fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Złamanie kości piętowej – jakie są objawy i jak się leczy złamanie pięty?

sie 15, 2024 | Gastrologia

Nagłe uderzenie pięty o twardą powierzchnię może prowadzić do odbicia pięty. Na pierwszy rzut oka wydaje się błahym urazem, podczas gdy znacząco obniża jakość życia. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i najskuteczniejsze sposoby leczenia!

Odbita pięta – jakie są najczęstsze przyczyny?

Odbicie pięty związane jest ze stanem zapalnym tkanki łącznej w tej okolicy. Przypadłość zwykle wynika z nadmiernego obciążenia, co prowadzi do mikrourazów lub podrażnienia tkanek. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  • częste chodzenie lub bieganie po twardym podłożu,
  • noszenie ciasnego, twardego lub płaskiego obuwia,
  • otyłość,
  • płaskostopie lub wysokie podbicie,
  • nieprawidłowy wzorzec chodu,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • ostroga piętowa,
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Do typowych objawów odbitej pięty zaliczamy ból, najbardziej dotkliwy podczas porannego wstawania. Często nasila się podczas długiego stania, chodzenia lub biegania. Może mu towarzyszyć obrzęk, tkliwość i kłucie, zwłaszcza w okolicach przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej. Dolegliwości utrudniają codziennego funkcjonowanie, dlatego warto poszukać skutecznych sposobów na ich złagodzenie.

Jak rozpoznaje się złamanie kości piętowej?

Diagnostyka złamania kości piętowej obejmuje wywiad, badanie palpacyjne i obrazowe. Lekarz zapyta o okoliczności wypadku, czas wystąpienia objawów, charakter bólu (ostry, stały, nasilający się podczas chodzenia) i ewentualne wcześniejsze problemy związane z piętą. Podczas badania palpacyjnego ocenia z kolei ból, obrzęk, zasinienie i deformację lub asymetrię stopy. Dodatkowo sprawdza zakres ruchomości stawów. W razie potrzeby ortopeda kieruje pacjenta na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, USG, czy RTG.

Złamanie kości piętowej – co warto wiedzieć?

Do najczęstszych przyczyn złamanej pięty zaliczamy:

  • upadek z dużej wysokości,
  • wypadek komunikacyjny,
  • urazy sportowe,
  • osteoporoza.

Charakterystycznym objawem jest silny ból pięty, nasilający się podczas chodzenia lub obciążania. W okolicy pięty i części grzbietowej stopy może pojawić się obrzęk i zasinienie, czasami rozciągające się na kostkę. W niektórych przypadkach pięta ulega deformacji, a pacjent nie może na niej stanąć. Ból i obrzęk ograniczają ruchomość stawu skokowego. O złamaniu otwartym świadczy przerwanie skóry w okolicy pięty.

Jeśli nie doszło do przemieszczenia, lekarz zaleci stosowanie ortezy, gipsu lub buta ortopedycznego przez 6-8 tygodni. W razie potrzeby stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Po zdjęciu unieruchomienia wdraża się fizjoterapię, opierającą się na ćwiczeniach wzmacniających, rozciągających i zwiększających ruchomość stawu.

Odbicie pięty – co przyniesie ulgę?

Sposób postępowania zależy od przyczyny i stopnia nasilenia objawów. Przede wszystkim wskazany jest odpoczynek, oprócz tego możemy stosować zimne okłady. Wystarczy owinąć kostki lodu w ręcznik lub ściereczką, a następnie przykładać do bolącej pięty przez 15-20 minut, najlepiej kilka razy dziennie. Odpoczywajmy z nogami w górze, dzięki czemu poprawimy krążenie żylne i zmniejszymy obrzęk. Wybierzmy też buty z dobrą amortyzacją i doskonałym wsparciem łuku. Zalecane jest również noszenie wkładek ortopedycznych, ponieważ zapewniają równomierny nacisk na stopę. W razie potrzeby sięgnijmy po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, diklofenak, ketoprofen lub naproksen. 

Ćwiczenia na odbite pięty

Dobrze dobrane ćwiczenia przyspieszają regenerację tkanek, poprawiają krążenie i przywracają prawidłową funkcję stopy. Możesz je wykonywać po ustąpieniu ostrego bólu i konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem. Usiądź na krześle i unieś lekko stopę. Teraz rób nią powolne krążenia w jedną i drugą stronę. Powtórz 10 razy na każdą stopę. 

Do kolejnego ćwiczenia również potrzebujesz krzesła. Postaw stopy na podłodze. Zginaj i prostuj palce stopy tak mocno, jak to tylko możliwe. Przydadzą się także niewielkie przedmioty, takie jak piłeczki i woreczki z grochem. Możesz je podnosić palcami u stóp. Zrób 10-15 powtórzeń.

Stań na podłodze, unoś się na palcach i opuszczaj na piętach. Aby ułatwić sobie ćwiczenie, oprzyj się o ścianę. Powtórz 10-15 razy w dwóch seriach. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze planu treningowego, skontaktuj się z fizjoterapeutą.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także