fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Złamanie palca u stopy

sie 1, 2024 | Kości, Zdrowie

Do złamania palca u stopy dochodzi na skutek upadku ciężkiego przedmiotu na stopę, uderzenia o twardą powierzchnię, przytrzaśnięcia oknem lub drzwiami. Może także wynikać z wypadku komunikacyjnego lub upadku z dużej wysokości. Złamanie palca nierzadko towarzyszy innym urazom stawu kolanowego lub stopy. Nie powinniśmy go bagatelizować, w przeciwnym razie wydłużamy okres rekonwalescencji. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze objawy i jak wygląda leczenie!

Czym jest złamanie palca?

O złamaniu palca u stopy mówimy wtedy, gdy doszło do całkowitego przerwania ciągłości jednej lub kilku kości, czyli paliczków. Aby odróżnić je od stłuczenia i wybicia, należy skonsultować się z ortopedą, bądź fizjoterapeutą. Stłuczenie polega na uszkodzeniu tkanek miękkich, nie dochodzi jednak do przerwania ciągłości skóry. Z kolei wybicie palca jest efektem uszkodzenia ścięgien lub więzadeł stabilizujących stawy. Do urazu dochodzi zazwyczaj podczas uprawiania sportów kontaktowych.

Nie bagatelizujmy złamania małego palca u stopy, w przeciwnym razie narażamy się na trwałe uszkodzenie aparatu ruchu w obrębie urazu. Oprócz tego mogą pojawić się trudności w poruszaniu palcem. Specjalista oceni stopień uszkodzenia, a następnie zaproponuje sposób leczenia.

Złamany palec u stopy – jakie są objawy?

Na złamanie dużego palca u stopy zazwyczaj wskazuje silny, miejscowy ból, obrzęk i zasinienie. Wspomnianym dolegliwościom może towarzyszyć zmniejszony zakres ruchu. Często pojawia się też wzmożona ciepłota skóry w miejscu urazu. Podczas poruszania palcem można usłyszeć charakterystyczny trzask i tarcie odłamów kostnych.

Szczególnie niepokojące jest nienaturalne położenie palucha, ponieważ sygnalizuje złamanie z przemieszczeniem. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ortopedą. Objawy złamania palca są podobne, niezależnie od tego, czy dotyczą one palucha lub pozostałych palców.

Jak postępować w przypadku złamania palca?

W pierwszej kolejności warto zastosować zimny okład, co pozwoli na złagodzenie bólu i opuchliznę. Na złamany palec u stopy pomogą kompresy żelowe, dostępne w aptekach i drogeriach. Aby spełniły swoje zadanie, należy przechowywać je w zamrażalniku lub lodówce. Tego typu kompresy nadają się do wielokrotnego użytku. Możemy również samodzielnie przygotować zimne okłady. Wystarczy zawinąć kostki lodu w ściereczkę lub miękki ręcznik i przyłożyć na złamany palec u stopy. 

Ponadto powinniśmy odciążyć kontuzjowaną kończynę, w razie potrzeby możemy także przyjmować leki przeciwbólowe. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez kilka dni lub nasilają, należy udać się na ostry dyżur ortopedyczny. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku widocznej deformacji palca.

Jak rozpoznaje się złamanie palca u stopy?

Wyróżniamy różne rodzaje złamań: otwarte, zamknięte, proste, skomplikowane, poprzeczne, czy skośne. Lekarz ocenia charakter i wielkość urazu. Specjalista stawia diagnozę na podstawie wywiadu, badania palpacyjnego i zdjęć RTG. Ortopeda oceni stopień ewentualnego przemieszczenia złamania małego palca u nogi. Niekiedy stwierdza obecność innych urazów, takich jak zwichnięcie. W przypadku skomplikowanych urazów wykonuje się także tomografię komputerową. Jeśli do złamania palca u stopy doszło w wyniku wypadku, można domagać się odszkodowania, ale dopiero po zakończeniu leczenia. 

Złamanie palca u stopy – leczenie

Sposób leczenia zależy od rodzaju i rozległości złamania. Jeśli nie doszło do przesunięcia, specjalista może założyć ortezę, opatrunek przylepcowy lub bandaż na złamany palec. Zazwyczaj zdejmuje się je po 2-4 tygodniach. Następnie lekarz kieruje pacjenta na zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak laseroterapia, magnetoterapia, czy krioterapia. 

Orteza na złamany mały palec w stopie zazwyczaj wykonana jest z aluminium, dzięki czemu można ją dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki niej nie trzeba wkładać nogi w gips. Produkt dobrze stabilizuje palec, nie ograniczając przy tym ruchów kończyny. W ten sposób nie utrudnia codziennego funkcjonowania pacjenta. Orteza na złamany palec w stopie zapobiega pogłębianiu się urazu, jednocześnie przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Stabilizator został wykonany z wysokiej jakości materiału, dlatego cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Miękka wewnętrzna strona zapewnia komfort użytkowania.

W przypadku złamania z przemieszczeniem specjalista przezskórnie zespala palec szpilką Kirschnera lub nastawia go operacyjnie. Powrót do pełnej sprawności wymaga ustalenia precyzyjnego planu rehabilitacji.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także