Choroba Hashimoto: Jak zarządzać objawami i poprawić funkcjonowanie tarczycy?
Choroba Hashimoto, określana również jako przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, wiąże się z występowaniem przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie – i stosunkowo często – przeciwko tyreoglobulinie. Istotą schorzenia jest nagromadzenie limfocytów naciekających na tkanki gruczołu, co prowadzi do ich uszkodzenia. Do czynników ryzyka zaliczamy uwarunkowania genetyczne, chroniczny stres, kłopoty emocjonalne i niezdrowy tryb życia. Sprawdź, jakie są objawy i możliwości leczenia!
Zapalenie tarczycy – objawy
Dolegliwości zależą od przyczyny choroby. Bakteryjne zapalenie tarczycy może być wywołane przez gronkowce, bakterie beztlenowe lub paciorkowce. U pacjentów zwykle występuje bolesny obrzęk gruczołu, któremu towarzyszy ogólne osłabienie, gorączka i dreszcze. Badanie palpacyjne pozwala stwierdzić powiększenie węzłów chłonnych. Z kolei podostre zapalenie tarczycy najczęściej poprzedzone jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. Po przebyciu infekcji pojawiają się charakterystyczne objawy:
- ból gruczołu, który często promieniuje do klatki piersiowej, uszu i żuchwy,
- wysoka gorączka,
- problemy z przełykaniem,
- chrypka,
Zastanawiasz się, jak rozpoznać niedoczynność tarczycy? Objawy neurologiczne mogą być następujące: zaburzenia pamięci, bóle głowy, senność, ciągłe zmęczenie, mrowienie, pieczenie i drętwienie ciała. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie tarczycy, umów się do endokrynologa. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad i wykona badanie palpacyjne, po czym zleci oznaczenie stężenia TSH, FT3 i FT4.
Choroby tarczycy u kobiet zwykle wiążą się ze zmianami hormonalnymi, szczególnie w okresie ciąży i menopauzy. Badanie USG tarczycy odgrywa kluczową rolę w procesie diagnostycznym. Przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, znane również jako choroba Hashimoto, jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tego gruczołu.
Najczęstsze objawy choroby Hashimoto
W przypadku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy objawy są następujące:
- senność i zmęczenie,
- wzrost masy ciała,
- zwiększona wrażliwość na zimno,
- ból mięśni i stawów,
- bladość i suchość skóry,
- zaparcia,
- niskie ciśnienie,
- wypadanie włosów, łamliwe paznokcie,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
W przypadku Hashimoto objawy są nieswoiste, co utrudnia postawienie diagnozy. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, lekarz zleci oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych: anty-TPO i anty-TG.
Jak wygląda leczenie Hashimoto?
Jakie są najlepsze leki na niedoczynność tarczycy? Zazwyczaj stosuje się lewotyroksynę sodową, czyli syntetyczną formę hormonu T4 (tyroksynę). Substancja występuje przede wszystkim w postaci tabletek (np. Euthyrox, Eltroxin, Letrox). O doborze leku i sposobie dawkowania decyduje lekarz, biorąc pod uwagę informacje zebrane podczas wywiadu i wyniki badań.
Leczenie lewotyroksyną zazwyczaj trwa przez całe życie. Raz na 3-6 miesięcy należy sprawdzić poziom T4, w razie potrzeby endokrynolog modyfikuje dawkę. Niekontrolowana choroba Hashimoto prowadzi do przyrostu masy ciała, dodatkowo zwiększa ryzyko rozwoju depresji, niepłodności, hiperlipidemii, problemów ze skórą i schorzeń układu krążenia.
Jak złagodzić objawy Hashimoto?
Zdrowa dieta wspiera farmakologiczne leczenie niedoczynności tarczycy, dlatego warto zmienić nawyki żywieniowe. Przede wszystkim uwzględnij w swoim jadłospisie jaja, chude mięso, ryby morskie, owoce morza i nabiał. Wspomniane produkty zawierają pełnowartościowe białko, które jest niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Z drugiej strony unikaj słodyczy, żywności wysoko przetworzonej, napojów gazowanych, alkoholu. Ogranicz też spożycie ziemniaków, pomidorów, papryki, owoców z puszki i białego pieczywa.
Rozważ również suplementację witaminy D, selenu i witamin z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego i tarczycy. Zanim zaczniesz przyjmować preparaty, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej. W przypadku choroby Hashimoto zalecane są treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, takie jak spacery, jogging, nordic-walking, czy jazda na rowerze.
Jak biotyna wpływa na tarczycę?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: biotyna a niedoczynność tarczycy – czy suplementacja wpływa na wyniki badań? Witamina B7, znana również jako biotyna lub witamina H, wspiera prawidłowy rozwój organizmu. Pozwala ona również zadbać o zdrowie włosów, skóry i paznokci.
Należy jednak pamiętać, że preparaty z biotyną mogą obniżyć stężenie TSH, a podwyższyć poziom FT3 i FT4. Ponadto zaburzają one wyniki przeciwciał tarczycowych. Z tego powodu powinniśmy je odstawić na 5 dni przed badaniami.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków