Początek sezonu przeziębieniowego u dzieci
Jesień to początek sezonu przeziębieniowego u dzieci. Przeziębienie jest wirusową chorobą górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się katarem, niedrożnym nosem, bólem gardła i kaszlem. Na zakażenie najbardziej podatne są dzieci. Sezon zwiększonej zapadalności na tę chorobę trwa od października do marca. Leczenie przeziębienia polega na łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości. Sprawdź, co musisz wiedzieć o przeziębieniu u dzieci i innych chorobach dziecięcych występujących jesienią.
Jakie są najczęstsze infekcje u dzieci?
Przeziębienie i inne zakażenia dróg oddechowych są najczęstszymi infekcjami pojawiającymi się u dzieci. We wczesnym dzieciństwie rozpoznawanych jest średnio 8-10 infekcji dróg oddechowych rocznie. Chorują zwłaszcza dzieci uczęszczające do żłobka czy przedszkola oraz takie, które mają starsze rodzeństwo w wieku przedszkolnym. Większość omawianych infekcji dziecięcych jest łagodna. Jednak niektóre z nich, choćby zapalenie płuc, mogą przebiegać ciężej.
Jakie są etapy przeziębienia u dzieci?
Choroba zwykle rozpoczyna się od złego samopoczucia. Pojawia się też ból głowy i mięśni oraz ból lub drapanie w gardle. Przeziębienie może objawiać się także dreszczami i gorączką (zwykle niewielką). Gorączka u dziecka występuje częściej niż u dorosłego.
Początkowym objawem przeziębienia jest też wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Następnie występuje uczucie zatkania, niedrożność nosa czy kichanie. Mogą pojawić się problemy z węchem. W kolejnym etapie choroby wydzielina z nosa bywa zielonkawa, gęsta lub ropna. Nie jest to jednak oznaka zakażenia bakteriami.
Podczas przeziębienia występuje też zapalenie gardła, czego objawem jest m.in. ból. Pojawia się również kaszel. Niekiedy obserwowane są zmiany skórne i zapalenie spojówek.
Pierwsze objawy przeziębienia u dzieci?
Początek przeziębienia zazwyczaj jest łagodny. Do pierwszych symptomów należy złe samopoczucie, chrypka i ból gardła. Potem pojawia się katar i kichanie. Może wystąpić też stan podgorączkowy. Częstym symptomem
przeziębienia u dzieci jest także utrata apetytu i zmniejszenie aktywności. Największe nasilenie objawów obserwowane jest po 2-3 dniach.
Jak długo trwa przeziębienie u dzieci?
Symptomy przeziębienia utrzymują się zazwyczaj 7-10 dni. U niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym choroba może trwać 10-14 dni. Następnie dolegliwości stopniowo ustępują. U części chorych kaszel trwa 2-3 tygodnie, a nawet dłużej.
Co zrobić, gdy dziecko przeziębi się?
W przypadku przeziębienia u dzieci zazwyczaj wystarczające jest leczenie w domu. Zapewnijmy maluchowi odpoczynek i zadbajmy o odpowiednie nawodnienie dziecka. Usuwajmy wydzielinę z nosa przeznaczonymi do tego celu urządzeniami. Jeśli malec gorączkuje, podajmy mu lek. Na gorączkę u dziecka zalecane są preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Pamiętajmy też, że powietrze w pokoju malucha powinno być stosunkowo chłodne i nawilżone. W razie wątpliwości leczenie objawów przeziębienia możemy skonsultować z lekarzem, np. poprzez teleporadę.
Jak przyspieszyć leczenie infekcji i przeziębienia u dzieci?
Leki, które są zalecane w leczeniu przeziębienia nie mają istotnego wpływu na skrócenie choroby. Celem ich stosowania jest przede wszystkim łagodzenie dolegliwości.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza z przeziębieniem u dziecka?
Przeziębienie zazwyczaj ma łagodny charakter. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują lub ulegną pogorszeniu, zgłośmy się po pomoc do lekarza. Pilna stacjonarna konsultacja ze specjalistą konieczna jest w przypadku wystąpienia objawów, takich jak:
- wysoka gorączka u dziecka, która nie reaguje na leki;
- drgawki;
- nasilona duszność;
- problemy w karmieniu;
- widoczny znaczny wysiłek oddechowy;
- sinica;
- nadmierna senność;
- utrudniony kontakt z dzieckiem.
Co zrobić kiedy brakuje wolnych miejsc w przychodni, a dziecko źle się czuje?
Przeziębienie, chociaż nie musi miec powikłań, lepiej jest skonsultować z lekarzem. Niestety ostatnimi czasy coraz trudniej jest dostać się do lekarza. Problem ten narasta z roku na rok i nawet mając wykupiony abonament w prywatnej klinice, możemy spotkać się z brakiem krótkich, wolnych terminów. Żeby nie czekać i móc zadziałać jeszcze tego samego dnia, warto skontaktować się z lekarzem online w HomeDoctor. Taka porada lekarska przez telefon jest już możliwa nawet do 15 minut, tego samego dnia. Dzięki niej, możemy spokojnie zająć się chorą pociechą, uzyskać zwolnienie lekarskie na kilka dni, na czas kiedy czekamy na wizytę stacjonarną.
Informacje o chorych przewlekle w placówkach oświaty znajdziesz pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/uczen-przewlekle-chory-w-szkole