fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Złamany palec – objawy, leczenie i rehabilitacja

sie 30, 2024 | Gastrologia

Palce to podstawowe elementy anatomiczne człowieka, które, w zależności od swojego umiejscowienia, umożliwiają chwytanie lub utrzymanie stabilności. Stanowią one zakończenie rąk i nóg, a każdemu z nich przypisana jest nazwa albo numer. Bardzo często pacjenci zgłaszają się do specjalistów ze złamanym palcem. Jakie są objawy tej kontuzji?

Pęknięty palec

Palce rąk i nóg mają trzy paliczki, czyli kości. Wyjątek stanowią kciuk oraz paluch stopy, gdyż składają się jedynie z dwóch członów. Paliczki mają określone położenie, a co za tym idzie nazwę – bliższy, środkowy oraz dalszy. Podstawowe części kości palców to: trzon, koniec dalszy i podstawa.

W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów złamań, a pacjenci najczęściej zgłaszają się do specjalistów z uszkodzeniem paliczka dalszego, który ze względu na obwodowe ułożenie jest najbardziej narażony na uciążliwe urazy. Badanie RTG może wykazać złamanie palca podłużne, poprzeczne lub awulsyjne, kiedy część kości została oderwana przez napięcie ścięgien zginaczy bądź prostowników.

Pęknięty palec może też dotyczyć bliższego i środkowego paliczka. Jest to poprzeczne złamanie z kątowym ułożeniem kości. Niekiedy jednak dochodzi do poważnej deformacji trzonów paliczka, czyli spiralnego złamania, skrócenia długości kości oraz przemieszczenia odłamów.

Złamany kciuk – jakie są objawy złamanego palca u dłoni?

Jedną z najpopularniejszych kontuzji kciuka jest tzw. bokserskie złamanie palca. Dotyczy ono nie tylko pięściarzy, ale i osób, które trenują piłkę nożną, football amerykański, czy też rugby. W wyniku kontuzji dochodzi do skośnego złamania podstawy i kości śródręcza z uszkodzeniem powierzchni stawowej oraz podwichnięciem w stawie śródręczno-nadgarstkowym. Najczęstsze objawy złamanego palca u dłoni to: ból, ograniczenia ruchu, charakterystyczny odgłos trzaskania i obrzęk. Rehabilitacja złamanego palca u ręki polega głównie na kilkutygodniowym unieruchomieniu. Zdarza się jednak, że konieczna jest interwencja chirurga. Takie leczenie stosuje się u pacjentów ze złamaniem z przemieszczeniem, które może skutkować zmianami zwyrodnieniowymi.

Nieleczone złamanie palca

Na poważne kontuzje narażone są wszystkie palce ręki, nie tylko kciuk. Objawy zgłaszane przez pacjentów wyglądają zazwyczaj tak samo: obrzęk, zasinienie, trzaskanie, deformacja. W złamaniach z przemieszczeniem konieczna jest długoterminowa współpraca z fizjoterapeutą. Rehabilitacja złamanego palca pozwala na przywrócenie ręki do pełnej sprawności. Poza ćwiczeniami mechanicznymi stosowana jest niekiedy krioterapia, magnetoterapia i laseroterapia. Nieleczone złamanie palca prowadzi do: wykrzywienia, bólu, pieczenia, ograniczeń ruchu itp.

Złamanie paliczka palca u nogi

Stopa narażona jest na wiele obciążeń, dlatego bardzo często ulega ona poważnym kontuzjom. Wiele z nich dotyczy paliczków, a objawy złamanego palca u nogi to zazwyczaj: obrzęk, ból, zasinienie i ograniczenie ruchu. Złamanie może być autonomiczną kontuzją lub też współtowarzyszyć innym urazom, np. stawu skokowego. W przypadku zaobserwowania wszelkich, niepokojących zmian należy zastosować chłodny okład i nie narażać stopy na żadne przeciążenia. Złamany palec to poważny uraz, dlatego niezwłocznie trzeba udać się do specjalisty. W przeciwnym razie może dojść do przemieszczenia. U większości pacjentów złamany palec jest „przyklejany” do sąsiadującego, a w celu dodatkowego usztywnienia zaleca się noszenie butów z twardą podeszwą. Zdarza się jednak, że lekarz musi nastawić kość. Nieleczone złamanie palca stopy może skutkować: zaburzeniami ruchu, trwałą deformacją, uciążliwym bólem, zanikiem czucia.

 

Warto pamiętać, by nie bagatelizować objawów złamanego palca u dłoni albo nogi. Zignorowanie niepokojących symptomów może prowadzić do zaawansowanego ograniczenia ruchu bądź nieestetycznej deformacji. Specjaliści zalecają również unikania groźnych sytuacji, które mogą przyczynić się do złamania palców, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także