Zapalenie zatok: Jakie są skuteczne metody leczenia i unikania nawrotów?
Niedrożność nosa, gęsta, żółta lub zielona wydzielina, ból twarzy, osłabienie, upośledzenie, bądź utrata węchu to tylko niektóre objawy wskazujące na zapalenie zatok. W przypadku łagodnych dolegliwości warto wypróbować domowe sposoby, jeśli jednak utrzymują się przynajmniej 1-2 tygodnie, zgłośmy się do laryngologa. Podpowiadamy, jak zapobiegać i leczyć zapchane zatoki!
Objawy zapalenia zatok
Do najczęstszych objawów wirusowego zapalenia zatok zaliczamy wodnistą wydzielinę, niewysoką gorączkę i uczucie zatkania nosa. Towarzyszy im rozpierający ból głowy, nasilający się podczas pochylania, kaszlu, czy wstawania z łóżka. Infekcja jest przenoszona drogą kropelkową, w związku z tym istnieje ryzyko zakażenia.
Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia zatok? Pacjenci mają wysoką gorączkę (powyżej 38°C), której towarzyszy gęsta, ropna, zielona wydzielina z nosa i silny, miejscowy ból twarzy. Oprócz tego może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, senność, silne osłabienie, czy utrata apetytu. Na infekcję bakteryjną wskazuje także silna niedrożność nosa, zatkane uszy, ból gardła i kaszel nasilający się w nocy. Aby uporać się z zalegającą wydzieliną, możemy przeprowadzić płukanie zatok. Do irygacji zazwyczaj wykorzystuje się sól fizjologiczną.
Jak wygląda leczenie zapalenia zatok?
Jak postępować w przypadku przewlekłego zapalenia zatok? W tym przypadku domowe sposoby zwykle nie przynoszą oczekiwanych efektów, dlatego należy skontaktować się z laryngologiem. Specjalista przeprowadzi z nami wywiad, po czym wykona endoskopię i wziernikowanie nosa. W razie potrzeby zleci dodatkowe badania:
- tomografię komputerową,
- cytologię błony śluzowej,
- testy alergiczne,
- wymaz z nosa, aby potwierdzić infekcję grzybiczą lub bakteryjną,
- morfologię krwi, OB i CRP.
Co pomaga na bakteryjne zapalenie zatok? W tym przypadku wskazana jest antybiotykoterapia. Specjalista zazwyczaj zaleci stosowanie amoksycyliny. Jeśli leczenie zatok nie przynosi spodziewanego efektu, należy ponownie zgłosić się do laryngologa.
Zapalenie zatok – domowe sposoby
O ostrym zapaleniu zatok mówimy wtedy, gdy objawy pojawiają się nagle i trwają do 12 tygodni. Jeśli po tym czasie nie ustępują, stwierdza się chorobę przewlekłą. W przypadku ostrego zapalenia zatok zalecany jest odpoczynek i picie dużej ilości płynów. Warto też wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej. W tym celu wlewamy ampułkę do nebulizatora, następnie postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Ulgę przynosi również nawilżanie błony śluzowej nosa preparatem na bazie soli morskiej. Tego typu produkty często zawierają kwas hialuronowy lub ektoinę.
Warto też wykonywać inhalacje z olejkami eterycznymi lub ziołami. Wystarczy wlać do gorącej wody 10 kropli olejku lub wyciągu ziołowego, a następnie przykryć ręcznikiem głowę i miskę. Podczas parówki nie zbliżajmy twarzy zbyt blisko naczynia, aby się nie poparzyć. Pamiętajmy, żeby wdychać powietrze nosem, a wypuszczać ustami. Inhalacje powinny trwać 10-15 minut, w przypadku dzieci należy je skrócić do 5 minut. Jakie są najlepsze specyfiki na wirusowe zapalenie zatok? Z pomocą przychodzi olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, miętowy, tymiankowy, czy z drzewa herbacianego.
Zastanawiasz się, co pomaga na chore zatoki? Ulgę przynoszą ciepłe okłady na czoło i nasadę nosa. W ten sposób można usprawnić krążenie, rozluźnić mięśnie i rozrzedzić wydzielinę. Do ich wykonania warto wykorzystać ręcznik ogrzany na kaloryferze, kompres żelowy, czy termofor wypełniony pestkami wiśni. Na zapchane zatoki pomogą okłady z soli jodowo-bromową. Wystarczy rozgrzać ją na patelni, a następnie zawinąć w bawełnianą lub lnianą ściereczkę.
Jak dbać o zatoki?
Aby zmniejszyć ryzyko zapalenia zatok przynosowych, w chłodne dni zakładajmy czapkę i szalik. Z drugiej strony nie wychodźmy na dwór z mokrą lub wilgotną głową. Zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, najlepiej, by wynosiła ona 40-60%. W razie potrzeby możemy stosować elektryczne nawilżacze powietrza lub powiesić mokre ręczniki, bądź pojemniki z wodą na kaloryferach. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zapalenia zatok u dziecka i osób dorosłych. Z tego samego powodu codziennie wietrzmy mieszkanie, przynajmniej 10 minut.
Dodatkowe informacje:
- Konsultacja odpłatna z Internistą jeżeli masz objawy przeziębienia TUTAJ
- Strona Ministerstwa Zdrowia: Dla Zdrowia Polaków