fbpx
Zaloguj się jako pacjent
Nie masz jeszcze konta pacjenta? Zajerestruj się
+48 22 688 79 25 Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń!

Złamanie awulsyjne — co to jest i jak długo trwa leczenie?

sie 31, 2024 | Gastrologia

Chociaż złamanie awulsyjne występuje rzadko, należy do groźnych urazów układu ruchu. Wymaga od pacjenta dużej cierpliwości, ponieważ wiąże się z długą rehabilitacją. Ponadto obniża ono jakość życia. W tym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wspomniane złamanie, kto jest na niego najbardziej narażony i jak wygląda leczenie!

Awulsyjne złamanie — czym jest?

Złamanie awulsyjne polega na przerwaniu ciągłości tkanki kostnej, charakteryzujące się oderwaniem fragmentu kości w miejscu przyczepu mięśni, ścięgna lub więzadła. Do urazu dochodzi zazwyczaj w wyniku gwałtownych, silnych ruchów. Dotyczy najczęściej kolca biodrowego przedniego górnego, paliczków, stawu skokowego, kolana i kostki bocznej. Na awulsyjne uszkodzenie szczególnie narażeni są sportowcy i pracownicy fizyczni.

Złamanie awulsyjne — objawy

W pierwszej kolejności można usłyszeć trzask, wskazujący na uszkodzenie tkanki kostnej. Jednym z charakterystycznych objawów jest silny ból w okolicy urazu, któremu towarzyszy obrzęk i zasinienie. Oprócz tego poszkodowani skarżą się na ograniczoną ruchomość, tkliwość w obrębie uszkodzenia i utratę stabilności w pobliskim stawie. Podczas poruszania się odczuwalny jest duży dyskomfort.

Dolegliwości bólowe zmniejszą się w ciągu kilku dni od doznanego urazu. Nie powinniśmy ich jednak bagatelizować, w przeciwnym razie liczmy się z tym, że będą pojawiały się podczas aktywności fizycznej. Niekiedy złamaniu awulsyjnego towarzyszy uszkodzenie włókien nerwowych, wówczas pacjent odczuwa ból przy najmniejszym ruchu.

Złamanie awulsyjne kostki bocznej — diagnostyka

W przypadku podejrzenia złamania awulsyjnego należy zgłosić się do ortopedy. Specjalista przeprowadza wywiad, podczas którego zapyta o rodzaj objawów i okoliczności, w których doszło do wystąpienia urazu. Następnie wykonuje badanie palpacyjne i sprawdza zakres ruchu. Ważną rolę odgrywa także diagnostyka obrazowa. 

Obejmuje ona:

  • RTG (badanie pierwszego rzutu),
  • tomografię komputerową (umożliwiającą wykrycie odłamków kostnych),
  • rezonans magnetyczny (pozwala stwierdzić, czy doszło do przemieszczenia).

Jak leczy się awulsyjne złamanie?

Leczenie złamania awulsyjnego palca ręki, guza kulszowego, czy krętarza mniejszego trwa zwykle 6 tygodni. W większości przypadków ma ono charakter zachowawczy, co oznacza, że polega ono na unieruchomieniu odłamów kostnych. W ten sposób można zapewnić im odpowiednie warunki do zrostu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Ponadto pacjent powinien odpoczywać w łóżku (3-14 dni), a w razie potrzeby przyjmować środki przeciwbólowe. 

Niekiedy odłamy kostne wymagają one nastawienia chirurgicznego. Do stabilizacji wykorzystuje się druty Kirschnera, płytkę, śruby lub szpilki. Jeśli doszło do rozwoju powikłań, należy również wdrożyć fizjoterapię. Przede wszystkim polega ona na wykonywaniu ćwiczeń percepcyjnych i izometrycznych. Jeśli chodzi o złamanie awulsyjne kostki bocznej, podobnie jak w przypadku innych części ciała, dobre rezultaty przynoszą także następujące zabiegi:

  • magnetoterapia,
  • kinesiotaping,
  • masaż funkcyjny i masaż tkanek głębokich,
  • suche igłowanie,
  • terapia manualna (mobilizacja stawów),
  • elektrostymulację,
  • laseroterapię.

Plan fizjoterapeutyczny jest dobierany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Czas powrotu do zdrowia zależy od rozległości i lokalizacji urazu, predyspozycji organizmu i zaangażowania chorego. Często łączy się ją ze stosowaniem zimnych okładów i suplementacją (witaminy D i kolagenu).

Awulsyjne złamanie — zapobieganie 

Wiele osób zastanawia się, jak zminimalizować ryzyko złamania awulsyjnego kości trójgraniastej, V kości śródstopia, stawu kolanowego lub kości udowej, warto nosić ortezę podczas uprawiania sportu. Dodatkowo powinniśmy stworzyć bezpieczne warunki dla domowników (bez śliskiej podłogi, przesuwajacych się dywanów i chodnika). Warto również położyć matę antypoślizgową w łazience, dzięki temu minimalizujemy ryzyko poślizgnięcia się podczas wychodzenia z wanny lub kabiny prysznicowej.

Pamiętajmy o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po ćwiczeniach. Dobieramy obuwie do uprawianej aktywności fizycznej. Uwzględnijmy w swojej diecie produkty bogate w wapń i witaminę D, aby wzmocnić kości.

niedobory witaminy D3 badania diagnostyczne laboratoryjne

Dodatkowe informacje:

  • Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
  • Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków

 

Zobacz także