fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Jak wykonać lewatywę z kawy?

sie 31, 2024 | Gastrologia, Informacje medyczne, Zdrowie

Zła dieta, siedzący tryb życia, spożywanie małej ilości wody i stres spowalniają wydzielanie soków trawiennych. W konsekwencji przyczyniają się do zaparć. Częste problemy z wypróżnianiem zwiększają ryzyko hemoroidów i choroby zapalnej jelit. Jeśli męczą Cię zaparcia, możesz zrobić lewatywę z kawy. Sprawdź, czy wspomniana metoda jest skuteczna i bezpieczna!

Lewatywa – czym jest?

Zabieg polega na oczyszczeniu jelita za pomocą płynu wlewanego do odbytu. W ten sposób można rozluźnić stolec i pobudzić perystaltykę jelit. Kofeina jest bogata w kwasy palmitynowe, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Ponadto stymuluje układ nerwowy i limfatyczny. To również sprawdzony sposób na przywrócenie prawidłowego pH jelit.

Lewatywa z kawy pozwala oczyścić organizm z toksyn.  Ponadto zabieg jest polecany osobom z infekcją grzybiczą lub dysfunkcją wątroby. Można ją również wykonać po zakończeniu radio- lub chemioterapii. Z drugiej strony może doprowadzić do usunięcia wartościowych składników, dlatego warto stosować odpowiednie suplementy. Zabieg nie powinien być bolesny, ale powoduje dyskomfort u pacjenta. Należy również zdawać sobie sprawę ze skutków ubocznych lewatywy z kawy. Chodzi tutaj o dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Jak przygotować się do zabiegu?

Kofeina występuje w ponad sześćdziesięciu gatunkach kawy, ale nie każdy nadaje się do wykonania lewatywy. Aby zabieg przyniósł ulgę w zaparciach, należy wybrać mieszankę średnio- lub ciemno paloną. Zwróćmy uwagę, czy dany gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wybrana odmiana zawiera dużo przeciwutleniaczy.

 Jak zrobić lewatywę z kawy?

Wybierzmy ziarna suche, ponieważ jełczeją wolniej niż tłusta odmiana. Istnieje też mniejsze ryzyko, że znajdują się w nich toksyny. Zabieg nie jest zbyt skomplikowany. Wystarczy wymieszać 3 łyżki mielonej kawy na 1 l wody. Wsypujemy je powoli do gotującej się wody. Roztwór gotujemy przez 20 minut, cały czas mieszając. Następnie odstawiamy miksturę do ostudzenia i przecedzamy.

Jak wykonać lewatywę? Zabieg przeprowadzamy w pozycji leżącej, najlepiej na prawym boku z kolanami podciągniętymi do klatki piersiowej. W tym czasie pacjent powinien głęboko oddychać. Lewatywę z kawy należy wlewać powoli, aby nie doprowadzić do skurczu jelit. Jeśli pojawi się dyskomfort, przerwijmy na chwilę i poczekajmy, aż przejdzie.

Płyn musi znajdować się w organizmie 10-15 minut, aby zbite masy kałowe odkleiły się od ścian jelit.  Nie przekraczajmy jednak zalecanego czasu, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej. Pacjent nie powinien wtedy przewracać się z boku na bok. Jeśli po kwadransie nie pojawi się uczucie parcia, warto wstać i trochę się poruszać, dopóki nie wystąpi potrzeba wypróżnienia.

Zastanawiasz się, jak często robić lewatywę? W zależności od stanu zdrowia pacjenta można ją wykonywać 1-4 razy dziennie. Zwolennicy medycyny naturalnej nie wskazują jednak, jak długo powinniśmy przeprowadzać tego typu zabiegi.

Lewatywa kawowa – przeciwwskazania

Zanim przeczytasz, jak zrobić lewatywę, zapoznaj się z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu. Nie powinno się go przeprowadzać u osób ze stanami zapalnymi jelit, niewydolnością krążenia lub nerek. Zbyt częste wykonywanie lewatywy przyczynia się do zaburzeń gospodarki wodno-jelitowej, co zwiększa ryzyko problemów z sercem. Aby tego uniknąć, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista poinstruuje nas, jak wykonać lewatywę.

Lewatywa z kawy – o czym warto pamiętać?

Badania wykazują, że kawa pobudza jelita do pracy, a w 30% przypadków (dotyczy to przede wszystkim kobiet) ma działanie przeczyszczające. Nie istnieją jednak wystarczające dowody na to, że lewatywy kawowe są skuteczniejsze. Ponadto naukowcy twierdzą, że działa ona podobnie jak tradycyjne preparaty (sól fizjologiczna lub woda z mydłem).

Eksperci podkreślają, że nawet prawidłowo wykonany zabieg może powodować ból, nudności, wymioty, biegunkę i krwawienie z przewodu pokarmowego. Aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych lewatywy z kawy,, należy zachować podczas jej przeprowadzania. Należy również wdrożyć skuteczne metody przeciwdziałania zaparciom – wprowadzić dietę bogatą w błonnik i pić przynajmniej 2 l wody dziennie.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także