Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – objawy, leczenie i badania
Od pojawienia się pierwszych objawów ZZSK do postawienia diagnozy zazwyczaj mija 5-7 lat. Początkowo pacjenci odczuwają ból w dolnej części pleców lub pośladków, który nasila się nad ranem, ale ustępuje po gimnastyce. Wiele osób lekceważy dolegliwości, zrzucając winę na przemęczenie. Tymczasem kręgi stopniowo zrastają się ze sobą, ograniczając ruchomość. W poniższym artykule omawiamy, jak rozpoznać, leczyć i na co dzień radzić sobie z chorobą!
Jakie są najczęstsze objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa?
ZZSK, znane również jako choroba Bechterewa, to przewlekła i postępująca choroba reumatyczna, która charakteryzuje się stanem zapalnym kręgosłupa, więzadeł i dysków międzykręgowych. Następnie dochodzi do ich stopniowego kostnienia i usztywnienia. Dokładne przyczyny zesztywnienia stawów nie są znane. Specjaliści wskazują jednak na czynniki genetyczne.
Schorzenie najczęściej pojawia się między 16 a 30 rokiem życia, częściej chorują na niego mężczyźni niż kobiety (aż 3-krotnie). Wczesne objawy są nieswoiste, dlatego można je łatwo przeoczyć. Większość pacjentów skarży się na ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zazwyczaj promieniujący do pośladków i tylnej części ud. Może mu towarzyszyć nawracające zapalenie tęczówki, obrzęki i ból stawów kolanowych. Wspomniane dolegliwości powinny nas skłonić do wizyty u reumatologa. Z biegiem czasu stan zapalny obejmuje odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa.
Zesztywnienie stawów – diagnostyka
W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego pyta pacjenta o objawy. Następnie reumatolog wykonuje test Schobera, polegający na pomiarze elastyczności odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Oprócz tego sprawdza rozszerzalność klatki piersiowej. W tym celu mierzy się jej obwód przy głębokim wdechu i wydechu. Jeśli różnica wynosi mniej niż 5 cm, pacjent najprawdopodobniej cierpi na zesztywniające zapalenie stawów. Lekarz skieruje go również na:
- RTG/rezonans magnetyczny,
- badania laboratoryjne (antygen HLA-B27, OB, CRP).
Czy można wyleczyć zesztywnienie kręgosłupa?
Aktualnie nie ma leku na ZZSK, dlatego leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszemu usztywnieniu kręgosłupa. W tym przypadku stosuje się terapię skojarzoną, łączącą rehabilitację z farmakoterapią. Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców, ćwiczenia oddechowe i trening poprawiający postawę. Zalecanymi formami aktywności są:
- pływanie,
- spacery,
- jazda na rowerze,
- joga.
Farmakoterapia obejmuje niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które łagodzą ból i stan zapalny. W razie potrzeby stosuje się medykamenty zmniejszające napięcie mięśni przykręgosłupowych (miorelaksanty). Niekiedy pacjenci przyjmują:
- leki modyfikujące przebieg choroby – sulfasalazynę, metotreksat,
- leki biologiczne – inhibitory TNF, kinaz JAK lub IL-17.
Jeśli dojdzie do poważnych zrostów, zazwyczaj wykonuje się endoprotezoplastykę stawów biodrowych. Podczas operacji wszczepia się sztuczny staw w postaci implantu, co zmniejsza ból i zwiększa ruchomość.
Jak choroba wpływa na jakość życia pacjenta?
Przewlekły ból i ograniczona ruchomość – typowe objawy zesztywniającego zapalenia stawów – utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Adaptacja otoczenia staje się wówczas konieczna. Warto zamontować uchwyty przy wannie, specjalne poręcze do łóżka. Należy również rozważyć zakup wyższych krzeseł i podwyższonego kompaktu WC, aby zminimalizować potrzebę głębokiego schylania. Mimo tych trudności wielu chorych prowadzi aktywny tryb życia. Ważne jest, żeby przestrzegać zaleceń lekarza, w przeciwnym razie musimy się liczyć z nawrotem dolegliwości.
Zesztywnienie stawów – jak zmniejszyć ryzyko powikłań?
Nie da się uniknąć czynników ryzyka, można jednak podjąć działania wspierające leczenie. Przede wszystkim wprowadźmy dietę przeciwzapalną i regularną aktywność fizyczną. Dzięki temu pozbędziemy się nadprogramowych kilogramów. Ponadto powinniśmy rzucić palenie i unikać sportów kontaktowych. Zadbajmy również o ergonomię w pracy i domu.
Osoby zmagające się z zesztywnieniem kręgosłupa muszą pamiętać o regularnych wizytach u reumatologa. Specjalista ocenia postęp choroby, zleca niezbędne badania, a w razie potrzeby modyfikuje leczenie. Pacjenci powinni również znaleźć się pod opieką fizjoterapeuty. Warto także skorzystać z pomocy psychologa. Świadome dbanie o siebie sprawia, że ZZSK staje się chorobą, z którą da się żyć.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków