Ziarnina – na czym polega gojenie rany przez ziarninowanie?
Ludzkie tkanki mogą ulec uszkodzeniu na skutek urazu, oparzenia lub infekcji. Organizm posiada naturalne zdolności naprawy takich ubytków anatomicznych, a jednym z nich jest ziarninowanie. Na czym polega? Ile trwa ziarninowanie?
Co to ziarnina?
To nowa tkanka łączna, składająca się z gęstej sieci naczyń włosowatych, które docierają do wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Pełnią one funkcję przekaźnika, odpowiadając za transport gazów, hormonów, witamin, czy też składników pokarmowych. Dzięki naczyniom włosowatym przedostają się one z krwi do tkanki. W czasie transportu tych składników wydostaje się również osocze, które odgrywa kluczową funkcję w procesie hemostazy.
Co to ziarnina? Stanowi stadium gojenia uszkodzonych tkanek, niezdolnych lub częściowo niezdolnych do naprawy. W dużym uproszczeniu można porównać ją do naturalnego wypełniacza. Ziarninowanie tkanek może być skutkiem oparzenia, urazu bądź zakażenia.
Po jakim czasie znika ziarnina? Wszystko zależy od wielkości i przyczyny uszkodzenia. W przypadku niewielkich urazów gojenie przy ziarninowaniu trwa mniej więcej 10 dni. Proces naprawy ran ciętych może zająć nawet do 4 tygodni. Regeneracja owrzodzonych partii ciała trwa natomiast kilkanaście miesięcy.
Ziarninowanie rany pooperacyjnej – czy to się leczy?
Oczywiście, że nie. Ziarninowanie rany pooperacyjnej jest naturalnym proces odbudowy tkanek, dlatego warto zachować spokój i pozwolić na pełną regeneracją. Nie ma konieczności stosowania żadnej farmakoterapii. Jeśli jednak chcesz przyspieszyć proces, bo np. planujesz jakieś ważne wydarzenie i chcesz wyglądać nienagannie, możesz aplikować specjalne preparaty, które tworzą w obrębie uszkodzonego miejsca barierę ochronną. Takie działanie wykazuje m.in. żel hydrokoloidowy, który wzmacnia gojenie suchych oraz wysiękowych ran.
Nie zaleca się natomiast zakładania tradycyjnych opatrunków, zwłaszcza na mokre rany. Mają one słabe zdolności absorpcyjne, przez co mogą doprowadzić do infekcji i zatrzymania procesu ziarninowania. Istnieje również spore ryzyko, że opatrunek zbyt mocno przylgnie do rany wysiękowej. Konieczne będzie wówczas zdzieranie materiału, co doprowadzi do usunięcia zagojonej tkanki.
Kolejnym ze sposobów, który pośrednio może przyczynić się do zmniejszenia czasu gojenia przez ziarninowanie jest stosowanie zdrowej diety, bogatej w białko, witaminy, żelazo, wapń.
Ziarninowanie – gojenie wtórne
Należy zaznaczyć, że ziarninowanie to jeden z kilku typów gojenia rany. Kolejny z nich to tzw. rychłozrost. Zaliczany do gojenia pierwotnego polega na odbudowaniu ciągłości skóry, bez utraty tkanki. W trakcie rychłozrostu dochodzi do połączenia krawędzi rany, a jej całkowite zamknięcie umożliwiają szwy, zszywki i taśmy chirurgiczne.
Nie zawsze jednak takie gojenie się sprawdza. Rychłozrost dotyczy jedynie precyzyjnych ran, z niewielkim uszkodzeniem w tkance lokalnej i nabłonkowej błonie podstawnej. Jego największe zalety to brak widocznych blizn oraz szybka regeneracja.
Ziarninowanie zaliczane jest natomiast do gojenia wtórnego. W porównaniu do rychłozrostu, trwa dłużej i istnieje spore ryzyko zachowania nieestetycznych blizn. Ziarninowanie zachodzi najczęściej po dokuczliwym urazie, który doprowadził do całkowitego albo poważnego uszkodzenia tkanek.
Ziarninowanie i blizny – co robić?
Jak poradzić sobie z blizną? Wszystko zależy od jej wielkości, miejsca powstania itp. Plastry silikonowe służą do poprawy nawilżenia i zwiększenia elastyczności blizny. Nie zaleca się również ekspozycji zagojonego miejsca na oddziaływanie silnych promieni UV. Wychodząc na słońce, warto zatem pamiętać, by zasłonic bliznę ubraniem. Bezpośrednio po zagojeniu rany nie należy korzystać z solarium i zabiegu depilacji laserowej.
Ziarninowanie to naturalny proces, który przeprowadza ludzkie ciało w celu odbudowy uszkodzonej tkanki. Regeneracja może zająć trochę czasu, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji. W celu przyśpieszenia ziarninowania można zastosować specjalne żele i opatrunki.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków