może promieniować do okolicy międzyłopatkowej lub prawego parku. Często towarzyszą mu nudności, wymioty, wzdęcia i zgaga. Niektórzy pacjenci skarżą się też na dreszcze, nadmierną potliwość, czy gorączkę. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się po spożyciu obfitego i tłustego posiłku.
Do głównych czynników ryzyka powstania kamienia na woreczku żółciowym zaliczamy: płeć żeńską, ciążę, wiek (powyżej 40 roku życia), hipertriglicerydemię (podwyższone stężenie trójglicerydów we krwi), cukrzycę, siedzący tryb życia, otyłość i mukowiscydozę. Może również pojawić się w wyniku stosowania niektórych leków (doustnych środków antykoncepcyjnych, fibratów, czy estrogenów), przewlekłych infekcji dróg żółciowych lub szybkiej utraty masy ciała. Częściej występuje u osób po resekcji żołądka lub chirurgicznym leczeniu zespołu krótkiego jelita. Kamica żółciowa może mieć podłoże genetyczne.
Kamica żółciowa – diagnostyka
Jeśli podejrzewamy u siebie kamicę żółciową, powinniśmy się zgłosić do lekarza rodzinnego. Najprawdopodobniej zleci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak:
- bilirubina,
- aminotransferaza asparaginianowa (AST) i aminotransferaza alaninowa (ALAT),
- fosfataza alkaliczna (ALP),
- gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP).
Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, skieruje nas do gastrologa. Jak rozpoznaje się kamień na woreczku żółciowym? Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz wykonuje USG jamy brzusznej. Dzięki temu specjalista oceni wielkość pęcherzyka żółciowego i szerokość przewodu żółciowego, a także wykryje ewentualne złogi.
Kamica pęcherzyka żółciowego – leczenie
Kamień w woreczku żółciowym może nie powodować żadnych objawów, bądź są one łagodne. W takiej sytuacji wdraża się leczenie zachowawcze, polegające na stosowaniu środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Ponadto chory powinien wprowadzić dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczu.
W przypadku kamienia w woreczku żółciowym – 1 cm i drożnego przewodu żółciowego specjalista najprawdopodobniej zaleci stosowanie leku z kwasem ursodeoksycholowym. Dzięki temu można stopniowo rozpuścić złogi cholesterolowe. Proces zwykle trwa 6-24 miesiące. Oprócz tego pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i rozkurczowe.
Jak leczy się kamień w woreczku żółciowym – 2 cm? Jeśli nie powoduje on żadnych objawów, lekarz może zalecić baczną obserwację. Regularne wizyty pozwalają wykryć ewentualne powikłania. W przypadku wystąpienia dolegliwości specjalista kieruje pacjenta na cholecystektomię, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zabieg zazwyczaj wykonuje się laparoskopowo, co skraca okres rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko powikłań.
Kamień w woreczku żółciowym – 3 cm jest stosunkowo duży, dlatego może przyczynić się do wystąpienia żółtaczki mechanicznej, zapalenia pęcherzyka żółciowego lub problemów z trzustką. W takiej sytuacji zazwyczaj wykonuje się cholecystektomię, pod warunkiem że nie ma żadnych przeciwwskazań. W przeciwnym razie lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu metodą ESWL, czyli kruszeniu kamieni. Jeśli złogi zablokują przewód żółciowy, potrzebna jest pilna pomoc medyczna.
Leczenie kamienia w woreczku żółciowym – 4 cm obejmuje usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną lub laparoskopową. Specjalista podejmuje decyzję na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków